Arkadaşına elektroşok uyguladı

Nijeryalı Kennedy Taomwabwa Dede’nin dövülerek öldürülmesi olayının 6 zanlısının tutukluluk süresi 7 gün uzatılırken, olayın ayrıntıları yavaş yavaş ortaya çıkıyor. Güney Kıbrıs’a geçen Nidai Şanlı’nın, kendisini engellemek isteyen arkadaşına şiddet uyguladığı iddia edildi

Arkadaşına  elektroşok  uyguladı
  • 03 Şubat 2018, Cumartesi 10:53

Sedef BOŞNAK

Gazimağusa’da dövülerek zorla evinden kaçırıldıktan sonra, götürüldüğü Çanakkale Göledi’nde de ciddi şekilde darp edilen 28 yaşındaki Nijerya uyruklu üniversite öğrencisi Kennedy Taomwabwa Dede’nin ölümüyle ilgili polisin yürüttüğü soruşturma devam ediyor.

Polis, çok yönlü yürüttüğü soruşturma sonucu yakaladığı 2’si çocuk 6 zanlıyı, dün, geniş güvenlik önlemi altında Gazimağusa Kaza Mahkemesi’ne çıkardı.

“Adam öldürme”, “İnsan kaçırma” ve “Ciddi darp” suçlamasıyla mahkemeye çıkarılan Zekeriya Kurucu (22), Ozan Körkurt (18), B.Ç. (16), Onur Körkurt (21), Aydan Sel (28) ve S.D. (17) isimli zanlılar aleyhlerine 7’şer gün ek tutukluluk emri temin edildi.

Meseleyle ilgili ciddi deliller toplayıp, cinayetin perde gerisini araştıran polis, Güney Kıbrıs’ta olduğunu tespit ettiği Nidai Şanlı’yı da yakalamak için çaba sarf ediyor.

“Kıbrıs güvenli diye buraya geldik”

Öte yandan, yaşanan korkunç olay, bölgede ve Nijeryalılar arasında büyük tepki ve endişeye yol açtı.

Cinayete kurban giden gencin arkadaşları, sabahın erken saatlerinde Gazimağusa Kaza Mahkemesi’nin önünde toplandı.

Birkaç gün önce üniversite kampusunda eylem yapan gençlerden birkaçı duruşmayı sessizce izledikten sonra, Nijerya Öğrenci Birliği Başkanı NiEmeka, arkadaşları adına basına bir açıklama yaptı.

Başkan NiEmeka, “Adalet istiyoruz, gereğini yapın” diyerek ilgililere çağrı yaptı ve şöyle konuştu:

“Biz buradayız, çünkü Kıbrıs’ın güvenli olduğuna inanıyoruz. Amerika veya başka ülkelere gitme şansımız var, ancak buradayız. Adalet istiyoruz. İki arkadaşımıza inanmadılar, şimdi hapiste. Biri, beyaz birini itmekten, diğeri basit bir suçtan. Yargı gereğini yapsın, aksi halde sesimizi duyuracağız, daha büyük eylemler yapacağız. Artık yeter.”

“Nidai, Ayia Napa’da yakalayın!”

Cinayetle suçlanan gençlerin yakınları, konu suçları fiilen işleyen esas suçlunun çocuklarının arkadaşı olan Nidai Şanlı olduğunu öne sürdü.

Polis tarafından her yerde aranan ve cesedin bulunmasından çok kısa bir süre sonra, olay mahallini gözlemledikten hemen sonra aracıyla Güney Kıbrıs’a geçen Nidai Şanlı’nın akrabası da olan zanlı yakınlarından biri, “Nidai çocuklarımızın başını yaktı” dedi.

Zanlı yakınlarından acılı kadın, “evlatlarımız olaya karışmadı. Nidai ‘alacağım var’ dedi, evde olan çocuklarımızı yanına çağırdı. Ne yaptıysa yaptı, evlatlarımızı yaktı. Şimdi, Ayia Napa’da saklanıyor” şeklinde konuştu.

Evlatlarının şok içerisinde olduğunu kaydeden aile yakını, “Haberleri yoktu, olsaydı onlar da kaçardı” diyerek, Nidai Şanlı’nın yakalanıp, olayın açığa kavuşturulmasını istedi.

“Beyin kanamasından öldü”

Gazimağusa Kaza Mahkemesi’nde Ceza Davaları Yargıcı Gökan Asafoğulları’nın huzurunda görüşülen dünkü ek tutukluluk duruşmasında, İddia Makamı Başsavcılık adına Kıdemli Savcı Mustafa İldeniz, meseleyle ilgili gelişmeleri ve yaptıklarını aktarması için Gazimağusa Polis Müdürlüğü’ne bağlı Adli Şube Amirliği’nde görev yapan Müfettiş Erkan Yahat’ı tanık olarak çağırdı.

Tanık Müfettiş Erkan Yahat, zanlıların, “Adam öldürme”, “İnsan kaçırma” ve “Ciddi darp” suçlarından methaldar olduğuna dikkat çektikten sonra, olayın olgularını mahkemeye aktardı.

Erkan Yahat, zanlıların aranmakta olan bir şahısla birlikte, Gazimağusa’da, Hacı Bektaş Sokak’ta bulan Kuzenler Apartmanı’nın 7 numaralı dairesinde sakin, DAÜ’de öğrenci olan Nijerya uyruklu Kennedy Taomwabwa Dede’yi ikametgâhı içerisinden hilafı dışında, zorla ve darp ederek aldıklarını ve apartman önündeki GU 042 plakalı salon araca koyup,  kaçırdıklarını söyledi.

Yahat, zanlıların, kaçırdıkları Kennedy Taomwabwa Dede’yi Çanakkale Göledi’ne götürdüğünü ve burada da ciddi şekilde darp edip ölümüne sebep olduklarını belirtti.

Cinayet sonrası tüm zanlıların göletten ayrılıp, aranmakta olan şahsın evine giderek üzerlerindeki tüm elbise ve ayakkabıları değiştirdiğini söyleyen müfettiş, Zekeriya Kurucu, Ozan Körkurt ve B.Ç’yi, 30 Ocak 2018’de tespit edip, aleyhlerine tahkikat amaçlı 2’şer gün tutukluluk emri temin ettiğini hatırlattı.

Müfettiş Erkan Yahat, Kennedy Taomwabwa Dede’nin cesedi üzerinde, Gazimağusa Devlet Hastanesi’nde Doktor İdris Deniz tarafından otopsi yapıldığını ve Dede’nin kesin ölüm sebebinin, künt, kafa ve göğüs travmasına bağlı beyin kanaması oluğunun tespit edildiğine vurgu yaptı.

“Elbiseleri çamurlu, ıslak ve kanlı buldum”

Erkan Yahat, 31 Ocak 2018’de, zanlı Aydan Sel’i Pile köyünde tespit ettiklerini belirttikten sonra, Onur Körkurt ve S.D.’nin de Beyarmudu Kara Giriş Kapısı’na giderek teslim olduklarından söz etti.

Zanlı Onur Körkurt, Aydan Sel ve S.D. aleyhine mahkemeden 1’er gün tutukluluk emri temin ettiğini anımsatan müfettiş, Onur Körkurt’un sorgulandığı esnada, olay gecesi giydikleri kendisine, B.Ç. ve S.D.’ye ait elbise ve ayakkabıları, Gazimağusa’da bir apartmanın tavanına sakladığını ve bu yeri polise gösterdiğini anlattı.

Erkan Yahat, bahse konu elbise ve ayakkabıların çamurlu, ıslak ve kimilerinin kanlı bir vaziyette bulunarak emare alındığına vurgu yaparak, ciddi ve vahim meseleyle ilgili birçok ifade temin edip, 70’e yakın emare topladığına dikkat çekti.

Zanlıların serbest kalması halinde tahkikatına kötü yönde etki etme olasılığı bulunduğunu kaydeden müfettiş,  aradıkları kişiyi ve kayıp emareleri bulabilmek için mahkemeden 7 gün ek tutukluluk süresi talep etti.

“Aydan Sel dışında tüm zanlılar ifade verdi”

Zekeriya Kurucu’yu Avukat Mustafa Kocatürk, Ozan Körkurt ve Onur Körkurt’u Avukat İbrahim Özgür ile Avukat Emrah Öztürk, B.Ç’yi Avukat Batur Sağlamer, Aydan Sel’i Avukat Ahmet Demirel, S.D.’yi de Avukat İbrahim Demirtaş temsil etti.

Avukatlar tutukluluk talebine itiraz etmedi ancak tahkikatla ilgili kayıtlara geçmesi bakımından tanık müfettişe sorular yöneltti.

Avukat Mustafa Kocatürk’ün “Zanlılara nasıl ulaştınız?” sorusu üzerine tanık müfettiş, “Dede’nin kaldığı apartmandaki görgü tanıkları sayesinde ilk üç zanlıyı tespit edip, kendilerine yasal ihtarda bulundum. Başka yerde görgü tanığım yoktur. Aydan Sel dışındaki tüm zanlılar gönüllü ifade verdi. Zekeriya Kurucu, kaçırma esnasında olay yerinde bulunduğu ve Dede’yi göle getirdiğini kabul etmiştir” diye yanıtladı.

“Nidai, kendisine engel olan Onur’a elektro şok verdi”

Zanlı Onur Körkurt’u savunan Avukat İbrahim Özgür ise mahkemede ciddi açıklamalarda bulundu.

Aranmakta olan Nidai Şanlı’nın, ciddi şekilde darp ettiği Dede’ye müdahalesini engelleyen müvekkiline, elektro şok uyguladığını ileri sürdü.

Bu iddiasını müfettişe doğrulatan İbrahim Özgür, müvekkilinin elektro şok aldığına dair herhangi bir rapor temin edilip edilmediği sorusu üzerine, müfettişten, “Onur, ifadesinden sonra, doktor kontrolüne götürüldü. Raporu da var” yanıtını aldı.

Çocuk zanlı B.Ç.’nin Avukatı Batur Sağlamer ise, müvekkilinin polise bildiklerini anlatıp, olaya müdahalesi olmadığını beyan ettiğini belirterek, B.Ç.’nin avukatının hazır olmadığı bir zamanda ek ifade vermek istemediğini söyledi.

Diğer çocuk zanlı olan S.D.’yi savunan Avukat İbrahim Demirtaş ise, müvekkilinden alınan ve gönüllü olduğu iddia edilen ifadenin usulüne uygun olmadığını ileri sürdü.

“Tutuklulukları elzem”

Huzurundaki şahadeti ve beyanları değerlendiren Yargıç Gökan Asafoğulları, aranan bir şahsın bulunduğu çok ciddi meseleyle ilgili yürütülen tahkikatın tamamlanmadığına bulgu yaptı ve polisin, huzurundaki şahadete göre, önceden verdiği tutukluluk sürelerini verimli ve yerinde kullandığına dikkat çekti.

Yargıç, polisin gerekli araştırmasını yapabilmek için tüm hususları göz önünde tutarak, zanlıların 7’şer gün süreyle tutuklu kalmasına izin ve emir verdi.

Beğendim 1 Muhteşem 1 Haha 1 İnanılmaz 3 Üzgün 2 Kızgın 13

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 YENİCAMİ AK 18 13 3 2 29 42
2 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 18 13 2 3 22 41
3 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 18 13 0 5 21 39
4 CİHANGİR GSK 18 10 3 5 5 33
5 LEFKE TSK 18 9 4 5 8 31
6 GÖNYELİ SK 18 9 2 7 5 29
7 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 18 9 2 7 -1 29
8 ÇETİNKAYA TSK 18 8 4 6 1 28
9 TÜRK OCAĞI LİMASOL 18 8 3 7 10 27
10 BAF ÜLKÜ YURDU 18 7 5 6 8 26
11 GENÇLİK GÜCÜ TSK 18 5 4 9 -7 19
12 BİNATLI YSK 18 4 3 11 -15 15
13 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 18 3 5 10 -26 14
14 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 18 2 7 9 -25 13
15 GİRNE HALK EVİ 18 3 2 13 -12 11
16 ESENTEPE KKSK 18 3 1 14 -23 10
yukarı çık