Arkın: Yeni yatırımlar kapıda

banner37

Haluk Yerli’nin hazırlayıp sunduğu programa katılan ARUCAD, Rektör Yardımcısı Doçent Doktor Asım Vehbi ve ARUCAD Mütevelli Heyeti Başkanı Yardımcı Doçent Doktor Sinan Arkın, hedeflerini anlattı

Arkın: Yeni yatırımlar kapıda
banner90
banner99

Arkın Yaratıcı Sanatlar ve Tasarım Üniversitesi (ARUCAD), Rektör Yardımcısı Doçent Doktor Asım Vehbi ve ARUCAD Mütevelli Heyeti Başkanı Yardımcı Doçent Doktor Sinan Arkın, Haluk Yerli’nin programına katılarak üniversite hakkında bilgiler paylaştı. Hedefleri arasında iki yıllık meslek yüksek okulu kurmak olduğunu anlatan Sinan Arkın, kar amacı gütmeden sanat alanında eğitim için yatırımlar yapmayı ilke edindiklerini dile getirdi.

“VAKIF ÜNİVERSİTESİ OLMAK KARLI BİR KARARDI”

Arkın Yaratıcı Sanatlar ve Tasarım Üniversitesi’nin (ARUCAD) üniversite izinlerinin Arkın Eğitim, Kültür ve Araştırma Vakfı’na (AREKAV) devredilmesi konusunda açıklamada bulunan ARUCAD Mütevelli Heyeti Başkanı Yardımcı Doçent Doktor Sinan Arkın, “Kar amacı gütmeden, uzun yıllar boyunca hizmet vermek hedefiyle yola çıktık. Bu yüzden de vakıf üniversitesi olarak yolumuza devam etmek bizim için en doğru karardı” şeklinde konuştu.

Ülkede vakıflar konusunda bazı açıkların olduğunu bu konuda bir takım düzenlemelere gidilmesi gerektiğini ifade eden Arkın, devlet yetkililerine çağrıda bulundu.

“TEORİK DERSLER PRATİKLE BİRLEŞİYOR”

ARUCAD, Rektör Yardımcısı Doçent Doktor Asım Vehbi, üniversitede üç tane sanat fakültesi olduğunu anlatarak, fakültelere bağlı bölümlerde öğrencilerin teorik derslerle pratiği birleştirebildiğine vurgu yaptı. Sadece KKTC’de değil yakın coğrafyada da sanat ile ilgili eğitim veren üniversitelerin eksikliğine dikkat çeken Vehbi, bu konuda da ARUCAD’ın önemli bir ihtiyaca cevap verdiğini kaydetti.  “Yaratıcılığı, yeteneği ve teknolojiyi bir araya gelen bölümlerle eğitim veriyoruz” diyen Vehbi, ARUCAD’tan mezun olan öğrencilerin kolaylıkla iş bulabileceklerini ifade etti.

“YÖK’ÜN VARLIĞI ÖNEMLİ…”

KKTC’nin dış dünyada tanınmamasından dolayı YÖK’ün varlığının çok daha büyük önem arz ettiğini dile getiren Vehbi, alt yapı olarak her ne kadar donanımlı olunsa da dış dünyaya açılma konusunda siyasi sıkıntıların var olduğunu dile getirdi. Bu noktada üniversite diplomalarının dünyada tanınabilmesi için YÖK şemsiyesi altında toplanmanın önemli olduğunu kaydeden Vehbi şunları kaydetti:

“Üniversitelerin YÖK şemsiyesi altında toplanması çok önemli. Diplomalarımız dünya üzerinde tanınır hale geliyor. Bu bizler için çok büyük bir avantaj.”

YENİ BÖLÜMLER HEDEFLENİYOR

İlerleyen dönemlerde meslek yüksek okulu açma hedefinde olduklarını açıklayan Sinan Arkın, cam sanatı, mücevher tasarımı gibi alanlarda verilecek olan iki yıllık eğitimle ülkedeki ara eleman sıkıntısının da giderilmesini istediklerini söyledi. Genişleme hedefiyle çalıştıklarını Sinan Arkın, konservatuvar, mutfak sanatları gibi bölümleri de 3-5 sene içinde açacaklarının bilgisini verdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75