banner6

Arnavutluk ve Kuveyt ilk uydularını uzaya fırlattı

banner37

Arnavutluk ve Kuveyt ilk uydusunu ABD'nin Florida eyaletindeki bir platformdan fırlattığını duyurdu.

Arnavutluk ve Kuveyt ilk uydularını uzaya fırlattı
banner99

Arnavutluk Başbakanı Edi Rama, ülkesinin ilk uydularını ABD'nin Florida eyaletindeki bir platformdan fırlattığını duyurdu. Başbakan Rama, sosyal medya hesabından, uyduların fırlatılışıyla ilgili görüntü de paylaştı. Rama paylaşımında, "Bizim Albania-1 ve Albania-2 adlı uydularımızı da taşıyan Space X Transporter 6 misyonu, Falcon 9 roketi ile Florida Cape Canaveral'dan fırlatıldı" ifadelerine yer verdi.

6 MİLYON DOLARLIK İMZA

2022 yılı Eylül ayında Arnavutluk Ulusal Sivil Savunma Ajansı ve Satellogic USA Inc şirketi arasında ülkenin savunma ve güvenlik alanında gelişmiş teknolojilerle gözlemlenmesi için 6 milyon dolar değerinde uydu hizmeti sözleşmesi imzalanmıştı. Sözleşmenin, ülke topraklarının gözlemlenmesi, uydu hizmetinin kullanımı için teknik ve profesyonel kapasitelerin geliştirilmesi, coğrafi bilgi sisteminin işlenmesi gibi farklı konularda Albania-1 ve Albania-2 olarak adlandırılan iki uydunun 3 yıllığına kullanımını içerdiği ifade edilmişti.

"KUVEYT UZAYA GİDİYOR"

Öte yandan Kuveyt resmi haber ajansı KUNA'nın haberine göre, Kuveyt Sat-1 uydusunun Florida eyaletindeki Cape Canaveral Üssü'nden, Amerikan uzay aracı ve roket üreticisi SpaceX'in Falcon 9 roketiyle uzaya gönderildi. Uydunun uzaya ulaşmasının ardından veri ve fotoğraf çekimlerinin gönderileceği Kuveyt Üniversitesi Bilim Fakültesi'ndeki istasyonun hazır olduğu aktarılan haberde, Sat-1 uydusunun, üniversitenin "Kuveyt Uzaya Gidiyor" sloganıyla gerçekleşen bir projesi olduğuna dikkat çekildi.

Kuveyt Bilim Geliştirme Vakfı tarafından finanse edilen uydu projesinin 3 yıl sürdüğüne işaret edilen haberde, projeyle Kuveytli gençlerin bu alanda yetiştirilmesinin hedeflendiği kaydedildi. Projesinin direktörü Ahmed el-Kenderi, uydunun, dünyanın etrafında döneceğini ve uzman ekip tarafından analiz edilmek üzere görüntüleri gönderen yüksek çözünürlüklü bir kameraya sahip olduğunu açıklamıştı. Kenderi, çeşitli bilimsel derece ve uzmanlıklardan yaklaşık 67 kişinin projede çalıştığını ifade etmişti.

Güncelleme Tarihi: 04 Ocak 2023, 10:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104