banner6

Arpa kavgası

banner37

Arpa kavgası
banner151 banner143

Emine UYSAL ÇALUDA

   Toprak Ürünleri Kurumu (TÜK) arpa alış ve satış fiyatını belirledi, ortalık karıştı.

   Çiftçiler Birliği, TÜK’ün belirlediği arpa fiyatına itiraz etti,üreticilerden arpa alımı yapılamaması için ambarlardaki kantarları kapattı.

   TÜK yönetimi ile Çiftçiler Birliği yönetimi arasında başlayan gerginlik, sorunları ve talepleri görüşmek üzere gerçekleştirilen toplantıda daha da arttı.

   TÜK Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Adahan ile Çiftçiler Birliği yönetim kurulu üyeleriyle birlikte toplantıya giden Çiftçiler Birliği Başkanı Mehmet Nizam arasında tartışma çıktı.

   Hasan Adahan, Mehmet Nizam’ın kendisine yumruk salladığı iddiasıyla polise şikayette bulundu. Suçlamaları reddeden Mehmet Nizam da polise gidip, Adahan’dan şikayetçi oldu. 

  Taraflar KIBRIS’a konuşarak, yaşananları anlattı.

Arpa alım ve satış fiyatı

   Hatırlanacağı üzere Toprak Ürünleri Kurumu (TÜK) Yönetim Kurulu, gerçekleştirdiği toplantıda, danışma heyetinin ve Tarım Doğal Kaynaklar Bakanlığı’nın önerilerini dikkate alarak, yemlik arpa alım fiyatını 5,50 TL/kg, tohumluk arpa alım fiyatı 5,75 TL/kg, yumuşak buğday ve tritikale buğdayı alım fiyatı 5,75 TL/kg, tohumluk buğday ve tritikale buğdayı alım fiyatı 5,95 TL/kg, sert buğday alım fiyatı 6 TL/kg, tohumluk sert buğday alım fiyatı 6,20 TL/kg olarak belirlemişti.

   TÜK Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Adahan hayvancılık sektöründe yemlik arpa satış fiyatının dünden itibaren 5,95 TL/kg olarak uygulanacağı duyurmuştu.

Adahan: Yumruk salladı,polisi

çağırdım, darp raporu aldım

   TÜK Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Adahan,Çiftçiler Birliği’nin randevu talep ettiğini, kendisinin de “gelin” diyerek davette bulunduğunu söyledi.

   Adahan, “Mehmet bey (Nizam)toplantıda masaya yumruk vurdu. Nahoş sözler söyledi. Kendisini uyardım. Tehditkâr sözler kullandı. Saldırmaya kalktı. Ajandasını fırlattı. Yumruk salladı. Polisi çağırdım. Darp raporu aldım. Hafif şekilde darp edildim. Devlet ile kamu dilini bilmeyen, davranış bozukluğu içinde biri” ifadelerini kullandı.

   3 yıldır aynı görevi sürdürdüğüne vurgu yapan Adahan, “Birlikle bugüne kadar hiçbir sorun yaşamadan nahoş olay yaşamadan bu görevi sürdürüyorum” dedi.

“Kapattıkları ambarlara, onlarca çiftçi ürün vermek istedi”

   Hasan Adahan, Çiftçiler Birliği’nin kapattığı ambarlara onlarca çiftçinin ürün vermek istediğini ifade ederek üreticiler fiyattan memnun değilse, neden arpa vermek istediklerini sorguladı.

Adahan, şöyle devam etti:

   “İlgili tüm birlikler, Çiftçiler Birliği, TÜK ve bakanın olduğu toplantıda fiyat açıklandı. Bu fiyattan Çiftçiler Birliği memnun olmamış olabilir. 3 yıllık görev süremde bu memnuniyetsizliği zaman zaman yaşadık ama hiçbir zaman bu seviyesizlikte bir hareketle veya eylemle karşılaşmadık. TÜK olarak, arpanın fiyatı 5.50 TL olarak belirlendi. Yönetim Kurulu bu fiyatı belirledi. Bu fiyat nettir. Emeklerinin hakkını talep etmek haklarıdır ama şekli,üslup ve tavır bu şekilde olmamalı. Alım başladı. Sıkıntı yok”.

Nizam: Adahan tarafından saldırıya uğradım

   Çiftçiler Birliği Başkanı Mehmet Nizam da, Hasan Adahan tarafından saldırıya uğradığını ileri sürüp, toplantıya birlikte gittiği 12 kişinin de şahit olduğunu anlattı. Nizam, polise gidip olayı aktardığını kaydetti.

   Nizam, “Yönetim Kurulu üyeleriyle toplantıya gittik. Gitme sebebimiz de TÜK’ün ambarlarındaki kantarları kapatmamızdı. Ambarları da kapatırken TÜK’e zarar vermemek için nöbetçi koyduk. Hayvancı ve üreticiler arpa alımı yapabildi. Kanıtlarıyla elimizde vardır. Biz sadece TÜK’ün arpa alımını engelledik ve bu konuyu görüşmek istedik. TÜK’le herhangi bir sorunumuz olmadığını anlatacaktık. Gittiğimizde oradaki tablo farklıydık. Hasan Adahan, toplantıya gergin geldi.

   40 kişi toplayıp araçlarımızı devireceğini söyledi. Ben de o sırada ‘böyle konuşursak anlaşamayız’ dedim. Masadan kalktım ve ayrılmak istedim. O sırasında toplantı masasına yumruk atıp, ayağa kalktı ve ağza alınmayacak şeyler söyleyip, ‘Çık dışarıya’ deyip, üzerime saldırdı. Toplantı salonunda bulunan 12 kişi araya girdi. Ağza alınmayacak hakaretler etti. KıbrısTürk Çiftçiler Birliği olarak her zaman uzlaşı arayışı içindeydik. Her zaman medeni şekilde diyalogla çözüm arayışı içinde olduk.” 

“Bizi hiçe sayıp, fiyat belirledikleri için

kantarları kapatma eylemini başlattık”

   Mehmet Nizam, arpa fiyatlarının tatmin edici olmaması ve kendilerini hiçe sayıp, TÜK’ün fiyat belirlemesi nedeniyle kantarları kapatma eylemini başlattıklarını anlattı.

   Nizam, “Fiyat görüşmesi yapamadık. TÜK, arpa fiyatını 5.50 TL olarak belirledi. Öncesinde toplantı taleplerimizi kaale almadılar. TÜK ile Çiftçiler Birliği arasında husumet yoktur. TÜK üretici kesimin evidir. Devlet kanadından talebimiz sadece arpa fiyatı değil, mazot destekleri, doğrudan gelir desteklerinin ödenmesi, verim kaybı, dolu, don, kuraklık görüşme taleplerimizi kale alıp, bizimle görüşmeleridir. Bu konularda ciddi sıkıntılar yaşıyoruz. Tüm dünyada arpa, buğday, tahıl savaşı varken, üreticilerin elindeki ürünü ucuz yollu almaya çalışıyorlar. Bu verdikleri rakamlarla üretici batar ve biz sonraki yıl üretim yapamayacak duruma gelir”  ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104