Arpalık Direnişi’nin simgesi, Aysel Dizliklioğlu’nu kaybettik

banner37

Kıbrıs Türk ve Türkiye basını ile başta BBC olmak üzere, dünya basınına konu olan mücahide Aysel Şaban’ın cesareti ve kahramanlığı dillere destan olmuştu

banner87
Arpalık Direnişi’nin simgesi, Aysel Dizliklioğlu’nu kaybettik
banner90
banner99

Akay CEMAL

Kıbrıs Türk Halkının özgürlük mücadelesinde mücahide olarak hizmet eden Aysel Dizliklioğlu dün sabah vefat etti.

Arpalık direnişi sırasında köyünü savunmak için mücahit arkadaşlarıyla silah kuşanarak görev alan mücahide Dizliklioğlu, bugün öğle namazını müteakip Lefkoşa’da mezarlığında askeri törenle toprağa verilecek.
   Arpalık göçünün de sembolleşmiş isimlerinden olan Aysel Dizliklioğlu, uzun süredir devam eden rahatsızlığı nedeniyle hastanede tedavi görüyordu.

Arpalık köyü direnişinin simgesi Aysel Dizliklioğlu, eski adıyla Aysel Mustafa Şaban, EOKA’cı Rumların köye yaptıkları saldırılar karşısında gösterdiği cesaret ve kahramanlığı ile dillere destan olmuştu…

6 Şubat 1964’te 180 kadar Türk’ün yaşadığı Arpalık (Aysozomeno) köyüne karşı girişilen saldırıya, elinde babadan kalma av tüfeğiyle tek başına karşı koyan Aysel Hanım’ın cesareti Kıbrıs Türk basınında olduğu kadar, Türkiye ve dünya basınında da geniş yer bulmuştu.

Başta İngiliz BBC televizyonu ve İngiliz gazeteleri olmak üzere, dünyanın önde gelen medya kuruluşları, o günlerde 14-15 yaşlarındaki Türk kızının, beş-on mücahitle birlikte Rum saldırganlara karşı direnişini günlerce geniş biçimde yansıtmıştı.

Etrafı Piroyi, Bodamya, Dali, Yeri ve Atalasa Rum köyleri ile çevrili olan Arpalık köyünde çatışmalar 24 saat sürmüş, Rumların ağır silahlarına karşı direnen köylüler daha sonra, Aysel Mustafa Şaban’ın öncülüğünde yaralıları da alarak, altı kilometre yol yürüdükten sonra Akıncılar Türk köyüne sığınmak zorunda kalmışlardı.

Çarpışmalar sırasında yaralananlardan Erdoğan Arpalıklı, o günleri anlatırken, gözyaşlarını tutamayarak, “Aysel Şaban tüfek elde en öndeydi. Hafif yaralı olduğumdan beni de korur pozisyondaydı. Zaten çocuk yaştan beri ovaya gittiğinden tüfek elinden düşmezdi ve çok iyi de kullanırdı. Sabanı katırlara koşar ve tarla sürer, ziraat işleriyle uğraşır, bahçelerde sebze üretirdi” dedi.

Çok soğuk bir kış gecesinde savunma yaptıklarını anlatan Erdoğan Arpalıklı, şöyle devam ediyor:

“Aysel 15 yaşında ya vardı, ya yoktu. Evinin penceresinden köye yaklaşan ve ateş eden Rumlara karşılık vermeye başlamıştı. Mevzi denen bir şey yoktu ve bir nevi açık hedefti. Hatta annesi Nermin Hanım, ‘Aman kızım vuracaklar seni, in aşağı’ diyor ve aşağıya çekerken, o yine bildiğini okur, Rumlara ateşle karşılık vermeye devam ederdi. Amacı Rum saldırganları köye yaklaştırmamaktı”.

Çatışmalar sırasında iki Rum ailenin köyde kaldığını anlatan Arpalıklı, Kosta ve Nikola isimli iki yaşlı erkek yanında, Kosta’nın eşinin de görme yeteneğinden yoksun olduğunu ifade etti, “Tam da evlerimizin yanındaydılar. Hem bizim, hem de köye girmek isteyen silahlı Rumların hedefi konumundaydılar” dedi ve şunları ekledi:

“Ara kurşunu yiyeceklerini tahmin ettiğimiz için, kendilerini çatışmalar üzerine köye gelen İngilizlere ait bir zırhlı araca teslim ettik ve alıp götürdüler. Böylelikle canlarını kurtarmış oldular”.

Akıncılar köyüne yaklaştıklarında, Aysel Şaban’ın köylülerden yardım istediğini belirten Erdoğan Arpalıklı, kendisini kast ederek, “Abim yaralıdır, abimi vurdular” diye bağırdığını hatırlattı ve kendisiyle birlikte diğer yaralılara da Akıncılar köyü halkının sahip çıktığını kaydetti.

Aysel Şaban’ın ilk eşi Cemal Koççatlı’nın arkadaşı Osman Margili ile çatışmaların başladığı ilk günlerde ortadan kayboldukları ve hala kendilerinden bir iz bulunamadığını anlatan Erdoğan Arpalıklı, Arpalık direnişinin simgesi haline gelen ve dünya basınında cesaret ve kahramanlığından söz ettiren Aysel hanımın vefatı ile büyük bir acı içinde olduklarını ifade etti.

Bu arada Arpalık köylülerinin çoğunlukta olduğu Göçmenköy mateme bürünürken, köylülerin kahvehanesi de dün saygı nişanesi olarak kapılarını açmadı.

Aysel Dizliklioğlu, 3 çocuk annesi ve 5 torun sahibiydi.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner75

banner108