banner6

Artık bunlara 'dur' denmeli

banner37

Gazimağusa’da sorumsuz kişiler tarihi sur duvarlarına boyalarla yine yazılar yazdı

Artık bunlara 'dur' denmeli
banner151 banner143

Ahmet İLKTAÇ

Ortaçağ savaş mimarisinin en önemli eserlerinden olan Mağusa surları, kendini bilmez kişiler tarafından sürekli zarara uğratılıyor.

Daha önce yine gazetemiz KIBRIS aracılığıyla duyurulan tarihi sur duvarlarına yazı yazma olaylarına, bir yenisi daha eklendi.

Sorumsuz kişiler, boyalarla Canbulat Müzesi’nin üst kısmındaki sur duvarlarına argo kelimelerden oluşan yazılar yazdı ve grafitiler çizdi.

Turistlerin uğrak yeri olan bir yere yapılan bu vandalca saldırı, görenlerin büyük üzüntü ve öfke duymasına neden oldu.

“Caydırıcı ceza verilmeli”

Gazetemiz KIBRIS’ı arayarak şikâyette bulunan duyarlı vatandaşlar, başka ülkelerde böylesi davranışlara hapis cezasına kadar varan caydırıcı ve ibret verici cezalar verildiğini söyledi.

Vatandaşlar, tarihi değerlerimize yapılan bu saldırının küçümsenecek bir olay olmadığını, çünkü bu yapıların bize geçmişten miras kaldığını, bizimde bu mirası önümüzdeki nesillere en iyi şekilde bırakmamız gerektiğini kaydetti.

Suriçi’nin kameralarla korumasının yapılarak, bu ve buna benzeri olayların suçlularının yakalanabileceğini anlatan vatandaşlar, tarihi eserlerimizin bir kısmının günümüzde fuhuş yuvasına döndüğünü de sözlerine ekledi.

Güncelleme Tarihi: 02 Aralık 2017, 10:08
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104