banner6

Artık Ciklos’u su basmayacak

banner37

Girne-Lefkoşa anayolunda dört gencin hayatını kaybetmesine yol açan sel felaketinde hasar gören yolun tamiri tamamlanıyor. Tüfekçi Ltd. Direktörü Tüfekçi, yol güvenliğinin en üst düzeyde olacağını belirterek iddialı konuştu

Artık Ciklos’u  su basmayacak
banner150

banner150

banner99

BETON KANALIN UZUNLUĞU 400 METRE… Girne-Lefkoşa anayolu Ciklos mevkiinde geçtiğimiz yıl aralık ayında yaşanan sel felaketi sonrası çöken yol, tamir ediliyor. Yüklenici firma olan Tüfekçi Ltd. Direktörü Hüseyin Tüfekçi, Ciklos mevkiinin emniyete alınabilmesi amacıyla yaklaşık 400 metre uzunluğunda beton kanal yapıldığını söyledi. Projenin Girne-Lefkoşa anayolunda güvenliği sağlayacağını ifade eden Tüfekçi, beton kanalın dağ tarafının yaklaşık 4 metre, yol tarafının ise 3 metre yüksekliğinde istinat duvarına sahip olacağını, taban genişliğinin de 7 metre olacağını belirtti. Tüfekçi, kanalın 1 ay içerisinde tamamlanacağını açıkladı.

“YAĞMUR SULARI BETON KANALA YÖNLENDİRİLECEK” Hüseyin Tüfekçi, beton kanal projesini hazırlarken güvenlik konusuna büyük önem verdiklerini vurguladı. Tüfekçi, beton kanalın üzerinin taş malzemeyle doldurulup sıkıştırılacağını belirterek, yoldan gelen suyun dereye rahat şekilde akmasının sağlanacağına dikkat çekti. Tüfekçi, St. Hilarion kavşağından Salih Miroğlu Koruluğu’na kadar olan yolun kenarlarına döşenen beton geçitlerden akan suyun da büzlere yöneleceğini, yağmur sularının yolun altından beton kanala yönlendirileceğini ifade etti.

“YOL 10 GÜN İÇİNDE TRAFİĞE AÇILACAK” Hüseyin Tüfekçi, Girne-Lefkoşa anayolu üzerinde dört gencimizin hayatını kaybetmesine yol açan sel felaketinin ardından St. Hilarion kavşağından Salih Miroğlu Koruluğu’na kadar olan bölümde meydana gelen tahribatın tamir edilebilmesi için Ciklos’ta tek şeride düşürülen yolun 10 gün içerisinde yeniden çift şeride çıkarılacağını söyledi. Söz konusu proje sayesinde yol güvenliğinin en üst düzeyde olacağına dikkat çeken Tüfekçi, “Bundan sonra geçtiğimiz aralık ayında yağan aşırı yağışların 3 misli de yağsa anayolu su basmayacak” iddiasında bulundu.

Ahmet KARAGÖZLÜ

   Girne-Lefkoşa anayolu üzerinde dört gencimizin hayatını kaybetmesine yol açan sel felaketinin ardından hasar gören yolun tamir edilebilmesi için aylardır yürütülen çalışmaların sonuna gelindi.

   Geçtiğimiz aralık ayında yağan aşırı yağışlar nedeniyle St. Hilarion kavşağından Salih Miroğlu Koruluğu’na kadar olan bölümde meydana gelen tahribatın tamir edilebilmesi için Ciklos’ta tek şeride düşürülen yolun 10 gün içinde yeniden çift şeride çıkarılacağı belirtildi.

   “Lefkoşa Girne Anayolunda Selden Etkilenen Kesimlerin Tamirinin Yapılması” konulu ihale süreci çerçevesinde yüklenici firma olan Tüfekçi Ltd. Direktörü Hüseyin Tüfekçi, “Ciklos mevkiindeki su baskınları artık tarih oldu” iddiasında bulunarak, yol güvenliğinin sağlandığını belirtti.

   KIBRIS Gazetesi’ne konuşan Tüfekçi, Ciklos mevkiinin emniyete alınabilmesi amacıyla yapılmaya başlanan beton kanal projesinin ise 1 ay içerisinde tamamlanacağını bildirdi.

“Beton kanal 400 metre olacak”

   Tüfekçi, beton kanalın yaklaşık 400 metre uzunluğunda olacağını belirterek, projenin Girne-Lefkoşa anayolunda güvenliği sağlayacağını söyledi.

   Beton kanalın dağ tarafının yaklaşık 4 metre, yol tarafının ise 3 metre yüksekliğinde istinat duvarına sahip olacağını belirten Tüfekçi, taban genişliğinin de 7 metre olacağını ifade etti.

   Tüfekçi, kanalın tüm yüksek kısımlarında 4 metrelik istinat duvarı bulunacağını belirterek, “Bu bağlamda beton kanalın kimi yeri 28 metrekare, kimi yeri ise 21 metrekare olacak” dedi. Beton kanal projesini hazırlarken güvenlik konusuna büyük önem verdiklerini belirten Tüfekçi, vatandaşların beton kanala düşmemesi için telleme çalışmalarının da yapılacağını söyledi.

   Ayrıca beton kanalın üzerinin taş malzemeyle doldurulup sıkıştırılacağını kaydeden Tüfekçi, böylece hem yoldan akan suyun dereye rahat şekilde akacağına, hem de yol güvenliğinin sağlanacağına dikkat çekti.

   Tüfekçi, St. Hilarion kavşağından Salih Miroğlu Koruluğu’na kadar olan yolun kenarlarına döşenen beton geçitlerin ise büzlere yöneleceğini, bu sayede yağmur sularının yolun altından beton kanala yönlendirileceğini ifade etti.

“Artık anayolu su basmayacak”

   Hüseyin Tüfekçi, beton kanalın aşırı yağışlara dayanıklı şekilde inşa edildiğini belirterek, proje sayesinde yol güvenliğinin en üst düzeyde olacağına dikkat çekti. Tüfekçi, Ciklos mevkiindeki su baskınlarının artık tarih olduğunu belirterek, “Bundan sonra geçtiğimiz aralık ayında yağan aşırı yağışların 3 misli de yağsa anayolu su basmayacak” dedi.

   Kanaldan akacak suyun Doğanköy Göleti’ne doğru yönlendirildiğini belirten Tüfekçi, kanal projesinin 1 ay içerisinde tamamlanacağı söyledi. Öte yandan Tüfekçi, söz konusu projenin yapımı sırasında tek şeride düşürülen anayolun da yaklaşık 10 güne kadar açılacağını müjdeledi.

Güncelleme Tarihi: 05 Temmuz 2019, 10:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104