banner6

Artık limit doldu gözümüz karardı

banner37

Artık limit doldu  gözümüz karardı
banner151 banner143

Güren TİLKİ

   Güzelyurtlu hayvan üreticileri, akaryakıt zamlarını protesto etmek için dün sabah eylem yaptı.

   Terminal önünde toplanan üreticiler, maliyetlerin artık karşılanamaz duruma geldiğini belirterek isyan etti.

   Traktörlerini çalıştırıp, mandıraya gidemeyecek duruma geldiklerine vurgu yapan üreticiler, hükümet edenlerin zamlar konusunda “kör, sağır ve dilsizi” oynadığını iddia etti.

  Üreticiler hem süt paralarının zamanında ödenmemesi hem de akaryakıta yapılan fahiş zamlara isyan etti. Üreticiler, hafta başı toplantı yapıp, daha etkin eylem yapma kararı alma yoluna gideceklerini açıkladı.

   Eylemde üreticiler adına Mehmet Çetereisi, Cemal Darbaz ve Mustafa Darbaz açıklama yaptı.

“Mazot alamıyoruz”

   Üreticiler, mandıralara gitmek için fahiş fiyatlara ulaşan mazotu almakta zorluk çektiklerine vurgu yaptı.

   Alım güçlerinin eriyip bittiğini anlatan üreticiler, böylesi zor bir süreçte Tarım Bakanı’nın hayvan üreticilerini taksite bağladığını iddia etti, hiçbir zaman gününde ödenmeyen süt paralarıyla ilgili yapılan protokolü eleştirdi.

   Üreticiler, “Protokol yapıp, bizi kandırdılar. Onlar bizi kandırdı, bizim yönetimin hiçbir hatası yoktur çünkü bir Maliye Bakanı ile Tarım Bakanı bir kağıdın altına imza koyarsa uygulamak zorunda fakat bunlar uygulamaz. Sonuçta bizi halen daha gününde ödemediler. Süt paralarımızı taksite bağladılar. Süt paralarını taksite bağlama olur mu ya?” dedi.

  

“Alacağımız para eridi”

   Üreticiler, hükümet edenler tarafından piyasaya rezil edildiklerini öne sürüp, alacakları olan paranın da zamlar nedeniyle eriyip gittiğini söyledi.

   Üreticiler, “Başka oyunlar döner. Bizi usandırsınlar diye ellerinden geleni yapıyorlar. Biz bu hayvancılıktan vazgeçelim. Zaten çocuklarımız yapmaz. Halkın bu saatten sonra sokağa çıkması gerek. Her şey bitti. Başka memleketlerde ekmeğe 1 TL zam yapılır, yer yerinden oynar, burada halk sokağa çıkıp yakacak dökecek artık. Bu hayvancı Güzelyurt’ta bir ses çıkarttı. Lefkoşa’da kıyamet kopacak. O gün geldiğinde herkes de bedelini ödeyecek” ifadelerine yer verdi.

“Artık limit doldu gözümüz karardı”

   “Artık limit doldu gözümüz karardı” diyen üreticiler, mazotun litresinin 27 TL olmasının kabul edilemez olduğuna vurgu yaptı.

    Üreticiler, şunları kaydetti:

   “Biz artık mazot koyamayacak durumdayız. Traktörler ile gelirdik artık traktör işletemeyecek duruma geldik. Bu iş sokakta temizlenir. Narenciye gibi hayvancı da mahvoldu. Hükümet edenlerde halen daha tık yok. Herkes batarken Tarım Bakanı mecliste konuşarak kenevir ile uğraş vermekte. Satacakmış ilaç sanayisine da memleketi zengin edecekler. Bu şekilde devam ederlerse, hemen üretim sektörü için enerji mazot desteği için hiçbir çalışma yapmamaya devam ederler ise, pazartesi günü yapacağımız toplantıda daha büyük eylem yapmak için karar alacağız. Bu hayvancının eylemi olmayacak. Tüm halkın herkesin eylemi olacak. Herkesi de eyleme bekleriz. İş sokakta çözülecek başka çare yok.”
 

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104