Artık yeter!

banner37

Dağlar, taşlar, yollar, sokaklar demeden sorumsuzca her yeri kirlettik. Uzmanların “kirletmeyin, çevreye kıymayın, yangınlara davetiye çıkarmayın” yönündeki çağrıları, her seferinde kulak arkası edildiğinden korkulan oluyor

Artık yeter!
banner99

Ahmet UÇAR

KİRLETMEYİN, BU ÜLKEYE KIYMAYIN!... Güngör çöplüğü yakınlarında, kullanıma kapalı toprak alanın göz göre göre çöplüğe çevrilmesine bugüne kadar ses çıkarılmadı ancak korkulan oldu ve bölgede dün öğleden sonra yangın çıktı. Büyük bir şans eseri kıvılcımların ağaçlık alana sıçramadan yangının kontrol altına alınması, yüreklere su serpti. İtfaiye ekiplerinim müdahalesiyle söndürülen çöplük yangının çıktığı alanda cam şişeler, cam kırıkları, evsel atıklar, gazeteler, inşaat artıkları gibi yangına sebebiyet her türlü çöp mevcuttu

Doğasına, yeşiline, ormanına sahip çıkmadığımız bu güzelim ülkemizi her geçen gün öldürüyoruz.

Büyük yangınlardan dahi ders çıkarmadığımız gün gibi ortada.

Yol kenarları, kuru otlar ve çöplerle barut fıçısını aratmazken, hiçbir makam da bunu temizleme yönüne gitmiyor.

Defalarca uyarıcı yayınlar yapmamıza rağmen, ne vatandaşların, ne de yetkililerin kulağı duyuyor, gözü görüyor!

Kavurucu sıcakta bu alanlar yangınlar için “biçilmiş kaftan” gibi dururken, sağa sola bırakılan her türlü çöp ve moloz yığınları da büyük bir kirlilik ve yangın riski yaratmaya devam ediyor.

Nitekim dün Güngör’den, çevre kirliliği ve çöpler yüzünden çıkan yangın haberi, duyarlı olan herkesi endişelendirdi.

Güngör çöplüğü yolunda, ağaçlık bir alanın bulunduğu toprak yolu çöplüğe dönüştüren bazı sorumsuz kişilerin yarattığı yangın riski, alevlerle gerçeğe dönüştü.

Güngör’de kullanıma kapalı toprak alanın göz göre göre çöplüğe çevrilmesine ses çıkarılmadı ancak korkulan oldu ve bölgede dün öğleden sonra yangın çıktı.

Çöplüğe dönüştürülen alanda, 15.40- 16.00 saatleri arasında çıkan yangın, büyük bir şans eseri, itfaiye ekiplerinin müdahalesiyle kontrol altına alınabildi.

Bölgede, yangına davetiye çıkaran her şey vardı. Cam şişeler, cam kırıkları, evsel atıklar, gazeteler, inşaat artıkları gibi yangına sebebiyet her türlü çöp mevcuttu.

Olay yerinde KIBRIS’a konuşan bazı vatandaşlar duruma büyük tepki göstererek, şöyle konuştu:

“Bu doğa hepimizin ama bazı sorumsuzlar, sadece kendisininmiş gibi davranıyor.

banner134

Doğayı katlediyorlar, kirletiyorlar, yakıyorlar.

Yukarıda Güngör çöplüğü varken, burayı çöplüğe çevirmişler.

Burası zaten ağaçlara da yakın. Oraya bir kıvılcım sıçrasa, yine bir felaket yaşayacağız.

Yetkililerin bu gibi durumlara göz yummaması, gerekli tedbirleri alarak, denetimleri yaparak, uluorta her yere çöp dökülmesine izin vermemeli.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88