banner6

Asgari ücret artarken işveren de korunmalı

banner37

HP İskele Milletvekili Adayı Buranay, asgari ücretin artırılmasının kaçınılmaz olduğunu, ancak işverenlerin de düşünülmesi gerektiğini belirterek, “İşverenler korunmazsa işçi çıkarmak zorunda kalacak, işsizlik de artacak” dedi ve ekledi:

Asgari ücret artarken  işveren de korunmalı
banner99

Ayşe BULUT

Halkın Partisi (HP) İskele Milletvekili Adayı Kani Buranay, asgari ücretin en az 7-8 bin TL olması gerektiğini, ancak asgari ücreti artırırken işverenin de korunmasının oldukça önemli olduğunu belirtti.

KIBRIS’a konuşan Kani Buranay, ülkede gün geçtikçe her şeyin kalitesinin düştüğünü belirterek, hem eğitimde, hem siyasette, hem de ekonomide olumsuzlukların sürdüğünü kaydetti.

Ülkedeki ‘kalitesizliği’ yukarıya taşımak istediğinin altını çizen Buranay, kaliteyi artırmak için çok çalışacaklarını söyledi.

Buranay, KKTC’deki en büyük sorunun ekonomi olduğunu, ekonomiden sonra en büyük sıkıntının adalet sisteminde yaşandığını dile getirdi.

Buranay, Halkın Partisi olarak asgari ücretin en az 7-8 bin TL olmasının kendi önerileri olduğunu, ancak asgari ücreti artırırken işverenin de korunması gerektiğini söyledi.

“İşverenler korunmazsa işçi çıkarmak zorunda kalacak” diyen Buranay, bu yüzden işsizliğin daha da artabileceğine işaret etti.

Ülkeye ithal edilen ürünlerden KDV alınmasının son derece önemli olduğunu, ancak işvereni rahatlatmak için bazı düzenlemelerin yapılabileceğini vurgulayan Buranay, “Devlet mevcut sistemde ithal malın KDV’sini limana girer girmez peşin alıyor, bunu erteleyebiliriz veya satıştan sonra alabiliriz” dedi.

Bir eğitimci olarak tam gün eğitime geçilmesi gerektiğini savunan Buranay, böylece eğitimin kalitesinin artacağına dikkat çekti.

22 Ocak 1969’da Limasol’da doğan Kani Buranay, 1974’ten sonra ailesiyle birlikte Girne’ye yerleşti.

Buranay, 1996 yılından sonra eşiyle birlikte Kumyalı’ya yerleşti, 15 yıldır da Kumyalı İlkokulu’nda öğretmenlik yapıyor.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Çok bilgisiz
Çok bilgisiz - 11 ay Önce

Herşey pahalı işveren de buna göre kazanıyor ne iş veren korumasından bahsediyorsun. Asgari ücretli ne yapsın 2+1 ev artık 4000 TL den başlıyor 1+1 evler de öyle 6090 neye yetecek bunu bile indirme peşindesiniz. Azcik insaf yahuu

Gerek yok
Gerek yok - 11 ay Önce

Kıbrıs gazatesi şu ev kiraları ile ilgili bi gündem yapın haber yapın lütfen birileri el atsın şu kira işine ev sahiplerinin çoğu vergi vermemek için kontratı ilgili makamlara götürmüyorlar üstüne fahiş fiyatlar istiyorlar.

banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner110

banner104