Asgari ücret artışı, atama ve görevden alma engeline takıldı

banner37

Ayda 3 bin 323 TL ile geçinmeye mahkûm edilen asgari ücretli, asgari ücrete yapılacak artışı beklerken, hükümet değişikliği nedeniyle devam eden görevden alma ve atamalar bu konuda atılabilecek adımların önünü tıkadı

Asgari ücret artışı, atama ve görevden alma engeline takıldı
banner90
banner99

Ceren ÖZBİL

Ayda 3 bin 323 TL ile geçinmeye mahkûm edilen asgari ücretli, asgari ücrete yapılacak artışı beklerken,  hükümet değişikliği nedeniyle devam eden görevden alma ve atamalar bu konuda atılabilecek adımların önünü tıkadı

İKİ ÜYE İSTİFA ETTİ

Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nda görev alan iki işveren temsilcisi son yapılan toplantının ardından komisyondan istifa ederken, önceki gün de Ekonomi ve Enerji Bakanlığı Bakanlık Müdürü olup, aynı zamanda bu komisyonda da yer alan Berna Selengin bakanlık müdürlüğü görevinden alındı. Bu durum ise Selengin’in sadece bakanlık müdürü görevinden alınıp, komisyondaki göreviyle ilgili bir Bakanlar Kurulu kararı olmamasından dolayı belirsizliğe neden oldu.

“TOPLANTI YAPAMAYACAK DURUMA GELDİK”

HÜR-İŞ Genel Sekreteri Ali Yeltekin Asgari Ücret Tespit Komisyonu üyelerinin Bakanlar Kurulu kararıyla görevden alınmamış olmasına rağmen toplantı yapmayacak duruma getirildiğini söyledi. Yeltekin, hükümet değişikliği, hükümet güvenoyu, hükümet güvenoyundan sonra atanmışların oluşması, atanmışların oluşmasından sonra 3’lü kararname ile müdür değişiklikleri derken sistemin kilitlendiğini belirtti.

“GENEL KURULDAN SONRA ATAMA YAPILACAK”

İşveren Sendikası Başkanı Hasan Sungur, Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nda yer alan iki işveren temsilcisinin en son yapılan toplantının ardından istifa ettiğini doğruladı ancak yerlerine yeni atama yapılmamasının nedeninin pandemi süreci nedeniyle toplantı yapılamaması ve kısa süre içerisinde de sendikanın genel kurula gidecek olması olduğunu belirtti.

Hükümet değişikliğinin ardından yapılan görevden alma ve atamalar Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplantılarının da önünü tıkadı.

Devlet temsilcisi olarak Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nda yer alan Ekonomi ve Enerji Bakanlığı Bakanlık Müdürü Berna Selengin bir süre önce bakanlık müdürü görevinden alındı. Bu durum ise ortaya bir belirsizlik çıkmasına neden oldu.

Ayrıca komisyonun gerçekleştirilen son toplantısında da yaşanan gerginlik nedeniyle iki işveren temsilcisi istifa etmişti. 

HÜR-İŞ Genel Sekreteri Ali Yeltekin ve İşveren Sendikası Başkanı Hasan Sungur konuyla ilgili KIBRIS Gazetesi’ne bilgi verdi.

Yeltekin, Asgari Ücret Tespit Komisyonu üyelerinin Bakanlar Kurulu kararıyla görevden alınmamış olmasına rağmen toplantı yapmayacak duruma getirildiğini söyledi.

banner134
İşveren Sendikası Başkanı Hasan Sungur, Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nda yer alan iki işveren temsilcisinin en son yapılan toplantının ardından istifa ettiğini doğruladı ancak yerlerine yeni atama yapılmamasının nedeninin pandemi süresi nedeniyle toplantı yapılamaması ve kısa süre içerisinde de sendikanın genel kurula gidecek olması olduğunu belirtti.

Yeltekin: Görev değişiklikleri komisyon toplantılarını da etkiledi

HÜR-İŞ Genel Sekreteri Ali Yeltekin, Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplantılarının hükümetin devam eden görevden alma ve atamaları nedeniyle kilitlenmiş durumda olduğunu belirtti.

Ayrıca bir süre önce komisyonda yer alan bazı işveren temsilcilerinin de komisyondan istifa ettiğini ifade eden Yeltekin şu şekilde konuştu:

“Aldığım bilgiye göre Asgari Ücret Tespit Komisyonu’ndan işveren temsilcileri istifa etti. Ayrıca komisyonda yer alan Ekonomi ve Enerji Bakanlığı’nın müdürü önceki gün görevden alındı. Bu kişi Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nda da yer alıyordu. Komisyona atanmış biriydi. O komisyona şimdi nasıl gelecek ya da kim gelecek? Yoksa bize yeniden yazı gönderip komisyonda yer alacak üyelerimizi belirlememiz mi istenecek. Uzatmaya oynuyorlar ki asgari ücreti belirlemek Şubat’a kalsın. Yasaya göre Asgari Ücret Tespit Komisyonu’na devleti temsilen 5 kişi gelir. Bunlardan biri de bir kısa süre önce görevden alınan Ekonomi Bakanlığı Müdürü Berna Selengin’di. Şimdi görevden alındı. Komisyona nasıl gelecek?”

“Komisyonun toplantı yapma hakkı elinden alındı”

Yeltekin, hükümet değişikliği, hükümet güvenoyu, hükümet güvenoyundan sonra atanmışların oluşması, atanmışların oluşmasından sonra 3’lü kararname ile müdür değişiklikleri derken sistemin kilitlendiğini belirtti ve     “Asgari Ücret Tespit Komisyonu’na kimin geleceği hâlâ belli değil. Günün sonunda Asgari Ücret Tespit Kurulu Bakanlar Kurulu kararıyla görevden alınmamış olmasına rağmen maalesef toplantı yapma hakkı elinden alındı” dedi.

Sungur: Devletle birlikte atamalarımızı yapacağız

İşveren Sendikası Başkanı Hasan Sungur, Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nda yer alan iki işveren temsilcisinin en son yapılan toplantının ardından istifa ettiğini doğruladı.

Ancak bu iki kişinin yerine hızlı bir şekilde yenilerinin atanabileceğinden söz eden Sungur, “yakın zamanda genel kurumuz yapılacak. Bu nedenle atama yapmadık. Zaten hükümet değişikliği de söz konusuydu. Hükümetin komisyona gerekli atamaları yapmasıyla birlikte biz de atamalarımızı yapacağız. Zaten pandemi söz konusu olmasaydı atamalarımızı da çoktan yapmış olurduk. Bu iki arkadaşımızın istifa nedeni de son yapılan toplantıdaki gergin ortamdı” dedi.

Asgari ücret yerlerde sürünüyor

Asgari Ücret Tespit Komisyonu’yla ilgili tüm bu sıkıntılar yaşanırken, asgari ücret de TL’nin döviz karşısındaki değer kaybı ve hayat pahalılığı nedeniyle eridikçe erimeye devam etti.

KKTC Merkez Bankası’nın yayınladığı kurlar dikkate alındığında, 2020 yılının şubat ayında belirlenip, 3 bin 323 TL olan net asgari ücret, yeni belirlendiği günlerde 542 dolara eşitken, içerisinde bulunduğumuz ocak ayında 449 dolara geriledi. Ayrıca TL’nin değer kaybı, sterlin ve Euro ile karşılaştırılmasında da görüldü.

2020’nin şubat ayında 500 Euro’ya denk gelen asgari ücret, içerisinde bulunduğumuz ocak ayında 369 Euro’ya ve yine 2020’nin şubat ayında 419 sterline eşit olan asgari ücret içerisinde bulunduğumu ocak ayında da 310 sterline kadar inmiş durumda…

YORUM EKLE
YORUMLAR
vatandas
vatandas - 2 ay Önce

utanmanın danısgası ayıp be kendılerı nasıl ozel kalem muduru ve atama yaparlar asgarı ucretı beceremıyorlarsa ıstıfa etsınler halkı actır

SIRADAKİ HABER

banner75