Asgari ücret Bakanlar Kurulu’nda

banner37

Asgari Ücret Saptama Komisyonu’nun son toplantısında tutulan tutanak Bakanlar Kurulu’na gönderildi. Bu hafta, hem asgari ücretin belirlenmesinde büyük rol oynayacak prim desteğinin, hem de asgari ücretin akıbetinin belirlenmesi gündemde

Asgari ücret Bakanlar Kurulu’nda
banner99

Eniz ORAKCIOĞLU

Pahalılığın başını alıp gittiği ve geçimin her geçen zorlaştığı ülkemizde bundan en çok etkilenen özel sektör çalışanlarının dört gözle beklediği yeni asgari ücretin akıbetinin bu hafta belli olacağı bildiriliyor.

Yeni asgari ücretin belirlenmesiyle ilgili beklenti günden güne büyürken, tepkiler de artıyor.

Asgari Ücret Saptama Komisyonu Başkanı Erman Yaylalı, son toplantıda tutulan tutanağın Bakanlar Kurulu’na iletildiğini belirtti.

Asgari ücrette şimdi gözler Bakanlar Kurulu’na çevrildi.

Bilindiği üzere Asgari Ücret Tespit Komisyonu’ndaki işçi ve işveren tarafı, prim desteğinin devamı şartıyla asgari ücretin brüt yüzde 12.95 oranında artırılması konusunda uzlaşmıştı. Bu öneriye karşı hükümet kanadı ise asgari ücret için brüt yüzde 11 teklifini masaya koymuştu.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun son toplantısında tutulan tutanağın dün Bakanlar Kurulu’nda görüşülmek üzere kurula gönderildiği bilgisi, binlerce asgari ücretliyi heyecanlandırdı.

KIBRIS’a konuşan taraflar, kurdukları bağlantılar ve temaslar sonucu, prim desteği ve asgari ücretin akıbetinin bu hafta belli olacağını söyledi.

banner134

Yaylalı: Tutanak Bakanlar Kurulu’na iletildi

Asgari Ücret Saptama Komisyonu Başkanı Erman Yaylalı, KIBRIS’a konuşarak, son toplantıda tutulan tutanağın Bakanlar Kurulu’na iletildiğini ifade etti.

Yaylalı, sonuç için Bakanlar Kurulu’nun değerlendirmesini beklediklerini kaydetti.

Serdaroğlu: Asgari Ücret Yasası artık değişmeli

Hür İşçi Sendikaları Federasyonu (Hür-İş) Genel Başkanı Ahmet Serdaroğlu, Çalışma Bakanlığı’nın asgari ücretin belirlenmesi için üretilen tavsiye niteliğindeki kararın dün Bakanlar Kurulu’na iletildiğine dikkat çekerek, Bakanlar Kurulu kararının bekleneceğine vurgu yaptı.

Serdaroğlu, bu hafta Ekonomik Kurul toplantılarından da prim desteğinin sektörel bazlı belirlenmesini beklediklerini, asgari ücretin de bu şekilde sonuçlanacağını belirtti.

Tavsiye niteliğindeki kararın alındıktan sonra Bakanlar Kurulu’na götürülmesi ve 7 gün içinde olumlu veya olumsuz kararın açıklanması gerektiğini belirten Serdaroğlu, kararın üzerinden onca gün geçmesine rağmen Bakanlar Kurulu’na yeni götürüldüğünü söyledi.

Prim desteğinin devam edeceğini Başbakan Ersan Saner’in söylediğini hatırlatan Serdaroğlu, prim desteği onaylanmazsa devletin önerdiği yüzde 11’lik artışı onaylamayacaklarını, bu günaha asla ortak olmayacaklarını vurguladı.

Serdaroğlu, şöyle devam etti:

“Birçok kişi veya sendika çıkıp asgari ücretin olması gerektiği rakamla ilgili paylaşımlar yapıyor ama iş, mücadeleye gelince hepsi geri çekiliyor.

Biz asgari ücreti ne kadar artırabilirsek o kadar artırabilme noktasındayız ve mücadelemize rağmen eleştiriliyoruz. ”

Serdaroğlu, asgari ücretlinin geçinemez duruma geldiğini belirterek, “Asgari ücret kazananlar hayatta kalabilme mücadelesi veriyor, evine ekmek götüremez durumda olanlar var” şeklinde konuştu.

“Hükümet artık bazı gerçekleri görmeli” diyen Serdaroğlu, Asgari Ücret Yasası’nın değişmesi gerektiğini, gerek sektörel bazda ücret belirlenmesi, gerekse maliyenin ödemelerinin ve hayatın asgari ücrete endeksinin kaldırılması gerektiğini söyledi.

Arhun: Temaslar sürüyor, henüz netice yok

Kıbrıs Türk İşverenler Sendikası temsilcisi Metin Arhun, asgari ücrette gelişme olarak resmi bir durum olmadığının altını çizerek, temasların sürdüğünü ama henüz bir netice olmadığını kaydetti.

Arhun, kurdukları temaslarda, kendilerine, asgari ücretin bu hafta içinde neticelendirileceğinin söylendiğine dikkat çekti.

Asgari ücreti ilgilendiren prim desteği konusuna da değinen Arhun, ayda 30 milyon TL verilen prim desteğinin bu süreçte verilmemesi ve asgari ücretin belirlenememesi sebebiyle Sosyal Sigortalar Dairesi’nin 30 milyon TL borçlandığını kaydetti.

“30 milyon TL’yi destek olarak vermeyen devlet, emekliyi ödeyebilmek için aynı parayı borçlandı. Kısaca verecekleri miktar kadar borçlandılar” diyen Arhun, 30 milyon TL destek olarak verilse, asgari ücretin çalışanların maaşlarına ve yatırımlarına yansıyacağını, böylelikle borçlanmak zorunda kalmayacaklarını belirtti.

Arhun, bu süreçte hem Sosyal Sigortaların, hem çalışanın, hem de işverenin zarara sokulduğunu anlattı.

Prim desteği ile ilgili ekonomik kurul toplantılarında konuşulanlarla ilgili bilgi veren Arhun, maliyede para olmadığı gerekçesi ile verilmek istenmeyen destek için sundukları öneri üzerinde durulduğunu ve sorunun önerdikleri şekilde çözüm yoluna girdiğini belirtti.

Arhun, ekonomik kurulda önerilenin İstihdam Destek Fonu kullanılarak prim desteğini sürdürmek olduğunu söyleyerek, fona ayda 10 milyon TL girdiğini, borçlanarak paranın ödenebileceğini ve borcun 1 yılda fona giren paradan geri ödenebileceğini kaydetti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88