banner6

Asgari ücret brüt 3 bin 820 TL, net 3 bin 323 TL oldu

banner37

Asgari Ücret Saptama Komisyonu itirazları değerlendirerek asgari ücrette yeniden artışa gitti. Kıbrıs Türk İşverenler Sendikası ise, alınan karara itiraz edeceklerini açıkladı

Asgari ücret brüt 3 bin 820 TL, net 3 bin 323 TL oldu
banner151 banner143

BRÜTTE 220 TL, NETTE 191 TL ARTIŞ… Asgari Ücreti Saptama Komisyonu, 2020 yılının ilk asgari ücreti olarak belirlenen brüt 3 bin 600 TL, net 3 bin 132 TL rakamlarına yapılan itirazları değerlendirerek, asgari ücretin brüt 3 bin 820 TL, net 3 bin 323 TL olmasına karar verdi. İşveren tarafının terk ettiği toplantıda, yeni asgari ücret devlet ve işçi tarafının oylarıyla brütte 220 TL, nette 191 TL artırıldı. Kıbrıs Türk İşverenler Sendikası Genel Sekreteri Kutalmış, alınan karara itiraz edeceklerini belirterek asgari ücretin belirlenmesi konusunda bugüne kadarki teamüllerin dışında bir uygulama gerçekleştirildiğini söyledi.

Asgari Ücreti Saptama Komisyonu, 2020 yılının ilk asgari ücreti olarak belirlenen brüt 3 bin 600 TL, net 3 bin 132 TL rakamlarına yapılan itirazları değerlendirerek, asgari ücretin brüt 3 bin 820 TL, net 3 bin 323 TL olmasına karar verdi.
   Asgari Ücreti Saptama Komisyonu, Kıbrıs Türk İşçi Sendikaları Federasyonu (Türk-Sen) ile Hür İşçi Sendikaları Federasyonu’nun (Hür-İş) 17 Şubat’ta asgari ücrete yaptıkları itirazlarını değerlendirmek üzere dün yaptığı toplantıda, asgari ücreti yeniden belirleyerek artışa gitti.
   İşveren tarafının terk ettiği toplantıda, yeni asgari ücret devlet ve işçi tarafının oylarıyla brütte 220 TL, nette 191 TL arttırıldı.
   Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Müsteşarı ve Komisyon Başkanı Erçin Tekakpınar, toplantıda Hür-İş ve Türk Sen’in itirazlarının değerlendirildiğine dikkat çekti.
   Asgari Ücret Saptama Komisyonu’nun 2020’nin ilk asgari ücretini belirlemek için ilk toplantısını 27 Aralık 2019’da yaptığını ifade eden Tekakpınar, asgari ücretin 10 Şubat’ta yapılan dördüncü toplantıda belirlendiğini anımsattı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faiz Sucuoğlu, yeni asgari ücretin hayırlı olmasını diledi.

Bakan Sucuoğlu, yazılı açıklama yaparak, dün toplanıp itirazları değerlendiren Asgari Ücret Saptama Komisyonu’nun kararını aktardı ve 1 Şubat 2020 tarihinden itibaren geçerli olacak aylık net 3 bin 323 TL’lik asgari ücretin hayırlı olmasını temenni etti.
   Tekakpınar, 1 Şubat’tan geçerli rakamları şöyle açıkladı; saatlik 22.04 TL, Günlük 176.31 TL, haftalık 881.54 TL, Aylık brüt 3 bin 820 TL, net 3 bin 323 TL.
   Tekakpınar, yasanın çırak olarak tanımladığı 15-17 yaş arası işe alınanlara ise kıstasların sırası ile yüzde 30 indirimle uygulanması önerisinin oy çokluğu ile kabul edildiğini kaydetti.
 

Serdaroğlu: Siyaset değil emek kavgası


   Hür-İş Başkan Vekili Ahmet Serdaroğlu, 10 Ocak’ta gerçekleştirilen ve asgari ücretin belirlendiği toplantıyı işçi tarafı olarak terk ettiklerini anımsatarak, bunun siyaset değil emek kavgası olduğunu, kendilerinin arkasında sadece işçilerin olduğunu vurguladı.
   3 bin 600 TL brüt olarak onaylanan asgari ücrete yaptıkları itirazın değerlendirilerek, bu rakamlarda değişikliğe gidildiğini yeni asgari ücretin brüt 3 bin 820 TL’ye çıkarıldığını ifade eden Serdaroğlu, kendilerinin masaya oturduğu rakam bu olmasa da, emekçiler için ancak bu kadarını yapabildiklerini söyledi.
   Serdaroğlu, yeni asgari ücretin hayırlı olması temennisinde bulundu.
 

Kutalmış: Bugüne kadarki teamüllerin

dışında bir uygulama gerçekleştirildi

Kıbrıs Türk İşverenler Sendikası Genel Sekreteri Özgün Kutalmış, asgari ücretin yeniden belirlenmesi amacıyla dün gerçekleştirilen toplantı ve alınan karara itiraz edeceklerini açıkladı.

Kutalmış yazılı açıklamasında Asgari Ücretin belirlenmesi konusunda bugüne kadarki teamüllerin dışında bir uygulama gerçekleştirildiğini, böylesi bir durumla ilk kez karşılaştıklarını kaydetti.

Yıllardan beridir asgari ücretler tespit edilirken işçi ve işveren temsilcilerinin komitede görüşlerini ortaya koyduklarını, hükümetlerin de bu rakamlar üzerinden formül ürettiğini ifade eden Kutalmış, geçen hafta gerçekleştirilen asgari ücret toplantısında işveren ve işçi tarafının ilk kez bu kadar karşı karşıya bırakıldığını savundu.

Kutalmış yazılı açıklamasında şunları ifade etti:

“Bugün bir bakıyoruz Başbakanın talimatı ile asgari ücret brüt 3820 TL olarak Hükümet ve İşçi tarafından belirlenmiş.  Madem bu rakamlara çıkılabiliyordu neden geçtiğimiz hafta bu rakamı masaya hem Hükümet hem de işçi tarafı koymadı?

Bizi oyuna getirerek bizim fikrimizi almadan yapılmaya çalışılanı hem teamüller açısından hem de yasal olarak kabul etmiyoruz. Ekonomik koşulların ortada olduğu bir ortamda işveren tarafı olarak bu asgari ücrete itiraz edeceğimizi, bu konuda hukukçularımızın ara emri için başvuru yapacağını, sadece oy kaygısı yaşayan hükümetin karşısında bizimde elimizin kolumuzun bağlı olmadığını vurgulamak isteriz.

Unutulmamalı ki bu artışı kaldıramayacak olan işveren tarafı bu aradaki zam farkını mutlaka yansıtmak zorunda olacağından zaten alım gücü düşen vatandaşın gelecek olan zamların altında daha da çaresiz kalacağını bir kez daha hatırlatır ve seçim telaşına düşün hükümeti de buradan bir kez daha uyarırız”.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104