Asgari ücret için işçi de işveren de prim desteğini bekliyor

banner37

Özel sektöre sigorta prim desteği ödemesinin devamı konusunda izlenecek yolu belirlemek için Başbakanlık’ta gerçekleştirilen Ekonomik Örgütler toplantısından henüz bir sonuç çıkmadı. Yeni asgari ücretin belirlenmesinde etkili olacak karar için örgütler, hangi sektöre ne oranda destek yapılacağı konusunu bugün netleştirip yeniden Başbakanlık'ta toplantıya girecek

Asgari ücret için işçi de işveren de prim desteğini bekliyor
banner8

Eniz ORAKCIOĞLU

YAYLALI: KOŞULLU BİR ÜCRET BAKANLAR KURULU’NA GÖNDERİLEMEZ… Asgari Ücret Saptama Komisyonu Başkanı Yaylalı, koşullu bir ücretin Bakanlar Kurulu’na gönderilmesinin mümkün olmadığını, yasaya göre Asgari Ücret Saptama Komisyonu’nun sadece asgari ücreti saptama konusunda karar alabileceğini vurguladı. Yaylalı, Ekonomik Kurul’da prim desteği konusu çözüldüğü takdirde, koşulun ortadan kalkacağını ve masada sorun kalmayacağını belirtti.

banner134

BAŞKAN SUÇ İŞLEDİ… Hür-İş Genel Başkanı Serdaroğlu, işveren ve işçinin uzlaşıya vararak, prim desteğinin devamı şartıyla asgari ücretin brüt yüzde 12.95 artırılmasını önerdiklerini, ancak Asgari Ücret Tespit Komisyonu Başkanı’nın “Koşullu asgari ücret belirlenemez” gerekçesiyle bunu Bakanlar Kurulu’na götürmediğini ifade ederek, tepki gösterdi. Serdaroğlu, “Komisyon başkanı, kararı, Bakanlar Kurulu’na yollamak zorunda olduğu halde yollamayarak suç işlemiştir” dedi

“ÖNCE PRİM DESTEĞİ BELİRLENMELİ”… Kıbrıs Türk İşverenler Sendikası temsilcisi Arhun, ekonomik örgütlerin hükümetle görüşmesi sonucu prim desteği konusunda çıkacak sonucun asgari ücretin belirlenmesinde önemli rol oynayacağını vurguladı. Arhun, asgari ücrette yüzde 12.95 artış ile brüt 4 bin 970 TL olarak işçi tarafı ile anlaştıklarını, ayrıca prim desteğinin devamını talep ettiklerini kaydetti.

Ülkemizdeki binlerce özel sektör çalışanı, bir haftadır yeni asgari ücreti dört gözle bekliyor. Ancak yeni asgari ücret, işverene prim desteğinin devamında izlenecek yol haritası henüz netleşmediğinden belirlenemiyor. Prim desteğinin akıbeti, yeni asgari ücret konusunda belirleyici olacak.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu’ndaki işçi ve işveren tarafı, prim desteğinin devamı şartıyla asgari ücretin brüt yüzde 12.95 oranında artırılması konusunda uzlaşmıştı. Bu öneriye karşı hükümet kanadı ise asgari ücret için brüt yüzde 11 teklifini masaya koymuştu.

Komisyonda hükümet adına bulunan Asgari Ücret Tespit Komisyonu Başkanı Erman Yaylalı, koşullu bir ücretin Bakanlar Kurulu’na gönderilmesinin mümkün olmadığının altını çizerek, yasaya göre Asgari Ücret Saptama Komisyonu’nun sadece asgari ücreti saptama konusunda karar alabileceğini vurguladı ve işçi ve işverenin önerisini Bakanlar Kurulu’na göndermedi.

 Prim desteğini de ele alan ekonomik kurul, konuyu görüşmek için 2 gün toplandı fakat bir sonuca varamadı. Kurul, bugün üçüncü kez toplanacak.

Taraflar KIBRIS’a konuşarak asgari ücretteki tıkanıklığın giderilmesi için gözlerin belirlenecek prim desteğinde olduğunu söyledi; prim desteği de dahil ekonomik örgütlerin sorunlarının ele alındığı ekonomik kurul toplantısından da kesin bir sonuç çıkmadı. Ekonomik kurulun bugün de toplanması bekleniyor.

Prim desteği için dün bir araya gelen müsteşarlar ve ekonomik örgütlerin yer aldığı ekonomik kurul toplantısının sonucuyla ilgili KIBRIS’a konuşan Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkârlar Odası Genel Koordinatörü Hürrem Tulga, “Öneriler yapıldı, çalışma, bugün de devam edecek” dedi.

Yaylalı: Asgari ücret koşullu belirlenemez

Asgari Ücret Saptama Komisyonu Başkanı Erman Yaylalı, asgari ücrette bıraktıkları yerde olduklarına dikkat çekerek, kendilerinin yüzde 11 önerdiğini, sendika temsilcilerinin ise prim desteğinin devam etmesi koşulu ile yüzde 12,95 karşı öneride bulunduğunu anımsattı.

Yaylalı, koşullu bir ücretin Bakanlar Kurulu’na gönderilmesinin mümkün olmadığının altını çizerek, yasaya göre Asgari Ücret Saptama Komisyonu’nun sadece asgari ücreti saptama konusunda karar alabileceğini vurguladı.

Masaya konulan artış ve koşulun hükümetle görüşülmeye devam edildiğini ifade eden Yaylalı, prim desteği koşulunun kabul edilebilir olmadığını belirtti.

“Ekonomik kurulda prim desteği konusu çözülürse ve koşul ortadan kalkarsa, masadaki sorun ortadan kalkar” diyen Yaylalı, asgari ücretin belirlenebilmesi için koşulun ortadan kalkması gerektiğini söyledi.

Serdaroğlu: Bugün 7’nci gün, hâlâ asgari ücret belirlenemedi

Hür İşçi Sendikaları Federasyonu (Hür-İş) Genel Başkanı Ahmet Serdaroğlu, Asgari Ücret Yasası’nda, Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun kimlerden oluştuğunun belli olduğunu, asgari ücretin hangi koşullarda oluşturulması gerektiğinin de yasada belirtildiğini kaydetti.

Serdaroğlu, asgari ücreti belirlerken, yasada da belirtilen verimlilik, istihdam ve devamlılık gibi faktörleri göz önünde bulundurarak belirlediklerinin altını çizerek, prim desteğinin devamını istediklerini vurguladı.

Komisyon başkanının, yasanın, sadece Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun asgari ücreti saptamakla ilgili emir verdiğini söylediğini anlatan Serdaroğlu, “Komisyon başkanı koşullu karar belirleyemeyeceğimizi söyledi” şeklinde konuştu.

Serdaroğlu, oy birliğiyle, sunulan ve kabul edilen prim desteğinin devamı ve asgari ücrete yüzde 12,95 artış önerilerinin tutanağa geçtiği halde Bakanlar Kurulu’na yollanmadığına dikkat çekerek, “Komisyon başkanı, kararı, Bakanlar Kurulu’na yollamak zorunda olduğu halde yollamayarak suç işlemiştir” dedi.

Yasanın, asgari ücretle ilgili 7 gün içinde karar üretilmesi gerektiğini emrettiğini kaydeden Serdaroğlu, dün, 7 günün dolduğunu ifade etti.

Serdaroğlu, hükümetin ilk etapta yüzde 8,83’lük artış önerdiğini, işçi ve işveren tarafı anlaşınca da artışın yüzde 11’e yükseldiğini anımsatarak, “Hükümetin öngördüğü artışla, bizim anlaştığımız 12,95’lik artış arasında 130 TL fark var ama küçük ücretlerde, bir sonraki asgari ücret belirlenirken 130 TL’nin önemi vardır” şeklinde konuştu.

“Biz işçi ve işveren tarafı olarak asgari ücreti 4 bin 970 TL olarak belirledik” diyen Serdaroğlu, yasadaki istihdam, verimlilik ve devamlılık maddesinden yola çıkarak prim desteğinin devamını istediklerine dikkat çekti.

Serdaroğlu, önerilerinin Bakanlar Kurulu’na götürülmesi için ısrarcı olacaklarını kaydederek, bugün İşveren Sendikası ile konuyu görüşeceklerini ifade etti.

Hükümetin karar almakta geciktiğini vurgulayan Serdaroğlu, bu durumun sosyal sigortaları zarara uğrattığını ve batağa sürüklediğini kaydetti.

Serdaroğlu, sosyal sigortaların ödediği emeklilerin yüzde 8,83’lük hayat pahalılığı artışını aldığını belirterek, “Asgari ücretin artmaması ve yeni ücret üzerinden prim yatırılmaması, devlet için kayıptır. Kaldı ki primler de doğru dürüst yatırılamıyor” dedi

Metin Arhun: Toplantıdan çıkacak sonuç önemli

Kıbrıs Türk İşverenler Sendikası temsilcisi Metin Arhun, salı günü sigorta prim desteğinin devamı için Başbakanlık’ta ekonomik örgüt temsilcileri ile gerçekleşen, çarşamba günü ve bugün de devam edecek toplantıdan bahsederek, toplantılardan çıkacak sonucu beklediklerini vurguladı.

Arhun, ekonomik örgütlerin hükümetle görüşmesi sonucu prim desteği konusunda çıkacak sonucun asgari ücretin belirlenmesinde önemli rol oynayacağını vurgulayarak, asgari ücretin brüt 4 bin 970 TL olması konusunda işçi tarafı ile anlaştıklarını, ayrıca prim desteğinin devamını talep ettiklerini kaydetti.

Arhun, “Komisyon başkanının, komisyonda alınan bu kararı Bakanlar Kurulu’na iletmediği söylemleri doğruysa, bu doğru değil” ifadesini kullandı.

Tulga: Prim desteği için çalışmalar devam edecek

KIBRIS’a konuşan Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkârlar Odası Genel Koordinatörü Hürrem Tulga, asgari ücretin belirlenmesinde büyük önem taşıyan ve prim desteğinin de karara bağlanacağı dün gerçekleşen ekonomik kurul toplantısıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Tulga, dünkü toplantının müsteşarlar düzeyinde yapıldığına dikkat çekerek, prim desteğinin nasıl devam edeceği konusunda önerilerin ortaya konulduğunu ve asgari ücretteki çıkmazın tartışıldığını vurguladı.

Bugün sabah saat 10.30'da ekonomik örgütlerin Ticaret Odası'nda bir araya geleceğini, ardından saat 14.00'te Başbakanlık’ta 3’üncü toplantı yapılacağını, sigorta destek primine yönelik toplam rakamı ortaya çıkarmak için çalışmaların devam edeceğini söyleyen Tulga, ortaya çıkacak rakamın borçlanarak elde edilebileceğini kaydederek, borcun da kendilerinin ödediği yatırımlarla, İstihdam Destek Fonu’ndan karşılanacağını belirtti.

G

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88