Asgari ücret, ilk toplantıda belirlenemedi

banner37

banner87
Asgari ücret, ilk toplantıda belirlenemedi
banner8

Asgari Ücret Saptama Komisyonu 2019 yılının ilk asgari ücretini belirlemek üzere dün toplandı.

Toplanıtıda asgari ücretin yeni sistemde gözönünde tutularak belirlenmesi için ileriki günlerde yeni bir toplantı yapma kararı alındı.

Uygulanması istenen yeni sisteme göre öncelikle bir taban asgari ücret belirlenecek.

Tespit edilen bu asgari ücrete ek olarak sektörlerin ekonomik durumlarına göre çalışanlara belirlenecek ek ücret verilebilecek.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zeki Çeler başkanlığında, iki saat süren toplantıya  işçi, işveren ve devlet tarafı temsilcileri,  2019  yılının ilk asgari ücretini belirlemek amacıyla  durumu değerlendirmesi yaptı ve görüş alışverişinde bulundu.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda yapılan toplantıda ilk konuşmayı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zeki Çeler yaptı.

Çeler, asgari ücretin kaç para olacağı konusunun uzun süredir toplumun beklentisi olduğunu söyleyerek, yeni bir asgari ücret belirleme sistemi olan sektörel bazda asgari ücret sistemine geçilmesi için çalışmalarının devam ettiğini söyledi.

Önümüzdeki günlerde bu sistemi paydaşlarla tartışarak, asgari ücretin artık sektörel baza dönüştürülmesi için girişim yapacaklarını söyleyen Bakan Çeler, sistemin daha önce devreye sokulamamasının sebeplerini anlattı.

Çeler “Burada ticaret, sanayi, inşaat, turizm,eğitim-yüksek öğretim, bankacılık-finans, tarım ve hayvancılık gibi farklı sektörlerde bu sektörlerin temsilcileri ile birlikte, devlet kanadının da üstün bir gücünün olacağı sektörel bazda belirleme sistemine geçiştir esas hedef. Bunu hemen yapabilmemiz mümkün olmadı. Sebepleri biraz siyasiydi, birazı da şöyle ki hem iş barışının sağlanabilmesi hem de bu belirleme süreci yaşanırken tarafların doğru temsiliyetinin sağlanması açısından özel sektörde sendikalaşmış olmak”  şeklinde konuştu.

Bakan Zeki Çeler, sektörel bazda asgari ücret belirleme sisteminin nasıl işleyeceğini de anlatı..Çeler “Artık bir tane taban asgari ücret esas bir de sektörlerde taban maaş belirlemesine gidilecek. Örneğin bankacılık sektöründe bu yıl yüzde 30 luk büyümemi var. O yüzde 30 u bankacılık sektöründe sendikalaşmış iş verenler gelecek ve diğer yetkililerle bankacılık sektörünüb taban maaşının ne olacağını o büyümeye oranla belirlenecek”dedi.

İş veren Sendikası adına konuşan Mustafa Araoğlu da, Bakan Çelerin iyi niyetinden şüpheleri olmadığını bu çerçevede ülkenin bir refah ülkesi olması için hepbirlikte çalışılması gerektiğini söyledi.

Aroğlu, ülke refahı için yapılacak olumlu girişimlere kendilerinin de destek olacaklarını belirtti.

İşçi kesimi adına konuşan Ali Yeltekin de, tasarruf tedbirlerinin emekçi üzerinden yapılmaması gerektiğini vurguladı.

Sektörel bazda asgari ücret belirlenmesinin ülke ekonomisine önemli ölçüde katkı uyapacağını da ifade eden Yeltekin, yeni asgari ücretin belirlenmesi için 2-3 günlük bir süre isteyerek, yeni sistemle ilgili daha fazla bilgi almak gerektiğini söyledi.

İşçi ve işveren  taraflarının önerilerinin   yeniden  değerlendirilmesi  amacıyla  Asgari Ücret Saptama  Komisyonu ,  17 Ocak  Perşembe günü saat 17.00’de  yeniden biraraya gelecek.

Kaynak: BRT

Güncelleme Tarihi: 10 Ocak 2019, 10:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner108