banner6

Asgari ücret kördüğüm!

banner37

Asgari Ücret Tespit Komisyonu tarafından belirlenen ve tepkilere neden olan asgari ücretle ilgili yeni bir sürece giriliyor. Resmi Gazete’de yayınlanan brüt 7 bin TL, net 6 bin 90 TL’lik asgari ücrete ilişkin komisyonun tavsiye kararına itiraz süresi yarın doluyor. Komisyon, 7 gün içinde yeniden toplanacak. İşçi kanadı, belirlenen asgari ücretten geri adım atmayacağını, işverenler ise “çok” olduğunu savunuyor

Asgari ücret kördüğüm!
banner150 banner150 banner151 banner143

Eniz ORAKCIOĞLU

Asgari Ücret Tespit Komisyonu tarafından belirlenen 7 bin TL brüt, 6 bin 90 TL net asgari ücrete yönelik yeni bir sürece giriliyor. Asgari ücretle ilgili komisyonun tavsiye kararının Resmi Gazete’de yayınlanmasının ardından 10 günlük itiraz süresi yarın tamamlanıyor.

El-Sen ve Türk-Sen, asgari ücretin düşük olduğuna, İşverenler Sendikası da yüksek olduğuna yönelik itiraz etti ve bu itirazlar için 7 günlük değerlendirme süresi yarın başlıyor. Yasaya göre itiraz süresi bittikten 7 gün içinde Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun yeniden toplanması gerekiyor.

İşverenler Sendikası Başkanı Metin Arhun, itirazlarını yaptıklarını, komisyonun yeniden toplanacağını vurguladı.

Hür-İş Başkanı Ahmet Serdaroğlu da komisyonun yeniden toplanacağını ama asgari ücret konusunda geri adım atmayacaklarını kaydetti.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Müsteşarı, Asgari Ücret Saptama Komisyonu Başkanı Erman Yaylalı ise 10 günlük itiraz süresinin 5 Ocak Çarşamba günü sona ereceğini ve komisyonun, yapılan itirazları görüşmek üzere önümüzdeki günlerde yeniden toplanacağını belirtti.
Asgari ücreti aylık brüt 7 bin TL olarak belirleyen komisyonun tavsiye kararına, geçen süreçte, Kıbrıs Türk İşverenler Sendikası’nın yanı sıra, Kıbrıs Türk Telekomünikasyon Çalışanları Sendikası (TEL-SEN), Kıbrıs Türk İşçi Sendikaları Federasyonu (TÜRK-SEN), Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu Çalışanları  Sendikası (EL-SEN) ve Kıbrıs Türk Kamu Emekçileri Sendikası (KES) itiraz etmişti.

Arhun: İtiraz ettik, komisyon yeniden toplanacak

İşverenler Sendikası Başkanı Metin Arhun, 1 Ocak’tan itibaren uygulanmak üzere belirlenen 7 bin TL brüt, 6 bin 90 TL net asgari ücrete itirazlarını yaptıklarını,  asgari ücretin Resmi Gazete’de yayınlanmasının hemen ertesi günü itirazlarını gerçekleştirdiklerini söyledi.

Arhun, yasaya göre Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun, itiraz sonrasında yeniden toplanacağını belirtti.

Daha önce yaptıkları açıklamalarda, hayat pahalılığının yüzde 18’lerde olduğunu, aralık ayı da hesaplandığında en çok yüzde 22 civarında olabileceğini belirten Arhun, brüt 6 bin 500 TL’ye kadar öneriye açık olduklarını, belirlenen rakamın herhangi bir dayanağının olmadığını dile getirmişti.

Serdaroğlu: İtiraz süresi çarşamba bitiyor

Hür-İş Başkanı Ahmet Serdaroğlu, Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun asgari ücreti belirlemesinin ardından 7 günlük süre içerisinde Bakanlar Kurulu’nun belirlenen rakamı Resmi Gazete’de yayınlattığını hatırlatarak, 10 günlük itiraz süresi içerisinde de itirazların yapıldığını vurguladı.

Serdaroğlu, şimdilik üç sendikanın itirazı olduğunu belirterek, itiraz süresinin çarşamba günü dolduğunu söyledi.

İtirazların 7 gün içerisinde değerlendirilerek yeniden komisyonun toplanacağına dikkat çeken Serdaroğlu, 7 bin TL brüt ücretten geri adım atmayacaklarını ifade etti.

Serdaroğlu, zaten belirledikleri fiyatın altına düştüklerini, ücreti belirlerken de tüm sektörleri değerlendirdiklerini söyleyerek, piyasadaki fiyat artışının ortada olduğunun ve fiyatlarda bir gerileme görmediklerinin altını çizdi.

Yaylalı, yazılı açıklama yaptı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Müsteşarı, Asgari Ücret Saptama Komisyonu Başkanı Erman Yaylalı, asgari ücretle ilgili yazılı açıklama yaptı.
Yaylalı’nın açıklaması şöyle:
“Değiştirilmiş şekliyle 22/1975 sayılı Asgari Ücretler Yasası’nın 8’inci maddesi uyarınca oluşturulan Asgari Ücret Saptama Komisyonu, yasanın 7’nci ve 9’uncu maddelerinin verdiği yetkiye dayanarak, 1 Ocak 2022 tarihinden itibaren geçerli olacak asgari ücreti belirlemek amacıyla 22 Aralık 2021 tarihinde toplanmış ve oy çokluğuyla asgari ücretin 01/01/2022 tarihinden itibaren brüt saatlik 40.38TL, günlük 323.07TL, haftalık 1615.38 TL ve aylık 7 bin TL olmasını karara bağladı.
22/1975 sayılı Asgari Ücretler Yasası kapsamında, Asgari Ücret Saptama Komisyonu’nun tavsiye kararı, 27 Aralık 2021 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanarak ilan edilmiş ve 10 günlük itiraz süreci başlamıştır.
Bu çerçevede 22 Aralık 2021 tarihinde Kıbrıs Türk İşverenler Sendikası, 29 Aralık 2021 tarihinde Kıbrıs Türk Telekomünikasyon Çalışanları Sendikası (TEL-SEN), Kıbrıs Türk İşçi Sendikaları Federasyonu (TÜRK-SEN), Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu Çalışanları Sendikası (EL-SEN) ve 30 Aralık 2021 tarihinde Kıbrıs Türk Kamu Emekçileri Sendikası (KES), Asgari Ücret Saptama Komisyonu kararına yazılı olarak itiraz etmişlerdir.
İşçi sendikaları, ortaya koydukları gerekçelerle belirlenen asgari ücretin yetersiz olduğunu, Kıbrıs Türk İşverenler Sendikası da ortaya koyduğu gerekçelerle belirlenen asgari ücretin olması gerekenin üzerinde olduğunu beyan ederek itirazda bulunmuşlardır.

22/1975 sayılı Asgari Ücretler Yasası’nın 7. maddesinde; 10 gün içinde belirlenen asgari ücrete itiraz olması durumunda, Bakanlar Kurulu’nun asgari ücretin 7 gün içinde yeniden saptanabilmesi için konuyu bir kez daha komisyona havale etmesi gerektiği belirtilmektedir.
Komisyonun kararına verilen 10 günlük itiraz süresi, 5 Ocak 2022 tarihinde sona erecektir. Bu süre sonunda,  Asgari Ücret Saptama Komisyonu,  Asgari Ücretler Yasası’nda belirtilen koşul ve sürelere uygun olarak yapılan itirazları görüşmek üzere önümüzdeki günlerde yeniden toplanarak nihai kararını verecektir”.

 

banner343
YORUM EKLE
YORUMLAR
Salih uğur
Salih uğur - 3 hafta Önce

Metin Arhun beye iletirmisiniz.1 ay 4300 tl ile geçinsin ben bir yıl daha bu ücretle çalışmaya razıyım.elini vicdanına koysun.varsa tabi

Ck
Ck - 3 hafta Önce

Bir hafta bile geçinemez!!!!

Cuma Günal
Cuma Günal - 3 hafta Önce

işçinin hakkını verin

Salim
Salim - 3 hafta Önce

Enfilasyon % 22 diyorlar neye gore yuzde 22 en basitinden ekmek ne kadar oldu yumurta ne kadar oldu benzin nekadar oldu kiralar stg sabit kur deniliyor ama bunu kim uyguluyor yil basindan sonra herseye tekrar zam gelecek zam gelirken dolar yukseldi bahaneleri dolar dustu ayni yukseldigi hizda neden dusmedi fiyatlar patronlar sendikalar simdi 7000 e itiraz ediyorsunuz

Hüseyin Çubuk
Hüseyin Çubuk - 3 hafta Önce

Patron milleti başka dünyada mı yaşıyor?Yapılan zamlardan haberleri yok mu?Bu ücret az bile!!!

Eziyet
Eziyet - 3 hafta Önce

Metin bey markete hiç girmez

Erhan kiraz
Erhan kiraz - 2 hafta Önce

Daha önce alış veriş yaparken aylık atıyorum 3 bin harcarken şimdi ise 55oo harcıyorum okdar olay ciddi yani yaşamak lazım konuşmayan olmaz

banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110