banner6

Asgari Ücret Saptama Komisyonu ne zaman toplanacak?

banner37

Asgari Ücret Saptama Komisyonu  ne zaman toplanacak?
banner151 banner143

Eniz ORAKCIOĞLU

   İğneden ipliğe her şeyin defalarca kez zamlandığı ve her gün yeni bir zam haberi ile uyandığımız ülkemizde büyük bir geçim derdinde olan asgari ücretlinin gözü kulağı yeni asgari ücrette.

   Kira ve faturalarını ödeme bir yana, açlıkla sınanır hale gelen asgari ücretli, her şeyin ateş pahası olduğu ülkemizde 6 bin 90 TL’lik asgari ücrete talim ediyor.

   Asgari Ücret Yasası altında “işçi ile eşinin ve üç veya beş çocuğunun yeterli beslenme, sağlıklı konut, giyim, aydınlatma ve ısıtma, ulaşım, çağdaş düzeyde sağlık servisi, eğitim, kültür, dinlenme, eğlence ve benzeri temel gereksinmelerini geçerli fiyatlar üzerinden karşılamaya yetecek miktar” olarak tanımlanan asgari ücret, günümüz koşullarında bu tanıma da uymuyor.

   En son Ocak 2022’de yenilenen ve brüt 7 bin TL, net de 6 bin 90 TL olarak belirlenen asgari ücretin ne zaman güncelleneceği ise merak konusu.

   Hür İşçi Sendikaları Federasyonu (Hür-İş), asgari ücreti belirlemek için 16 Haziran’da Çalışma Bakanlığı’na, masayı toplama çağrısı yaptı.

   Asgari Ücret Yasası gereğince, taraflardan birinin çağrıda bulunması halinde, hükümetin, 15 gün içerisinde komisyonu toplaması gerekiyor.

   Hür-İş’in çağrısının üzerinden 14 gün geçti, komisyonun toplantısı için çağrı yapılmadı ve sürenin dolmasına da 1 gün kaldı.

   KIBRIS’a konuşan Hür-İş Genel Başkanı Ahmet Serdaroğlu, haziran başında asgari ücret için masaya oturulsaydı, mayıs ayına kadar olan sürede belirlenen hayat pahalılığı oranında artış isteyeceklerini, ancak şimdi haziran ayı hayat pahalılığını da hesaba katarak, 6 aylık artışın asgari ücrete yansıtılması gerektiğine dikkat çekti.

“Talebimize cevap süresi doluyor”

   Hür-İş Genel Başkanı Ahmet Serdaroğlu, asgari ücret masasını toplamak için taraflara 16 Haziran’da yazılı olarak çağrı yaptıklarını hatırlatarak,  Asgari Ücret Yasası gereği bir tarafın çağrıda bulunması halinde hükümetin 15 gün içerisinde komisyonu toplamak zorunda olduğunu belirtti.

   Serdaroğlu, perşembe günü sürenin dolduğuna işaret ederek, çağrılarına henüz bir cevap alamadıklarını kaydetti.

   Çalışma Bakanlığı’nın, Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nu toplamak için çağrı yapması gerektiğini, ancak konuyla ilgili sadece Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Hasan Taçoy’un “net 8 bin 500 TL olmalı” yönünde bir açıklaması olduğunu, bunun da kabul edilebilir olmadığını ifade etti.

   Serdaroğlu, 30 Haziran’da dolan sürenin ardından bakanla iletişime geçeceklerini, komisyonun toplanması için baskıcı olacaklarını söyledi.

   Yangın sebebiyle komisyonun toplanmasındaki gecikmenin anlaşılabilir olduğuna değinen Serdaroğlu, niyetin önemli olduğunu, iyi niyete karşı anlayışlı olduklarını ama yasanın ihlal edildiği bir noktada oyalamaya kesinlikle ılımlı bir tavır göstermeyeceklerini belirtti.

   Serdaroğlu, masaya oturmadan gerginlik yaşama taraftarı olmadıklarının altını çizerek, hükümetin de bu noktada üzerine düşen görevi yapması gerektiğine işaret etti.

“6 aylık hayat pahalılığı asgari ücrete yansıtılmalı”

   Serdaroğlu, mayıs ayında belirlenen açlık sınırının bu ay yeniden değiştiğini vurgulayarak, yüzde 43,10 olan hayat pahalılığının, haziran aynında yüzde 49-50 olacağının konuşulduğunu vurguladı.

   Serdaroğlu, hesaplamalarını, devlet verileri ve hesaplamalarına göre değil, sokakta, bizzat market fiyatlarına, ulaşıma ve sosyal aktivitelere bakarak kendilerinin hazırlayacaklarını ve masaya bu şekilde oturacaklarını belirtti.

   Ahmet Serdaroğlu, devletin hesaplamaları ve verileri ile marketteki fiyatlar arasında uçurum olduğunun altını çizdi.

   Haziran başında asgari ücret için masaya oturulsaydı, mayıs ayına kadar olan sürede belirlenen hayat pahalılığı oranında artış isteyeceklerini söyleyen Serdaroğlu, şimdi haziran ayı hayat pahalılığını da hesaba katarak, 6 aylık artışın asgari ücrete yansıtılması gerektiğine dikkat çekti.

“HP, 2 ayda bir asgari ücrete yansıtılmalı”

    Öte yandan Serdaroğlu, asgari ücretin bu olağanüstü dönem geçene kadar iki ayda bir otomatik olarak hayat pahalılığı oranında artırılması tekliflerini hatırlatarak, “Ülke, ekonomik anlamda zor zamanlar geçiriyor. Bu dönemde alım gücü kalmayan vatandaşı korumak için hem asgari ücreti, hem kamu ve emekli maaşlarını 2 ayda bir yasa değişikliği ile hayat pahalılığı oranında artırılması talebimiz kabul görmemişti” dedi.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104