banner6

Asgari ücret yerle bir! Asgari ücretli sefil!

banner37

1 Eylül 2021’de yürürlüğe giren asgari ücret, 2- 2.5 ay gibi kısa sürede, dövizin önlenemeyen artışı karşısında yüzde 20’ye yakın değer kaybetti. Üstüne üstlük pahalılık balyozu altında ezilen asgari ücretlinin durumu ise içler acısı…

Asgari ücret yerle bir! Asgari ücretli sefil!
banner99

Ceren ÖZBİL

Ülkedeki ekonomik çıkmazla birlikte hüküm süren aşırı pahalılık ve dövizin önlenemeyen yükselişi, insan hayatını yaşanamaz hale getirdi. Değil gün, saat, hatta dakika başı TL’deki kan kaybı, bir başka deyişle dövizin yükselmesi, çalışanların ücretlerini asit gibi eritiyor, insanları ise sefalete sürüklüyor. Gün geçtikçe “yok oluşa” sürüklenen vatandaşlar içerisinde en çaresizi de asgari ücretliler.

1 Eylül 2021’de yürürlüğe giren asgari ücret, 2- 2.5 aylık kısa sürede, dövizin önlenemeyen artışı karşısında yüzde 20’ye yakın değer kaybetti.

Üstüne üstlük pahalılık balyozu altında ezilen asgari ücretli, şaşkın ördek gibi ne yapacağını, nasıl geçineceğini bilememekten, çaresizlik içerisinde kabus yaşıyor.

KKTC Merkez Bankası’nın yayınladığı döviz kurlarına göre yürürlüğe girdiği 1 Eylül 2021 tarihinde net 4 bin 324 TL olan asgari ücret, o günlerde 519 dolar, 439 Euro ve 376 sterline denk geliyordu. TL’nin döviz karşısındaki sürekli değer kaybı nedeniyle aradan geçen 2-2.5 aylık sürede asgari ücret 415 dolar, 366 Euro ve 308 sterline geriledi.

Yani asgari ücret, döviz karşısında yüzde 20 civarında eridi.

Dövizin aşırı yükselişi, döviz borcu olan, ev kirasını döviz üzerinden ödeyen vatandaşın cebinden bir ayda çıkan paranın kısa sürede yüzde 20 artmasına neden oldu. Buna, tüp gaza, akaryakıta, ekmeğe, kısacası iğneden ipliğe her şeye art arda yapılan zamlar da eklenince, asgari ücretli sefil hale geldi.

Benzer bir durum 5 Şubat 2021’de belirlenen ve 31 Ağustos 2021’e kadar yürürlükte kalan asgari ücret için de geçerli olmuştu.

Yine KKTC Merkez Bankası’nın yayınladığı döviz kurlarına göre yürürlüğe girdiği 1 Şubat 2021 tarihinde net 3 bin 828 TL olan asgari ücret, 535 dolar, 446 Euro ve 393 sterline denk geliyordu.

TL’nin döviz karşısında değer kaybı nedeniyle 31 Ağustos 2021’de asgari ücret 456 dolar, 387 Euro ve 332 sterline gerilemişti.

Asgari ücretin enflasyon ve döviz karşısında bu kadar hızlı değer kaybetmesi, özellikle asgari ücretle ev geçindirmeye çalışanları endişeye sürüklüyor.

banner134

Ayrıca biri erken genel seçim, diğeri de yerel seçim olmak üzere iki ayrı seçimin yapılmasının beklendiği 2022 yılının ilk yarısında da ciddi bir sürenin seçim yasaklarıyla ve bu süre zarfında asgari ücrete artış yapılamayacak olması, endişeleri kat ve kat artırıyor.

Konuyla ilgili KIBRIS Gazetesi’ne konuşan Hür-İş Federasyonu Genel Sekreteri Ali Yeltekin, 1 Ocak’tan itibaren kamu görevlilerine verilecek hayat pahalılığının, asgari ücretliye de verilmesi gerektiğini ve bunu bir öneri olarak sunduğunu söyledi.

“Asgari ücret, vasıfsız işçilere ödenmesi gereken ücrettir”

Hür-İş Federasyonu Genel Sekreteri Ali Yeltekin, asgari ücretin ülkede vasıfsız bir işçinin elde ettiği bir ücret olarak uygulanması gerektiğini ancak ne yazık ki kalifiye elemanlara da, üniversite mezunlarına da, uzun yıllar çalışanlara da bu ücretin verildiğini ifade etti.

Gelmiş geçmiş tüm hükümetlerin bu konuda yanlış uygulamalar yaptığından söz eden Ali Yeltekin, bu nedenle de asgari ücret konusunda bir kaos oluştuğunu belirtti.

Yeltekin, enflasyon ve döviz yükseldikçe bu krizin daha da büyüdüğünü kaydetti ve asgari ücretin ülkede büyük bir kaos olduğunu söyledi.

“Hayat pahalılığı özel sektöre de verilmeli”

Yeltekin, 1 Eylül 2021’de asgari ücretin brüt 4 bin 970 TL, net de 4 bin 324 TL olarak belirlendiğini kaydetti ancak gerek Covid, gerek enflasyon, gerek zamlar, gerekse de keyfi maaş uygulaması nedeniyle gelinen noktanın ciddi bir sorun olduğunu belirtti. 

Hür-İş’in bu konuda birçok görüş sunduğunu kaydeden Yeltekin, bunlardan birinin de hayat pahalılığının kamuda çalışanlar gibi özel sektörde çalışanlara da uygulanması olduğunu söyledi.

Yeltekin, hiçbir hükümetin bunu yapmadığını kaydetti.

“Siyasiler, hangi yüzle halkın karşısına çıkacak”

Ali Yeltekin, ülkede kısa süre içerisinde erken seçime gidileceğini belirtti ve “Ben merak ediyorum, siyasiler hangi yüzle halkın karşısına çıkıp oy isteyecek” diye sordu.

Gelinen noktada asgari ücretin seçim yasaklarına takılacağından dolayı bir öneri yaptığını belirten Yeltekin, bunun da, 1 Ocak’tan itibaren kamu görevlilerine verilecek olan hayat pahalılığının asgari ücretliye de verilmesi ve bu uygulama ile asgari ücretlinin hayat pahalılığını alarak seçim sonrasında toplanacak asgari ücret tespit komisyonunun gerekli artışı yapması olduğunu belirtti.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104