Asgari ücretin yüzde 10’u oranında cezası var

banner37

Herhangi bir kayıt işlemi ve sürücü belgesi gerektirmediği için birçok kişi elektrikli bisikletlere rağbet gösteriyor ancak polis, bu araçların trafiğe çıkmasının yasak olduğu uyarısında bulunuyor:

Asgari ücretin yüzde 10’u  oranında cezası var
banner90
banner99

OYUNCAK DİYE GETİRİLİYOR… Oyuncak kategorisinde ülkeye getirilen ve trafikte kullanılması yasak olan elektrikli bisikletler, herhangi bir kayıt işlemi ve sürücü belgesi gerektirmediği için, çocuklardan çok yetişkin ve engelli kişiler tarafından tercih ediliyor. Son dönemlerde şehir içi trafikte sıkça karşılaşılan elektrikli bisikletlerin trafiğe çıkmasının yasak olduğu uyarısında bulunan Polis Basın Subaylığı, 1974 Motorlu Araçlar ve Yol Trafiği Tüzüğü gereği asgari ücretin yüzde 10’u oranında cezası olduğunu açıkladı.

Ahmet UÇAR

   Herhangi bir kayıt işlemi ve sürücü belgesi gerektirmediği gibi kullanımı da kolay olan elektrikli bisikletlerin özellikle şehir içi trafikte kullanımı son dönemlerde oldukça arttı. Ancak, polis, bu bisikletlerin ülkeye oyuncak kategorisinde getirildiğini ve trafiğe çıkmasının yasak olduğunu açıkladı.

   KIBRIS’ın talebi üzerine konuyla ilgili bilgi veren Polis Basın Subaylığı, söz konusu elektrikli bisikletlerin ülkeye oyuncak kategorisinde getirildiğini ve trafiğe çıkmasının yasak olduğunu bildirdi.

   Polis Basın Subaylığı’ndan elde edilen bilgilere göre, 1974 Motorlu Araçlar ve Yol Trafiği Tüzüğü kapsamında oyuncak kategorisindeki bu araçlarla trafiğe çıkmanın, asgari ücretin yüzde 10’u oranında para cezası var.

   Köse Elektronik Yetkilisi Ayşe Köse, elektrikli bisikletlere son yıllarda büyük bir rağbet olduğunu belirterek, çocukların yanı sıra, yetişkin ve engelli kişilerin de satın aldığını kaydetti. Köse, elektrikli araçların yasallığı konusunda net bir şeyin olmaması nedeniyle de mağduriyet yaşandığını anlattı.

“Elektrikli bisikletler trafikte kullanılamaz”

   Polis Basın Subaylığı’ndan alınan bilgiye göre 1974 Motorlu Araçlar ve Yol Trafiği Tüzüğü kapsamında elektrikli bisikletler, insan gücü dışında akü, yakıt veya herhangi bir enerji ile çalışan, akü gücü 350 Watt’ın altında olan ve saatte 25 kilometre hız yapabilen, çocuklara yönelik üretilen motorlu araçlardır.

   Akü gücü 350 Watt’ı, hızı da saatte 25 kilometreyi geçen elektrikli bisikletler ise motosiklet kategorisine girdiği için kayıt ve sürücü belgesi gerektiriyor.

   Tüzüğe göre oyuncak olarak ithal edilen ve kayıt gerektirmeyen bu araçlar motorlu araç olarak kaydedilemediği gibi yollarda seyredilemiyor.

   Yine aynı tüzüğe göre, elektrikli araçlarla trafikte seyredilmesi halinde ise asgari ücretin yüzde 10’u oranında para cezası uygulanıyor.

  

Köse: Elektrikli bisikletlere talep var

   Köse Elektronik adlı işletmenin yetkilisi Ayşe Köse, geçmiş dönemlerle karşılaştırıldığında son yıllarda elektrikli araçlara belli bir rağbet olduğunu belirterek, tüm Avrupa ülkelerinde de yeşil teknoloji kapsamında bu yönde girişimlerde bulunulduğunu belirtti.

   Köse, çocuklar, engelliler ve yetişkinler için farklı modellerde elektrikli bisikletlerin bulunduğunu dile getirerek, bu araçların sigorta, kayıt ve ehliyet gibi belgeler istemediğini ve daha çok yetişkinlere satıldığını ifade etti.

   Yasalarda da bir boşluğun söz konusu olduğunu iddia eden Köse, elektrikli bisikletlerin trafikte kullanılmasının bazı polisler tarafından suç olarak görüldüğünü, bazı polisler tarafından ise görülmediğini anlattı.

   Köse, elektrikli araçlara sigorta yapılmamasının da sorun teşkil ettiğine işaret ederek, herhangi bir kaza durumunda bu araçların sigorta şirketleri tarafından destek görmediğini söyledi.    

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ender
Ender - 2 hafta Önce

El koymadiginiz bir bu kalmısti

banner140
SIRADAKİ HABER

banner75