Asgari ücrette çıkmaz!

banner37

4 bin 400 TL’lik yeni asgari ücret belirlenerek Resmi Gazete’de yayımlandı ancak tartışması bitmedi. İşçi kanadının az bularak tutanağını imzalamadığı için hukuken geçersiz saydığı yeni asgari ücreti işveren tarafı da “ben ödeyemem” diyor. Şimdi yeni asgari ücretin mahkemelik olup olmayacağı değerlendiriliyor.

Asgari ücrette çıkmaz!
banner90
banner8

Ahmet KARAGÖZLÜ

  • HANGİSİ DOĞRU? … Hürİş Başkan Vekili Serdaroğlu, devlet ve işverenlerin, yeni asgari ücretin işçi kesimi tarafından yargıya taşınması için danışlıklı dövüş içerisinde olduğunu ileri sürdü. Serdaroğlu, işçi tarafının yargıya başvurması durumunda mahkemenin ‘ara emri’ vereceğini, böylece de eski asgari ücretin geçerli olacağını belirterek, “Bizi yargıya kilitlemek istiyorlar” dedi. İşverenler Sendikası Başkan Yardımcısı Metin Arhun ise bu iddiaların tamamen ‘komplo teorisi’ olduğunu savundu.

Ülkemizde “karın tokluğuna” çalışan binlerce özel sektör çalışanının dört gözle beklediği yeni asgari ücret belirlendi ancak tartışmalar sürüyor.

Geçtiğimiz cuma günü Asgari Ücret Tespit Komisyonu 2021 yılının ilk asgari ücretini brüt 4 bin 400 TL, net de 3 bin 820 TL olarak açıklamıştı. Ancak bu rakam ne işçileri, ne de işverenleri memnun etti.

Asgari ücret konusunda günlerdir devam eden tartışmalarda, işçi tarafı, yeni asgari ücretin, işçi kanadı tarafından yargıya taşınması için devlet ve işverenlerin danışlıklı dövüş içerisinde olduğunu iddia etti.

İşçi tarafı, olayın yargıya intikal etmesi durumunda mahkemeden ara emri alınacağını, böylece eski asgari ücretin geçerli olmasının sağlanacağını düşünüyor.

İşveren tarafı ise bu iddiaların ‘komplo teorisi’ olduğunu söylüyor.

Bakanlar Kurulu’nun onaylayıp Resmi Gazete’de yayımladığı yeni asgari ücrete 10 gün içerisinde taraflardan herhangi bir itiraz yapılmazsa, binlerce asgari ücretli bu ay maaşlarını zamlı alacak.

Serdaroğlu: Bizi yargıya kilitlemek istiyorlar

Komisyonda işçi temsilcisi olarak yer alan Hür-İş Başkan Vekili Ahmet Serdaroğlu, yeni asgari ücretin işçi kesimi tarafından yargıya taşınması için devlet ve işverenlerin danışlıklı dövüş içerisinde olduğunu ileri sürdü.

Hükümetin yangından mal kaçırırcasına yasalara uymadan iş yaptığını savunan Serdaroğlu, “Hükümet, geri adım atılmazsa konuyu yargıya taşıyacağımızı çok iyi bildiğinden, bize sürekli olarak ‘mahkemeye gidin’ diyor. Yani bizi yargıya kilitlemek istiyorlar. Devletin böyle entrikaların içinde olması hiç hoş değil” dedi.

İşçi tarafının yargıya başvurmasıyla ‘ara emri’ alınacağını belirten Serdaroğlu, ara emri alınması durumunda eski asgari ücretin geçerli olacağına dikkat çekti.

Yeni asgari ücretin ‘hukuken geçersiz’ olduğunu, ancak Resmi Gazete’de yayımlandığı için 10 günlük itiraz sürelerinin olduğunu belirten Serdaroğlu, bugün bu durumu internet ortamında hukukçularla görüşeceklerini ifade etti.

Hür-İş Başkan Vekili Ahmet Serdaroğlu, her türlü eylem ve grev haklarını da saklı tuttuklarını vurguladı.

“Toplantı tutanağında imza olması şart”

Geçtiğimiz günlerde Asgari Ücret Tespit Komisyonu tarafından yapılan toplantıya da değinen Serdaroğlu, yeni asgari ücretin ‘hukuken geçersiz’ olduğu yönündeki iddiasını yineledi.

Asgari ücretin belirlenmesi için yapılan toplantı ve oylamanın usule uygun yapılmadığını iddia eden Serdaroğlu, yeni asgari ücretin meşru olabilmesi için toplantı tutanağına imza atılmasının şart olduğuna işaret etti.  

“Bizim toplantıya katıldığımızı iddia ediyorlar. O kadar eminseler, tutanaklarla ispat etsinler. Öyle bir şey olmadı” diyen Serdaroğlu, “Milletvekilleri, meclis binasına giderse, meclisteki toplantıya katılmış mı oluyor? Mecliste nasıl ki toplantıya girip imza atılmadan nisap sağlanamazsa, burada da aynı şey geçerli” şeklinde konuştu.

“Hayretler içinde kaldık”

Toplantı tutanağında ne işçi, ne de işveren tarafının imzasının olduğunu söyleyen Serdaroğlu, toplantı sırasında yaşanılanları şöyle aktardı:

“Toplantıdan önce işçi tarafı olarak yeni asgari ücretin 4 bin 900 TL olmasını istedik.

İşverenlerse sıfır artış istedi.

Devlet de 4 bin 400 TL rakamında ısrarcı oldu.

Ancak hiçbir taraf yeni asgari ücreti kabul etmedi.

Toplantıdan önce, toplantı tutanağını imzalamamızı istediler ama işçi tarafı olarak ‘Eğer 4 bin 400 TL’de ısrarcıysanız, bu toplantıya katılmayacağız’ dedik.

Daha sonra uzlaşma olması için 4 bin 600 TL önerdik. Hemen ona da ‘Olmaz, biz oyluyoruz’ dediler. Biz de bunun üzerine oradan ayrıldık.

Daha sonra bizim adımıza toplantı tutanağına ‘ret oyu’ verdiğimizi yazdılar ama orada imzamız yok.

  Son olarak imzasız olan kağıt, Bakanlar Kurulu’nda onaylanıp Resmi Gazete’de yayımlandı.

Hayretler içinde kaldık”.

banner134

“ ‘Çelebi Ilık’ demagoji yapıyor”

22/1975 Asgari Ücretler Yasası’nın 9’uncu maddesine göre komisyon kararlarının başkan ve üyelerce imzalanması gerektiğini belirten Serdaroğlu, Asgari Ücret Tespit Komisyonu Başkanı Çelebi Ilık’ın geçtiğimiz günlerde ‘Ben onlara zorla imzalatamam’ şeklinde yaptığı açıklamaya atıfta bulundu.

Serdaroğlu, Çelebi Ilık’ın kamuoyu önünde demagoji yaparak acemice davrandığını ve olumsuz yönde tarih yazdığını iddia etti.

Arhun: Bu bir komplo teorisi

İşveren temsilcisi olarak komisyonda yer alan İşverenler Sendikası Başkan Yardımcısı Metin Arhun, yeni asgari ücretin işçi kesimi tarafından yargıya taşınması için devlet ve işverenlerin danışlıklı dövüş içinde olduğuna yönelik iddiaların tamamen ‘komplo teorisi’ olduğunu savundu. 

Arhun, ülkede turizmden eğitime neredeyse tüm sektörlerin kapalı olduğunu belirterek, işverenlerin böyle bir ortamda işçilere çalışmadan eski asgari ücreti ödemekte bile zorlandığını söyledi.  

İşverenlerin asgari ücretin belirlenmesi için yapılan toplantıya katılmadıklarını hatırlatan Arhun, “İşçi tarafı 4 kişiyle toplantıya katıldı, sonra da kaçtı. Yani işçi kesimi toplantının yapılmasına neden oldu. Biz işverenler olarak olmadığımız bir yerde nasıl taraf olalım?” şeklinde konuştu.

“Açık kapı bırakılmamalıydı”

Arhun, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Müsteşarı Çelebi Ilık’ın çok iyi bir bürokrat olduğunu söyledikten sonra şöyle devam etti:

“İşçi tarafı, devlet kanadının önerisini duyduktan sonra rakamı beğenmediği için toplantıya katılmamaya karar verdi.

Eğer toplantı resmi olarak açılsaydı bu tartışmaların hiçbiri yaşanmayacaktı.

  Sayın müsteşar toplantıdan önce açık kapı bırakmamalıydı.”

“Kazanmadan nasıl ödeyelim?”

Pandemi sürecinde yeni asgari ücretin belirlenmesinin acelecisinin olmadığını defalarca söylediklerini ifade eden Arhun, şunları kaydetti:

“İşverenler, çalışanlarla yüz göz olmasın diye bu parayı verecek ama bu paranın dışında bir de sosyal sigorta, ihtiyat sandığı ve vergisi var.

İşverenler, ekonomik faaliyetler durduğundan dolayı belki de bunlardan birini ödeyemeyecek. Bizim bu parayı verememe sebebimizin asıl sebebi, ekonomik sektörlerin kapalı olmasıdır.

Biz bu ortamda kazanmadan nasıl ödeyelim?

Devlet tarafının da asgari ücrete bir miktar katkı yapması gerekiyor dedim ama bu görüş kabul görmedi”.

YORUM EKLE
YORUMLAR
ahmetozan yıldırım
ahmetozan yıldırım - 3 ay Önce

ARHUN SEN KİMSİN Kİ ASGARİ ÜCRETİN ACELESİ YOK DİYORSUN.6 AY DA BİR VERİLEN ZAMI SENEDE BİR VERİYORLAAR. HERŞEYE ZAM VERİLİRKEN NERDEYDİN OZAMANDA KARŞIÇIK VERDİRME HİÇBİRŞEYE ZAM .ŞİMDİDE ALİ CENGİZ OYUNU YAPIYORLAR ASGARİYİ ÖDEMEMEK İÇİN KAÇ AYDIR SALLIYORLAR O BEŞİK KIRILIRSA SİZ ALTINDA KALIRSINIZ.

SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75