Asgari ücretten düşük maaş alıp, günde 8 saatten fazla çalıştırıldım

banner37

Ülkeye, ekmek parası kazanmak için yurt dışından gelen işçilerin yaşadığı sorunlar saymakla bitmiyor. Vietnam uyruklu Luısa Rabano isimli kadın da bu mağdurlardan biri olduğunu anlattı ve derdini KIBRIS’a anlattı

banner87
Asgari ücretten düşük maaş alıp,  günde 8 saatten fazla çalıştırıldım
banner99
  • “HAKKIMI İSTİYORUM”… Ülkeye çalışmak için 2015 yılında gelen Vietnam uyruklu Luısa Rabano, bir süre öncesine kadar çocuk bakıcılığı yaptığını ve işverenin kendisine asgari ücretten düşük maaş ödeyip, günde 8 saatten fazla çalıştırdığını anlattı. Ayrıca annesinin kanser olması nedeniyle ülkesine dönmek istediğinde işverenin kendisine izin vereceğini söylediğini ancak 4 bin 620 TL ödeyip, bilet almasına rağmen daha sonra izin vermediğin ifade etti. Rabano hakkını almak istediğini belirtti
  • “HENÜZ ÖNÜME GELEN BİR KONU DEĞİL”… Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faiz Sucuoğlu, göreve başlayalı yaklaşık bir ay olduğunu ve bu konunun henüz önüne gelmediğini ifade etti. Söz konusu şahısın Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na başvurması durumunda konuyu yasalara uygun bir şekilde değerlendireceklerini söyleyen Sucuoğlu, konunun çok hassas olduğunu söyledi

Ceren ÖZBİL

   Dünyadaki çeşitli ülkelerden ekmek parası kazanmak için Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne (KKTC) gelen işçiler, “modern köle” muamelesi görüyor.

   Bazıları, işverenlerin kayıtlarını yapmaması nedeniyle ülkede kayıt dışı duruma düşüp kayıt dışı oldukları tespit edildiğinde de ülkesine geri gönderiliyor, bazılarının kaydı yapılıyor ancak asgari ücretten bile düşük maaş alıyor, bazıları ise yasal çalışma saatlerinin çok daha üzerinde saatlerde çalıştırılıyor.

   Ülkede göçmen olarak bulunan bu işçiler, durumu şikâyet etmek istediklerinde de karşılarında muhatap bulamıyor.

   Bazıları dil sorunu nedeniyle, bazıları da yabancı bir ülkede bulunmasından dolayı çekinip, korktuğu için sorunu ilgili mercilere aktaramıyor.

   Ülkeye 2015 yılında gelen Vietnam uyruklu Luısa Rabano da benzer bir durumla karşı karşıya kaldığını anlattı.

   KIBRIS Gazetesi’ne konuşan Luısa Rabano, bir süre öncesine kadar çocuk bakıcılığı yaptığını ve işverenin kendisine asgari ücretten düşük bir maaş verdiğini söyledi.

   Annesinin kanser olması nedeniyle ülkesine dönmek istediğinde de işverenin kendisine izin vereceğini söylediğini ancak 4 bin 620 TL ödeyip, bilet almasına rağmen daha sonra izin vermediğini ifade etti.

   Rabano ayrıca konuyu şikâyet için gittiği Çalışma Bakanlığı’nda da kimsenin kendisi ile ilgilenmediğini kaydetti.

   Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faiz Sucuoğlu ise göreve başlayalı yaklaşık bir ay olduğunu ve bu konunun henüz önüne gelmediğini ifade etti.

“Asgari ücretin net bin 901 olduğu Temmuz 2017’de bin 500 TL maaş verildi”

   Luısa Rabano, asgari ücretin net bin 901 TL olduğu Temmuz 2017’de bin 500 TL, asgari ücretin net 2 bin 57 TL olduğu 2018 yılının ikici yarısında ise kendisine bin 750 TL maaş verildiğini kaydetti.

banner9
   Luısa Rabano ayrıca resmi tatillerin de kendisine ne izin olarak verildiğini, ne de bu tarihlerde çalıştığı için mesai ödendiğini anlattı.

   Konuyu hem Çalışma Bakanlığı’na, hem de Cumhurbaşkanlığı’na ilettiklerini ifade eden Rabano, işverenin Çalışma Bakanlığı’nda tanıdıkları olması nedeniyle kimsenin konunun üzerine düşmediğini kaydetti.

“İzin istedim, pasaport sürem dolunca işten durduruldum”

   Annesinin kanser olması nedeniyle ülkesi olan Vietnam’a gitmek için işvereninden izin istediğini söyleyen Rabano, kendisine izin vereceklerini söylemelerine rağmen günü geldiğinde izin verilmediğini anlattı. Rabano, şöyle konuştu:

   “İzin istedim, ‘tamam’ dediler. Ben gidip 4 bin 620 TL ödeyip bilet aldım. İşverenim benden çalışma iznimi uzatmak için pasaportumu istedi. Ben de verdim. İş akdi bitene kadar da pasaportumu geri vermediler.

   Daha sonra ‘seni işten durduruyoruz’ dediler. Burada bile yasal mevzuata uyulmadı.

   Çalışma Bakanlığı’na bildirdik, bir yıl bize geri dönüş olmadı. Daha sonra Cumhurbaşkanlığı’na gittik. Onlar ilgilendiler, bakanlığı aradılar. Daha sonra bakanlıktaki müfettiş işveren ile görüşüp, bana 3 bin TL ödeneceğini söyledi. Benim istediğim herhangi bir rakam yok. Ancak istediğim hakkım olan”.

“Bana İngilizce bilen bir müfettiş bile yönlendirilmedi”

   Çalışma Bakanlığı’nda kendisi ile ilgilenen müfettişin İngilizce bile bilmediğinden söz eden Rabano, bir arkadaşı aracılığı ile derdini anlatmaya çalıştığını belirtti.

Sucuoğlu: Müracaat gelmesi durumunda araştırma başlatılır

   Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faiz Sucuoğlu, göreve başlayalı yaklaşık bir ay olduğunu ve bu konunun henüz önüne gelmediğini ifade etti.

   Söz konusu şahısın Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na başvurması durumunda konuyu yasalara uygun bir şekilde değerlendireceklerini söyleyen Sucuoğlu, konunun çok hassas olduğunu söyledi.

   Sucuoğlu, “Bize gelip yazılı müracaata bulunsun. Biz de gerekli araştırmayı başlatalım. Henüz önüme gelmiş bir konu değil” dedi.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Nahide buğday
Nahide buğday - 4 ay Önce

Siz ilgilenene kadar cezaya düşer yüZde doksan işveren çalışanın hakkını yer çalışırken şikayetçi olsa işinden olur yani çalışan her halükarda davayı kaybeder

Ahmet hosoglu
Ahmet hosoglu - 4 ay Önce

Balik bastan kokar.

Bülent
Bülent - 4 ay Önce

Biz bu ülkenin vatandaşı olduğumuz halde işimizden olmayalım diye uğradığımız yüzlerce haksızlığa boyun eyiyoruz.
Yasalar çıkarılıyor ancak konu ile ilgili hiç bir yasal takip yapılmıyor.diyelim iş veren haksız çıktı aaaa pardon al parayı diyip dosya kapanıyor.bir tek yasal hakların geri ödenmesi yetmez.haksız bulunan iş verenede ayrıca yaptığı usulsüzlükten dolayı ağır para cezası verilmeli.
Ayrıca bir daha tekrarlaması durumunda daha ağır cezalar verilmeli.

Ercan cam
Ercan cam - 4 ay Önce

Türklerin sahip olmadığı hakları istiyor ülkesine gidebilir

Fatma
Fatma - 4 ay Önce

Her yerde aynı problem birde asgarî ücret alıyorum diye imza dahi attırıyor lar maaş kartı patronda kabul ediyor san bu diyor lar ağır işte çalışmaz raporlu birisi olarak tekrar iş bulmakta zorlandigim için sesimi duyuramiyorum

Onur
Onur - 4 ay Önce

Vala biz kendi ülkemizde bile öyle calısıyoruz 11 saat 12 saat gece gündüz demeden asgari ücret alıyoruz. İsten cıkartılıyoruz arabulucuya gidiyoruz sonra mahkeme sonrası mecul alabilirsen al..

Adem
Adem - 4 ay Önce

Bu ülke sadece memuruna ve kurumsallaşmış bir takım firmalarda çalışan insanlara kanun uygulatıyor. onun dışında çalışan bir sürü insan var ve hiç bir adam akıllı denetim yok.. sen denetlemezsen, işveren zaten satmış anasını.

mağdur halk
mağdur halk - 4 ay Önce

bu durum Türkiye'de yaşayan her türk vatandasinin uğradığı madiruyet ,abartılacak bı durum olarak bakilmayacaktır


SIRADAKİ HABER

banner96