Aşı izdihamı

banner37

Lefkoşa’da Ayaktan Tanı Merkezi’nde dün yine aşı kaosu yaşandı. Randevusu olan da olmayan da merkeze gidince, sıra diye bir şey kalmadı, sinirler gerildi, sözlü tartışmalar yaşandı

Aşı izdihamı
banner8

Ahmet KARAGÖZLÜ

SOSYAL MESAFE YOK… Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Ayaktan Tanı Merkezi’nde aşı olmaya giden vatandaşlar, hem sistemsizlik hem de kurallara uyulmaması nedeniyle aşı izdihamına neden oldu. Sosyal mesafeyi hiçe sayarak aşı olabilmek için merkezin giriş kapısının önünde yığılan vatandaşlar ile güvenlik görevlisi arasında zaman zaman tartışmalar oldu. Vatandaşlar, “sistemsizlikten” dert yandı, güvenlik görevlisi ise sıra olmamasından.

Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Ayaktan Tanı Merkezi’nde dün yine aşı izdihamı yaşandı.

Randevulu olanların yanı sıra randevusuz kişilerin de aşı merkezine akın etmesi, kaos yaşanmasına neden oldu.

Sıra numarası almak için saatlerce bekleyen vatandaşlar, merkezin kapısına akın etti.

Yoğun talep nedeniyle belli bir süre sonra sıra numarası olmadan aşıya alımın başlaması, bazı kişilerin ise hangi aşıyı yaptıracağını bilmemesi gibi durumların oluşması kaosu daha da artırdı.

Uzmanların ısrarla “altın kural” olarak nitelendirdiği “sosyal mesafe” kuralının hiçe sayıldığı ortamda, zaman zaman sinirler de gerildi. Vatandaşlar ile güvenlik görevlisi arasında sözlü tartışmalar çıktı.

Yoğun talebe karşılık sadece bir görevli personelin olması ise aşı yaptırmaya gelenlerle başa çıkmayı oldukça zorlaştırdı.

Johnson&Johnson aşısı yapan yerlere yeni sağlık merkezleri de eklendi
Bu arada Sağlık Bakanlığı, Johnson&Johnson aşısı yapan hastanelere yeni sağlık merkezlerinin de eklendiğini bildirdi.
Bakanlıktan yapılan açıklamada, var olan ve eklenen yeni merkezlerin saatleri şu şekilde belirtildi:
“Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi: 08.30-14.30 (hafta sonu 08.30-18.00), Gazimağusa Devlet Hastanesi: 09.00-16.00, Girne Dr. Akçiçek Hastanesi: 09.00-18.00, Cengiz Topel Hastanesi: 09.00-13.30
Mehmetçik Sağlık Merkezi: 08.00- 13.30, Yeni Erenköy Sağlık Merkezi: 09.00- 18.00, İskele Sağlık Merkezi: 14.00-18.00, Maraş Sağlık Merkezi: 14.00-18.00”

Turizm çalışanlarına aşılar, YDÜ Hastanesi ve Suat Günsel Hastanesi’nde yapılacak

banner134
Açıklamada, bugünden itibaren belirtilen merkezlere ek olarak, turizm sektöründe çalışan otel çalışanları ve turizm rehberlerine Johnson&Johnson aşılarının, Lefkoşa’da YDÜ Hastanesi ve Girne’de Suat Günsel Hastanesi’nde 08.00-17.00 saatleri arasında yapılacağı ifade edildi.
Açıklamada, perşembe gününden itibaren ise Sağlık Bakanlığı’na bağlı Aşı Bilgi Sistemi üzerinden kayıt oluşturmuş 18 yaş üzeri tüm halka, Johnson&Johnson aşılarının Lefkoşa’da YDÜ Hastanesi, Girne’de Suat Günsel Hastanesi, Güzelyurt’ta YDÜ Güzelyurt Dispanseri, Gazimağusa’da YDÜ Mağusa Dispanseri’nde 08.00-17.00 saatleri arasında yapılacağı duyuruldu. Ayrıca Girne Amerikan Üniversitesi Smart Health Sağlık Merkezi’nde 08.00-17.00 saatleri arasında yapılacağı bildirildi.

“Aşı yaptırmak isteyenler kayıt olmalı”
Açıklamada, Johnson&Johnson yaptırmak isteyen tüm vatandaşların ve belirtilen sektörlerin bakanlığa bağlı Aşı Bilgi Sistemi üzerinden https://www.asi.saglik.gov.ct.tr adresinden kayıt oluşturması gerektiği vurgulandı.
Açıklamada, kayıt oluşturma sırasında herhangi bir sorun olması durumunda ise “1111” numaralı çağrı merkezi veya Sağlık Bakanlığı’na ulaşılabileceği belirtildi.

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75