Aşık olduğu renklerle uğurlandı

banner37

Kıbrıs futbolunun efsane ismi, AEL Limasol ve Doğan Türk Birliği takımlarında uzun yıllar forma giyen Sevim Ebeoğlu, dün Girne’de toprağa verildi.

banner87
Aşık olduğu renklerle uğurlandı
banner90
banner8

Ahmet VAMIK
 

Kıbrıs futbolunun efsane ismi Sevim Ebeoğlu, dün Girne’de son yolculuğuna uğurlandı. Geçtiğimiz gün, tedavi gördüğü hastanede 87 yaşında hayata veda eden Sevim Ebeoğlu’nun cenazesi, Girne Nurettin Ersin Paşa Camisi’nde gerçekleştirilen cenaze töreninin ardından Karaoğlanoğlu Mezarlığı’na defnedildi.

Girne Nurettin Ersin Paşa Camisi’nde gerçekleştirilen cenaze törenine, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, 2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Meclis Başkan Yardımcısı Zorlu Töre, İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars, Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Cemal Özyiğit, Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü, Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu Başkanı Hasan Sertoğlu, Kıbrıs Futbol Federasyonu Basın Sorumlusu Banayodi Fellukas, Doğan Türk Birliği Spor Kulübü Başkanı Bayar Piskobulu ile yönetim kurulu üyeleri, Güney Kıbrıs İçişleri eski Bakanı ve Limasol Belediyesi eski Başkanı Andreas Christou, AEL temsilcileri, Sevim Ebeoğlu ile birlikte AEL takımında forma giyen eski Kıbrıslı Rum futbolcu Panikos Papadopullos, Kuzey ve Güney Kıbrıs’tan spor, siyaset ve hukuk camiasının temsilcileri ile tüm sevenleri katıldı.

Merhum Sevim Ebeoğlu’nun eşi Günay Ebeoğlu, kızı Kübra Esmer, oğulları Cemal ve Kamuran Ebeoğlu ile torunları taziye kabul etti.

Sevim Ebeoğlu’nun tabutunun üzerine formasını giydiği Doğan Türk Birliği ile AEL Limasol takımlarının forma ve bayraklarının yanı sıra, fanatik taraftarı olduğu Fenerbahçe takımının forması da yer aldı.
Girne Nurettin Ersin Paşa Camii’nde kılınan cenaze namazının ardından, Sevim Ebeoğlu’nun naaşı Doğan Türk Birliği sporcularının omuzlarında cenaze aracına taşındı.
 

Akıncı: Kıbrıs için çok değerli bir şahsiyetti
Cenaze törenine katılan Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Ebeoğlu’nun ailesine, spor camiasına ve sevenlerine başsağlığı dileyerek, ekim ayında Cumhurbaşkanlığı vefa plaketi alan Ebeoğlu’nun, çok değerli bir spor adamı olduğunu vurguladı.

Sporda efsane bir isim olan Ebeoğlu’nun, Kıbrıs Türk halkının varoluş mücadelesinde yerini alan çok değerli bir isim olduğunu vurgulayan Akıncı, Sevim Ebeoğlu’nun karma futbol ligi döneminde, AEL ve DTB’de forma giydiğine değindi. Ebeoğlu’nun cenazesine sadece kuzeyden değil güneyden de sevenlerinin katıldığına dikkat çekerek, Kıbrıs için çok değerli bir şahsiyet olduğunu dile getiren Cumhurbaşkanı Akıncı, Sevim Ebeoğlu’na rahmet, ailesi ve sevenlerineyse başsağlığı diledi.

 

‘Çok önemli bir değerimizi daha kaybettik’
İkinci Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat da, Sevim Ebeoğlu’nun spora ve barışa çok önemli katkılar yapan önemli bir spor adamı ve barış insanı olduğunu vurgulayarak, toplumun önemli bir değeri kaybettiğini dile getirdi.

Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Cemal Özyiğit, Kıbrıs Türk toplumunun, efsane ve simge bir ismini daha yitirmesinin büyük bir acı olduğunu belirterek, Ebeoğlu’nun, toplum tarihine adını altın harflerle yazdıran değerli bir isim olduğunu belirtti.

Ebeoğlu’nu örnek alan nesillerin yetişmesinin mutluluk verici olduğunu ifade eden Özyiğit, onun spora ve topluma yaptığı katkılarının, özverili çalışmanın en güzel örneklerinden biri olduğuna vurgu yaptı.

Meclis Başkan Yardımcısı Zorlu Töre de, Sevim Ebeoğlu’nun Kıbrıslı Türklerin gurur duyduğu efsane bir isim olduğunu vurgulayarak, Sevim Ebeoğlu gibi, Kıbrıs Türk halkının içinden çıkan, ülke genelinde ve uluslararası alanda önemli başarılara imza atan isimlerin unutulmaması ve her zaman yaşatılması gerektiğine dikkat çekti.

Kıbrıs Türk sporu ve toplumunun önemli isimlerinden Doktor Ayten Berkalp da, çocukluğundan beri tanıdığı Sevim Ebeoğlu’nun, Kıbrıslı Türklerin iftihar ettiği eşi bulunmaz bir futbolcu olduğunu anımsattı.

Meclis eski Başkanı Dr. Sibel Siber ise, yaşama veda eden bir kişinin toplum tarafından sevgiyle saygıyla takdirle anılmasının, geride kalan ailesi için en anlamlı miras olduğunu dile getirdi. Ebeoğlu’nun, efsanevi bir futbolcu olması yanında, insani özellikleriyle topluma değer kattığını anımsatarak, bu gibi değerlerin yaşamdan kayıp gitmesinin çok üzücü olduğunu söyleyen Siber, Ebeoğlu gibi değerli isimlerin, toplumun belleğine kazınması ve unutturulmaması gerektiğine vurgu yaptı.
 

AEL Eski Futbolcular Kulübü’nden Ebeoğlu için taziye mesajı
Kıbrıslı Türk futbolcu Sevim Ebeoğlu’nun geçtiğimiz gün hayatını kaybetmesi sonrasında, bir dönem futbol oynadığı Limasol’un AEL takımının “Eski Futbolcular Kulübü” taziye mesajı yayımladı.

Politis gazetesi, “AEL Eski Futbolcuları Kulübü” tarafından çarşamba günü yayımlanan taziye mesajında, Ebeoğlu’nun ailesi ve sevenlerine başsağlığı dilendiğini belirtirken, kulüp üyelerinin dün yapılan cenaze törenine katıldığını da aktardı.
 

Sevim Ebeoğlu kimdir?
3 Şubat 1931'de Limasol'da doğan Sevim Ebeoğlu, DTB ve AEL’de forma giymiş, Kıbrıs ortak liglerinde futbol oynamış, iki kez AEL ve iki kez de DTB'de gol kralı olmuştu.

1950'li yıllarda AEL formasıyla yıldızı parlayan Ebeoğlu, Türk ve Rum takımlarının birlikte olduğu Kıbrıs Futbol Federasyonu döneminde gol kralı olan ilk Kıbrıslı Türk unvanını da taşıyordu.

AEL formasıyla 3 şampiyonluk yaşayan Ebeoğlu, aynı zamanda koyu bir Fenerbahçe taraftarı olarak biliniyordu.
AEL’deyken 1950’de Panathnaikos (Yunanistan) ve Hava Gücü’ne, 1953’de İsrail’e karşı sahaya çıkan Sevim Ebeoğlu zaman zaman Kıbrıslı Türk takımları tarafından da takviye alındı.
Sevim Ebeoğlu, sarı-lacivertlere aşkı nedeniyle AEL'in mavi-beyaz renklerinin 1955-56 sezonundan itibaren sarı-lacivert renklere çevrilmesine de öncülük etti.

DTB'nin girişimleri ve Girne Belediye Meclisi kararıyla 2016'da Barış parkına, Sevim Ebeoğlu'nun adı verilmişti.
Uzun yıllar Doğan Türk Birliği Spor Kulübü’ne de farklı hizmetler sunan Sevim Ebeoğlu, adadaki iki toplumun yakınlaşması için sportif bir çabayla destek verdi.

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, ekim ayında, Sevim Ebeoğu'nu evinde ziyaret ederek, Kıbrıs Türk halkına hem spor alanında hem de yeri geldiğinde toplumsal mücadelede yaptığı katkılar için, Kıbrıs Türk halkı adına Cumhurbaşkanlığı Vefa Ödülü takdim etmişti.

Güncelleme Tarihi: 23 Kasım 2018, 09:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner75