banner6

Aşıklar Yolu yayalaştırılıyor

banner37

MASDER, sürekli trafik kazalarının yaşandığı “Aşıklar Yolu”nda, sur taşlarından set duvar yapılarak emniyetin sağlanması veya yolun tamamen araç trafiğine kapatılması önerisinde bulundu… Gazimağusa Belediyesi de önerilen projenin 2018 yılında hayata geçirileceğini açıkladı.

Aşıklar Yolu yayalaştırılıyor
banner151 banner143

Ahmet İLKTAÇ

Mağusa Suriçi Derneği (MASDER) Başkan Yardımcısı Serdar Atai, sürekli trafik kazalarının yaşandığı Mağusa’da, Aşıklar Yolu’nun tamamıyla araç trafiğine kapatılarak yayalaştırılması ve bir şeridine de bisiklet yolu yapılması önerisinde bulundu.

Atai, Aşıklar Yolu ile ilgili olarak, Hırvatistan ve Karadağ gibi orta çağ kentlerine yaptığı çalışma gezilerinde, surlara paralel yollarda, 1 metre yüksekliğinde eski sur taşlarından koruyucu set duvarlarla yoldan çıkacak araçlar veya çok kenardan yürüyecek yayalar için önlem alındığını gözlemlediğini söyledi.

Bu tarz set duvarların tarihi surlara bütünsellik sağladığı gibi aynı zamanda emniyet açısından da gayet işlevsel olduğunu kaydeden Serdar Atai, Aşıklar Yolu için idealin tamamıyla araç trafiğine kapatılarak yayalaştırılması ve bir şeridine de bisiklet yolu yapılması olduğuna dikkat çekti.

Yine yapılacak set duvarların hemen gerisine oturma bankları konularak, geçmişte olduğu gibi aşıkların, yeni nişanlıların ve bunun gibi diğer kişilerin orada hoşça vakit geçirmesi ve nostalji yaşamasının sağlanabileceğine değinen Atai, Aşıklar Yolu’nun hemen altından ağaçlar arasından geçen toprak yolun da düzenlenerek trafiğin aksamasının önüne geçilebileceğini belirtti.

Gazimağusa Belediyesi de söz konusu projenin hayata geçirileceğini, proje kapsamında Aşıklar Yolu’nun sadece yaya ve bisiklet yolu olarak kullanabileceğini açıkladı.

Arter: Önerileri dikkate alıyoruz

KIBRIS’a bilgi veren ve projeyi hayata geçireceklerini söyleyen Gazimağusa Belediye Başkanı İsmail Arter, belediye olarak sivil toplum örgütleri ile sürekli istişare halinde olduklarını söyledi.

Arter, belediyelerinin sivil toplum örgütlerinin önerilerini dikkate aldığını kaydetti.

Daha önce yaptığı uygulamalarda da öneriler dikkate alınarak hareket edildiğini belirten Arter, sivil toplum örgütlerinin önerilerinin uygulanabilir olanlarını ellerinden geldiği kadar uyguladıklarını ifade etti.

Arter, Aşıklar Yolu’nun hendek tarafına tarihi taşlardan set duvar çekilmesinin sadece belediyeleri tarafından verilecek bir karar olmadığını, Anıtlar Yüksek Kurulu ve Eski Eserler ve Müzeler Dairesi ile istişare edilerek yapılması gereken bir proje olduğunu belirterek projenin hayata geçiş sürecinin bu nedenle geciktiğini söyledi.

Aşıklar Yolu Projesi başlıyor

Gazimağusa Belediyesi, Hendek Düzenleme Projesi devamında Gazimağusa halkının çok önemsediği yeni bir projeye daha başlıyor.

Belediyenin resmi Facebook hesabından yapılan açıklamada Aşıklar Yolu Düzenleme Projesi’nin, gerekli izinler ve finansal kaynak sağlanarak yakın bir zamanda hayata geçirileceği duyuruldu.

Açıklamada şöyle denildi:

“Proje kapsamında, mevcut yol düzenlenerek sadece yaya ve bisiklet yolu olarak kullanabilecek, ayrıca aydınlatması ve peyzajı ile oturma/dinlenme alanları oluşturulacak. Araç trafik yolu ise, mevcut kullanılan yolun alt paralelinde yeni oluşturulacak. Proje, yeni düzenlemeleri ile 2018 yılı ortalarında Gazimağusa halkının kullanımına sunulacaktır”.

Atai:  Sur taşlarından set duvar yapılabilir

MASDER Başkan Yardımcısı Serdar Atai, 2010 yılında derneklerinin yönetim kurulu üyeleri olarak yaptıkları Hırvatistan ve Karadağ ortaçağ kentleri çalışma gezilerinde, Aşıklar Yolu gibi surlara paralel olan bazı yollar gördüklerini söyledi.

Serdar Atai, bu yolların ortak özelliklerinin, yaklaşık 1 metre yüksekliğinde eski sur taşlarından yapılmış koruyucu set duvarlarla yoldan çıkacak araçlar veya çok kenarda yürüyecek yayalar için önlem alınmış olması olduğunu kaydetti.

Bu tarz set duvarların tarihi surlara bütünsellik sağladığı gibi, aynı zamanda emniyet açısından da gayet işlevsel olduğunu belirten Atai, Aşıklar Yolu için idealin aslında oranın tamamıyla araç trafiğine kapatılarak yayalaştırılması ve bir şeridine de bisiklet yolu yapılması olduğunu bildirdi.

Serdar Atai, yine yapılacak set duvarların hemen gerisine oturma bankları konularak geçmişte olduğu gibi aşıkların, yeni nişanlıların ve bunun gibi diğer halkın orada hoşça vakit geçirmesi ve nostalji yaşamasının sağlanabileceğini dile getirdi.

Atai, Aşıklar Yolu’nun günümüzdeki durumda bölge trafiğini rahatlatan fonksiyona sahip olduğunu, bu nedenle de Aşıklar Yolu’nun hemen altından ağaçlar arasından geçen toprak yolun düzenlenerek ve Salamis Yolu üzerinden taksi durağının hemen yanından giriş verilmek suretiyle Serbest Liman Yolu Sokağa düz bir şekilde bağlantı kurulabileceğini anlattı. Atai, böylelikle hem trafiğin aksamayacağını, hem daha düz bir bağlantı yoluyla geçisin sağlanacağını, hem de üst tarafta Aşıklar Yolu’nun trafiğe kapatılacak olması nedeniyle, yakında açılacak olan hendekte yürüyüş yapmaya, bisiklet sürmeye veya vakit geçirmeye gelen insanların can güvenliklerinin hiç araç geçişi olmayacağından tamamıyla sağlanmış olacağını söyledi.

“Hendeğe iniş çıkış için asansör olmalı”

Serdar Atai, yine yurt dışındaki suriçi kentlerinde gözlemledikleri bir başka önerilerinin daha olduğunu kaydetti. Atai, gözlemlerinde hendeklere iniş için muhakkak bir veya iki noktada engellilere, çocuk arabalılara ve yaşlılara yardımcı olacak asansörler olması gerektiğinin altını çizdi. Aşıklar Yolu’nun su deposu diye bilinen noktasında böyle bir asansör monte edilerek bahse konu insanların da hendeğe erişimlerinin kolaylaştırılabileceğini belirten Atai, Aşıklar Yolu’nun Mağusa’nın en gözde noktalarından biri ve özellikle Serbest Liman’a yakın olan köşeden surların hat boyunca kesintisiz görüşüne imkan tanıyan noktalardan biri olduğunu bildirdi.

Serdar Atai, bu noktada gerekli düzenlemelerin yapılıp, banklar yerleştirilerek, turistlerin ve ziyaretçilerin, o noktadan fotoğraf almalarına imkân yaratılabileceğini dile getirdi. Atai, Hendek Düzenleme Projesi’nin tamamlayıcı nitelikte ve bir devam projesi şeklinde Aşıklar Yolu için TC fonlarından kaynak sağlanabileceğini sözlerine ekledi.

 

 

Güncelleme Tarihi: 21 Temmuz 2017, 11:57
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104