Aşılı, aşısız herkese PCR ücretli

banner37

Aşılı kişilerden ücret alınmayacağı açıklamasına rağmen dün aşılı, aşısız herkesten PCR testi için ücret istenmesi, vatandaşları şok etti. Vatandaşlar, bilgi kirliliği ve karmaşa nedeniyle dün mağduriyet yaşadı. Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Oygar, PCR testlerinin herkese ücretli olacağını söyledi

Aşılı, aşısız herkese PCR ücretli
banner8

Ahmet UÇAR

Ülkemizde, PCR testlerinin 1 Eylül’den itibaren herkese ücretli olacağı açıklaması büyük tepki üzerine revize edildi ancak bu karar da değişti.

Aşılı kişiler PCR testlerini dün ücretsiz yapacakları bilgisiyle sağlık merkezlerine gitti ancak aşılı, aşısız herkesten ücret istenmesi, vatandaşları büyük hayal kırıklığına uğrattı.

Başbakan Ersan Saner, hafta sonu bazı bakanlarla görüşerek, aşılı kişilere PCR testlerinin ücretsiz yapılacağını, hafta başı, mevcut Bakanlar Kurulu kararının değiştirileceğini açıklamıştı.

Bu açıklamayla rahat bir nefes alan aşılı kişiler, dün test yaptırmaya gidince, talep edilen ücret karşılığında şok yaşadı. Vatandaşlar, yaşanan süreçte kime inanacağını bilememekten dert yandı.

KIBRIS’a açıklamalarda bulunan Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Oygar, PCR testlerinin herkese ücretli olacağını söyledi. Oygar, 1 Eylül’den itibaren antijen testlerinin aşılı kişilere ücretsiz, aşısızlara ücretli olacağını, PCR testlerinin ise acil durumlar dışında herkese ücretli olacağını vurguladı.

Test kitleri bitti

Elde edilen bilgilere göre, ülkede test kiti kalmamasından dolayı Mücahitler Sitesi ve Lefkoşa Fuar alanındaki test merkezlerinde vatandaşa PCR testi de antijen de yapılmadı; sadece pozitif ve yakın temaslı olan kişilere test yapılabileceği söylendi.

Sağlık Bakanlığı’nın internet sitesinden randevu alarak özel hastanelere giden vatandaşlar ise aşılı olmalarına rağmen ücret şokuna uğradı.

Birinci derecede yakın olmasa da temaslı olan kişiler ise tüm test alanlarını gezmelerine rağmen ücretsiz test yaptıracak merkez bulamadı.

KIBRIS’a konuşan vatandaşlar PCR testlerinin aşılı, aşısız herkese ücretli olmasının yanlış bir karar olduğuna ve bu durumun vakalarda artışa yol açacağına dikkat çekerken, yetkililerin sürekli karar değiştirmesi karşısında kime güveneceğini bilemediğinden dert yandı.

Yeni önerge hazırlandı

Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Düriye Deren Oygar, hazırlanan yeni önergeye göre, PCR testlerinin sadece pozitif, temaslı ve pozitif olduğundan şüphelenilen kişilere ücretsiz yapılacağını, diğer kişilerin ücret karşılığında PCR testi yaptırabileceğini ve antijen testlerinin ise sadece aşısızlara ücretli olduğunu bildirdi.

Oygar, test kitlerinin 30 Ağustos’tan önce gelmesi gerekirken geciktiğini, bu nedenle de aksaklık yaşandığını ifade ederek, bu konuda bugünden itibaren sorun kalmayacağını kaydetti.

PCR herkese ücretli, antijen sadece aşılılara ücretsiz

Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Düriye Deren Oygar, 1 Eylül’den itibaren Sağlık Bakanlığı’na bağlı merkezlerde sadece pozitif, temaslı ve pozitif olduğundan şüphelenilen kişilere yapılan testlerin ücretsiz olacağını belirterek, bunun dışındaki vatandaşların PCR testlerini özel işletmelerden ücret karşılığında yapabileceğini söyledi.

Antijen testlerinin aşılı kişilere ücretsiz olacağını dile getiren Oygar, aşıya teşvik için aşısız kişilere ücretli yapılacağını ifade etti.

Oygar, PCR ve antijen testlerinde dün vatandaşların yaşadığı sorun hakkında da konuşarak, test kitlerinin 30

Ağustos’tan önce gelmesi gerekirken gecikme yaşandığını, araya tatil girdiğini, bu nedenle test kitlerinde sorun yaşandığını anlattı.

Bu sorunun çözülmesi için gereken adımları attıklarını söyleyen Oygar, bugünden itibaren bu sıkıntının giderileceğini vurguladı.

Dünya Sağlık Örgütü’nün Covid- 19 önlemleri kapsamında aşı, sosyal mesafe, maske ve kişisel hijyene dikkat edilmesi gerektiğini bildirdiğine işaret eden Oygar, test yapma standartlarının ise ülkelerin koşullarına göre düzenlenebileceğini açıkladığını ifade etti.

Oygar, Dünya Sağlık Örgütü’nün açıklamalarından yola çıkılarak PCR testlerinin sadece pozitif, temaslı ve

pozitif olduğundan şüphelenilen kişilere ücretsiz yapılmasına karar verdiklerine dikkat çekerek, antijenlerin ise

aşılılara ücretsiz, aşısızlara ise ücretli olduğunu yineledi.

Bir çalışmaya göre Batı’ya doğru gidildikçe aşılamaların, maske kullanımının ve sosyal mesafenin arttığının

belirlendiğini belirten Oygar, Doğu’ya doğru gidildikçe ise testlerin arttığının tespit edildiğini kaydetti.

Karar Resmi Gazete’de yayımlandı:

Aşı olanlara antijen ücretsiz, PCR ücretli

Bakanlar Kurulu’nun “PCR/Antijen Testleri ve Karantina Ücretleri”ne ilişkin yeni kararı Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Karar uyarınca, 18 yaş altı kişiler ve sosyal yardım alan kişilerin ve aşılanma sürecini tamamlayan kişiler ve sağlık nedeniyle aşı olamadığını belgeleyen kişilerin, Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi kararlarındaki zaman aralığına uygun olmak koşuluyla antijen testleri ücretsiz olacak.

Bakanlar Kurulu’nun 23 Ağustos tarihli kararının iptal edilerek yenisinin onaylandığı kararında, ülkede yaşanmakta olan Covid-19 pandemi sürecinde hükümetin aldığı kararlar çerçevesinde uygulanmakta olan karantina ve PCR/Antijen test uygulamaları ile ilgili günlük ihtiyaç dışı yapılan PCR/Antijen testlerinin mükellefiyetlerinin kamu maliyesi açısından sürdürülebilirliği bulunmadığından, belirli kurallara tabi oluşacak karantina ve PCR/Antijen mükellefiyetlerinin kişilerin kendileri tarafından karşılanması amacıyla PCR/Antijen test ve karantina ücretlendirmesine ilişkin kararlar alındığı belirtildi.

9 maddelik karar metni şöyle:

“1- Sağlık Bakanlığı’nın pozitif hasta takibi, pozitif hastaların temaslıları ve semptomatik hastalar için yapacağı testler ücretsiz olacaktır.

2- Pozitif hastalar ve temaslı olanlara bileklik takılması halinde bileklik giderleri devlet tarafından karşılanacak olup ilgili kişilerin bileklik yerine otel karantinasında bulunması halinde aşı sürecini tamamlamayan kişilerin karantina masrafları kendileri tarafından karşılanacaktır. Aşılı kişilerin veya sağlık nedeniyle aşı olamadığını belgeleyen kişilerin karantina ücretleri Devlet tarafından karşılanacaktır.

3- PCR/Antijen testleri sadece Sağlık Bakanlığı tarafından yetkilendirilen laboratuvar, sağlık kuruluşu ve eczanelerde yapılacaktır. Kişiler Sağlık Bakanlığı sistemi üzerinden başvuru oluşturarak, sistemin yönlendirmesi ile işleme devam edeceklerdir. Yetkilendirilen laboratuvar, sağlık kuruluşu ve eczaneler test sonuçlarını Sağlık Bakanlığı sistemine gireceklerdir.

banner134

Raporlamalar Sağlık Bakanlığı sistemi üzerinden yapıldığı takdirde kabul edilebilir olacaktır.

4- On sekiz yaş altı kişiler ve sosyal yardım alan kişilerin antijen testleri ücretsiz olacaktır. Aşılanma sürecini tamamlayan kişiler ve sağlık nedeniyle aşı olamadığını belgeleyen kişilerin, Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi kararlarındaki zaman aralığına uygun olmak koşuluyla antijen testleri ücretsiz olacaktır.

5- Sağlık Bakanlığı tarafından antijen testi ile yapılacak olan taramalar için sağlanan ödenek çerçevesinde özelden hizmet alınabilecektir. Ancak bu taramalar pozitif ve temaslı kişilerle bağlantılı olarak hastalığın tespiti, yayılmasının önlenmesi amaçlı olabilecektir.

6- Sağlık, çalışma ve eğitim amaçlı kara sınır kapılarından geçiş yapan kişiler Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi’nin ada içi geçiş kararındaki zaman aralığına uygun olmak koşuluyla antijen test ücretinden muaf olacaklardır. Sağlık ve eğitim amaçlı geçecek kişilerin refakatçileri de bu ücretten aynı kural çerçevesinde muaf olacaklardır.

7- Hava ve deniz yoluyla yurt dışına gitmek amacıyla yapılacak testler ücretli olup sadece Sağlık Kurulu sevki ile tedavi amaçlı gidenler ve resmi görevliler bu ücretten muaf olacaklardır.

8- Test ücretlerinde azami fiyat PCR için 100 TL ve Antijen için 40 TL olarak belirlenmiş olup bu rakamların altında da test yapılabilecektir.

9- İşbu kararda yer alan kurallar 1.9.2021 tarihinden başlayarak yürürlüğe girer.”

Vatandaş ne dedi? Vatandaş ne dedi ? Vatandaş ne dedi?

Ali Rıza:

“Böyle şey olur mu? Bu insanlara büyük bir zulümdür. Her şeyde, her yerde para mı vereceğiz! Bu yanlış bir

karar, olmaması gereken şeyler. Bir gün başka, ertesi gün başka söylüyorlar. İnsanlara yardımcı olmak lazımken, durumu daha da zorlaştırmak çok yanlış.”

İbrahim Güldal:

“PCR yaptırmak isteyenler özel hastanelerde ücret karşılığında PCR yaptıracakmış. Parası olan var, olmayan var.

Zaten ekonomi daraldıkça daralıyor. Bu kararla birlikte vaka artışları yaşanacak. Herkes bu parayı veremez ki.”

Bircan Rehan:

“İnsanlar böyle şeylerden çok etkileniyor. İnsanlar artık ne yapacağını bilmiyor, her şey çok pahalılandı, artık

parayla yapacak bir iş kalmadı. PCR testlerini de antijeni de parasız yapmaları lazım çünkü yapamayan insanlar

var, gücü yetmeyenler var. Bu sorunu çözsünler, herkese yapılsın. Böyle devam ederse vakalarda artış göreceğiz.

Antijen yapılacak ama PCR daha önemli. PCR’ın ücretli olması da insanları test yapmaktan soğutacak.”

Yusuf Kenan Çağlayan:

“Devletin himayesi altındaysak ve biz yatırımlarımızı yapıyorsak bizden para almaya hakları yok. PCR ücretleri

yanlış bir şey. Bu kadar vatandaş var, kimsenin mağdur olmaması gerek. Hükümetin önlemlerini alması lazım.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75