Aşırı sıcakta, canları avuçlarında! Güneş altında çalışmak çok riskli!

banner37

40 dereceyi aşan kavurucu sıcakların hüküm sürdüğü ülkemizde, güneş altında çalışmak zorunda olan işçiler için sağlık açısından ciddi riskler var. Sağlık uzmanları, aşırı sıcakta çalışmanın, güneş çarpması, tansiyon düşüklüğü, baygınlık ve en önemlisi de kalp krizi başta olmak üzere çeşitli sağlık sorunlarına yol açabileceği konusunda uyarıyor

Aşırı sıcakta, canları avuçlarında! Güneş altında çalışmak çok riskli!
banner99

Ahmet UÇAR

MESAİ SAATLERİ DÜZENLENMELİ… Evine ekmek götürebilmek için aşırı sıcakta bile çalışmak zorunda olan işçiler, birçok riskle karşı karşıya. Bu kişiler, tansiyon düşmesi, güneş çarpması, baygınlık, kalp krizi ve bunun gibi birçok sağlık sorunu yaşayabiliyor. İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanları Birliği Başkanı Güvenç Yüksel, iş kazalarının en büyük nedeninin sıcaklığın yarattığı dikkat dağınıklığı olduğunu belirterek, aşırı sıcak günlerde mesai saatlerinin düzenlenmesi ve işçilerin dışarıya çıkmaması gerektiğini kaydetti. İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Altay Taşyürek de sıcak havaların birçok olumsuz etkisinden biri olan güneş çarpması başta olmak üzere çeşitli sağlık sorunlarına yol açabileceği uyarısı yaptı

“İNİSİYATİF DEĞİL, YASAL ZORUNLULUK OLMALI”… Güvenç Yüksel, mesai saatlerinin düzenlenmesinin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yasal zorunluluk haline getirilmesi gerektiğini belirterek, bunun, kişilerin bireysel inisiyatifine bırakılmaması gerektiğini anlattı. Sadece açık alanlarda değil, kapalı alanlarda çalışsalar da aşırı sıcakta ter döken işçilerin de risk altında olduğunu ifade eden Yüksel, yetkililerin, yaptırım gücünü kullanarak denetlemelerde bulunması ve işçilerin güvenliğinin sağlanması gerektiğini söyledi

 Ülkemiz, 40 dereceyi aşan sıcaklıkla adeta kavruluyor. Değil sokakta gezmek, evde dahi durulamayacak kadar sıcaklığın yaşandığı şu günlerde, özellikle güneş altında çalışmak zorunda olan işçiler için ciddi sağlık riskleri var. Aşırı sıcakta çalışmanın dikkat dağınıklığına da yol açarak iş kazalarına neden olabileceği vurgulanıyor.

Sağlık uzmanları, aşırı sıcakta çalışmanın, güneş çarpması, tansiyon düşüklüğü, baygınlık ve en önemlisi de kalp krizi başta olmak üzere çeşitli sağlık sorunlarına yol açabileceği konusunda uyarıyor.

İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanları Birliği Başkanı Güvenç Yüksel, aşırı sıcağın yarattığı dikkat dağınıklığının iş kazalarının en büyük nedeni olduğunu belirterek, bu sıcak havalarda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın saat 11.00 ile 14.00 veya 15.00 saatleri arasında çalışmayı yasaklamayı yasal zorunluluk haline getirmesi gerektiğini kaydetti.

İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Altay Taşyürek de sıcak havada, açık alanda çalışan kişilerin özellikle güneş çarpması riskiyle karşı karşıya kaldığını, kusma, baş ağrısı, tansiyon düşmesi, ateş yükselmesi ve bunun gibi birçok sağlık sorunu yaşayabileceğini kaydetti.

Yüksel: Devlet, çalışma saatlerini düzenlemeli

İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanları Birliği Başkanı Güvenç Yüksel, ülkemizde hava sıcaklığının aşırı şekilde artış göstermesinden dolayı işçilerin sağlık ve güvenliğinin korunabilmesi için çalışma saatlerinde değişikliğe gidilmesi, daha sık mola verilmesi ve sıvı tüketiminin artırılması gerektiğine vurgu yaptı.

Aşırı sıcağın yaşandığı açık alanlarda çalışılmasının iş kazalarının en büyük sebebi olduğuna dikkat çeken Yüksel, bu süreçte saat 11.00 ile 14.00 veya 15.00 saatleri arasında açık alanda çalışılmaması gerektiğinin altını çizdi.

Yüksel, işçilerin sıcak koşullarda daha çok terlediği için sıvı tüketimine daha çok ihtiyaç duyacağını, bu nedenle daha sık mola verip sıvı tüketmesi gerektiğini dile getirerek, aksi durumda birçok sorunun meydana gelebileceğini ifade etti.

Çalışma koşullarının bireysel değil, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından şekilde düzenlenip ilan edilmesi gerektiğine işaret eden Yüksel, bunun, işverenin inisiyatifine bırakılmamasını, yasal zorunluluk haline getirilmesini istedi.

banner134
Yüksel, sıcak havadan, açık alanda çalışan inşaat işçilerinin yanı sıra paket servisçilerinin ve kapalı alanda çalışıyor olsalar da uygun iş ortamına sahip olmayan diğer sektör çalışanlarının da etkilendiğine dikkat çekerek, bu kişilere, sıcakta, ateşin karşısında çalışmak zorunda kalan fırıncı ve dönercileri örnek gösterdi.

Söz konusu işçilerin güvenliğinin sağlanabilmesi için güvenli ve sağlıklı koşulların yaratılması gerektiğini söyleyen Yüksel, sadece özel sektörde çalışan işçilerin değil, kamu görevlerinde çalışan kişiler için de düzenlemeye gidilmesi gerektiğini anlattı.

Yüksel, iş güvenliği ve sağlığının Avrupa ülkeleriyle karşılaştırıldığında ülkemizin bu konuda çok geride kaldığını belirterek, bu konuda gereken adımların atılması gerektiğini kaydetti.

Hava sıcaklığının artış gösterdiği bu süreçte açık alanda çalışan veya konforlu bir çalışma sistemi içerisinde bulunmayan işçilerin birçok sağlık sorunuyla karşı karşıya kalabileceğini dile getiren Yüksel, “Aşırı sıcaklıkla karşı karşıya kalan kişi, öncelikle, dikkat bozukluğu yaşayacaktır. Söz konusu işçi 9., 10. katta çalışıyorsa dengesini kaybedebilir, kesici bir makine kullanıyorsa kendisine veya bir başkasına zarar verebilir. Bunun yanında bayılabilir, tansiyonu ve şekeri düşebilir. Kalp krizi geçirebilir veya en kötüsü düşüp kafasını bir yere çarparak hayatını kaybedebilir” şeklinde konuştu.

Yüksel, sıcaklıkların artış gösterdiği bu süreçte devletin işçi güvenliğini ve sağlığını koruma altına almak için mesai saatlerinde düzenlemeye gitmesi, işçilerin molaları ve sıvı tüketimini artırması gerektiğini yineleyerek, bunun da Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından kontrol edilip denetlenmesi, gerekirse yaptırım uygulanması gerektiğini bildirdi.

Hem işverenlerin, hem devletin, işçinin güvenli, sağlıklı ve konforlu bir ortamda çalışması için gereken girişimde bulunması gerektiği üzerinde duran Yüksel, bunun bir yasal zorunluluk haline gelmemesi durumunda bile işverenlerin bunu ciddiye almasının önem arz ettiğini kaydetti.

Taşyürek: Birçok hastalığa davetiye çıkarıyor

İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Altay Taşyürek, sıcak hava koşullarında açık alanda çalışmak zorunda kalan işçilerin birçok sağlık sorunuyla karşı karşıya kalabileceğini belirterek, bu sorunları, güneş çarpması, sıcak çarpması, tansiyon düşmesi olarak sıraladı.

Taşyürek, özellik güneş çarpmasının çok ciddi bir hastalık olduğuna vurgu yaparak, doğrudan güneş ışınlarını alan kişinin kusma, baş ağrısı, tansiyon düşmesi, ateş ve bunun gibi etkilerinin olduğunu dile getirdi.

Bu sağlık problemlerinin önüne geçilebilmesi için söz konusu hava koşullarında 11.00 ile 16.00 arası dışarıya çıkılmaması gerektiğini önerdiklerini ifade eden Taşyürek, gereken önlemlerin ciddiye alınmasını, kapalı alanlarda ama sıcak koşullarda çalışan kişilerin de sıcak çarpması geçirebileceğine işaret ederek, “Kapalı alanlarda olanlar belki soğutma imkanı bulabilir ama dışarıda çalışan, güneş ışınlarını direkt alıyor. Bu kişilerin korunması lazım” şeklinde konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75