Askeri yasak bölgede, 795 torba samanla yakalandılar

banner37

Akıncılar bölgesinde, biri Kıbrıslı Rum üçü Kıbrıslı Türk olmak üzere 4 kişi, “Birinci derece askeri yasak bölgeyi ihlal” ve “Ağır Bir Cürüm İşlemek Kasti ile Gizli İttifak Kurmak” suçlamalarıyla tutuklandı

Askeri yasak bölgede, 795 torba samanla yakalandılar
banner99

Emine UYSAL ÇALUDA

Akıncılar’da askeri yasak bölgede yakalanan Yaşar Kahraman, Osman Oğuz, Zaharias Andreas Harpa ve Abdurrahman Köksal, “Birinci derece askeri yasak bölgeyi ihlal” ve “Ağır Bir Cürüm İşlemek Kasti ile Gizli İttifak Kurmak” suçlamalarıyla tutuklandı.


Biri Kıbrıslı Rum, üçü Kıbrıslı Türk olan zanlıların bir salon araç ve için 795 torba saman dolu olan TIR’la askeri yasak bölge içerisinde suçüstü tutuklandı.


Lefkoşa Kaza Mahkemesi’ne çıkarılan zanlılar hakkında 3’er günlük tutukluk emri alındı.


Yargıç Mine Serden’in huzurunda görüşülen davada KKTC Başsavcılığı adına savcı Gözde Uğraşın, tanık olarak Demirhan Polis Karakolu’nda görev yapan polis memuru Mehmet Kanteper’i dinletti.

Mahkemede yeminli şahadet veren Kanteper, 19 Haziran’da saat 19.30’da 28. Mekanize Piyade Tümeni 61. Piyade Alayı 2. Piyade Taburu 2. Piyade Bölüğü Sorumluluk sahası olan Çakıllı Dere mevki Akıncılar’da Birinci  Derece Askeri Yasak bölge içinde zanlı 1 Yaşar Kahraman’ın kullanımında bulunan HU 841 plakalı Daf marka TIR araç ile zanlı 2 Dipkarpaz’da sakin Osman Oğuz’un kullanımında bulunan NN 949 plakalı Volkswagen Golf marka araç ve yanında yolcu olarak bulunan zanlı 3 Dipkarpaz'da sakin Zaharias Andreas Harpa’nın görevli askerler tarafından tespit edildiğine vurgu yaptı.


banner134
Polis memuru Mehmet Kanteper, mesele ile ilgili yapılan soruşturmada HU 841 plakalı TIR aracın dorsesi içerisinde 795 adet olduğu öğrenilen içinde saman dolu olan torbaların tespit edildiğini ve aracı kullanan Yaşar Kahraman'ın söz konusu aracın sahibi olan zanlı 4 Abdurrahman Köksal tarafından konu yere gönderildiğinin tespit edildiğini mahkemeye aktardı.

Kanteper,  20 Haziran’da saat 00.13'de tüm zanlıların mahkeme emri gereği tutuklandıklarını ve mesele ile ilgili olarak zanlı 2 Osman Oğuz ve zanlı 3 Zaharias Andreas Harpa’nın gönüllü ifade verdiklerini kaydetti.
 


Kanteper, tahkikatın yeni başladığını ve zanlıların vermiş oldukları gönüllü ifadenin teyit ve tekzibinin yapılması gerektiğine işaret etti. Kanteper, zanlıların, samanları bölgede “Erol” adında birine teslim edeceklerini beyan ettiklerini ancak bölgede böyle bir kişi olmadığının belirlendiğini söyledi. 


Kapalı TIR içerisinde tespit edilen samanların kime teslim edileceği hususunun araştırılması gerektiğini belirten Kanteper, tahkikatın salimen yürütülebilmesi için zanlıların 3 gün süre ile poliste tutuklu kalmasını talep etti. Söz hakkı verilen 4 zanlı da tutukluluk talebine itiraz etmedi.


Yargıç Mine Serden, tahkikatın salimen yürütülebilmesi için 4 zanlının da 3 gün süre ile tutuklu kalmasına emir verdi.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ahmet hilmi
Ahmet hilmi - 1 yıl Önce

YANI SAMAN DA YEMEK YASAK MI? iNSANLAR AC SAMANI KAYNATIP SUYUNU ICMEK NE ZAMAN SUC OLDU.

SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75