Asla unutmayacağız

banner37

KKTC’nin Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş, ölümünün yedinci yıldönümü nedeniyle T&T Ercan Havalimanı’nda açılan anı defteri, fotoğrafları ve özlü sözleri ile anılıyor.

Asla unutmayacağız

   Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş’ın 7., Özgürlük Mücadelesi Lideri Dr. Fazıl Küçük’ün 35. Ölüm yıldönümü nedeniyle, bazı dernek, kurum, kuruluşlar mesaj yayımladı.

   Yayınlanan mesajlarda her iki liderin de Kıbrıs Türk toplumunun varlığı için verdiği mücadele ve yaptıklarını anlatıldı.

   Mesajların yanı sıra ülkenin dört bir yanında Küçük ve Denktaş için çeşitli anma etkinlikleri düzenlendi.

Ataoğlu: İlkeleri ile sonsuza dek yaşayacak
   Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın 7. ölüm yıldönümü nedeniyle mesaj yayımladı.

   Ataoğlu, “Değerli liderimizin bizlere bıraktığı başta cumhuriyetimizi ve kendisine has ilkelerini sonsuza dek yaşatacak, asla taviz vermeyeceğiz” dedi.
   Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu şunları kaydetti:
   “Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş’ı vefatının yedinci yıldönümünde saygı ve rahmetle anıyoruz.
   Kıbrıs Türkü’nün varoluş mücadelesinin önderi Rauf Denktaş tüm hayatını adadığı Kıbrıs Türk halkının hak, eşitlik ve özgürlük davasını Anavatan Türkiye ile fikir ve gönül birliği içinde, dirayet ve özveriyle savunmuştur. 
   Kıbrıs Türklerinin Ada üzerindeki eşit siyasi haklarını ve kurucu iradelerini varlığında sembolleştiren Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni halkına armağan eden Sayın Denktaş tüm dünyada takdir edilen liderlik ve devlet adamlığı vasıflarıyla tarihteki yerini her zaman muhafaza edecektir.
 

Arıklı: Denktaş'ı unutmayacak, eserini yaşatacağız

   Yeniden Doğuş Partisi (YDP) Genel Başkanı Erhan Arıklı, Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ı unutmayacak, eserini yaşatacaklarını belirtti.
   Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın ölüm yıldönümü nedeniyle mesaj yayımlayan Arıklı, “Kıbrıs Türklüğünün yetiştirdiği en büyük dava ve inanç adamı, büyük lider Rauf Denktaş'ı, ölümünün 7. sene-i devriyesinde rahmet ve minnetle anıyoruz. Ondan aldığımız ilham ve feyiz ile onun kurmuş olduğu bu devleti sonsuza kadar yaşatma azim ve kararlılığı içindeyiz” dedi.

TMT: Kıbrıs Türk halkına bir devlet armağan ettiler

   Kıbrıs TMT Mücahitler Derneği, Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf R. Denktaş ile Özgürlük Mücadelesi Lideri Dr. Fazıl Küçük’ün, verdikleri mücadeleyle Kıbrıs Türk halkına bir devlet armağan ettiğini belirtti.

   Dernek Genel Başkan Yardımcısı Celal Bayar, Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf R. Denktaş’ın 7’nci ve Özgürlük Mücadelesi Lideri Dr. Fazıl Küçük’ün 35’nci ölüm yıl dönümü nedeniyle yayımladığı mesajda, varoluş mücadelesinin mimar ve mühendisleri olan, tüm hayatlarını Kıbrıs Türk halkının bugünlere ulaşması için harcayan iki lideri de rahmet, saygı, sevgi ve özlemle andı.

   Dr. Fazıl Küçük’ün, köyden başlayarak Kıbrıs Türk halkının özgürlük siyasi direnişini başlattığını ve tüm ömrünü bu uğurda harcadığını kaydeden Bayar, “Hep Atatürkçü çizgide Kıbrıs Türk halkının haklarını ve özgürlüğünü kalemi ve gazetesi Halkın Sesi ile savundu. Milli Mücadelemizin meşalesini ateşledi” ifadelerini kullandı.

   Bayar, Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf. R. Denktaş’ın Dr. Küçük’ten devraldığı meşaleyi hep ileri taşıdığını, direnişin sağlam temeller üzerine kurulması için büyük uğraş verdiğini vurguladı.

   Bayar, Denktaş’ın ve dava arkadaşlarının Anavatan’la da uyum içinde Anavatan’ın katkı ve desteğini sağladığını, TMT’nin kuruluşuna öncülük ettiklerini belirterek, Dr. Küçük’ün “Ağrı”, Denktaş’ın ise “Toros” kod adlarıyla liderlikleri yanında en büyük mücahit olduklarını anlattı.

Özçınar: Denktaş’ı asla unutmayacağız

   K.T. Belediyeler Birliği ve Güzelyurt Belediye Başkanı Mahmut Özçınar, Kıbrıs Türk halkının, duruşuyla tüm dünyada takdir edilen Ulusal Mücadele Lideri Rauf Raif Denktaş’ı asla unutmayacağını, O’nun tarihteki ve kalplerindeki müstesna yerini daima koruyacağını söyledi.

   Özçınar, Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş’ın 7. ölüm yıl dönümü nedeniyle yayımladığı mesajda, şu ifadelere yer verdi:

   “Dik ve kararlı duruşuyla, Kıbrıs Türk Halkı’nın varoluşu için verdiği mücadeleyi O’ndan aldığımız ilhamla yüceltmeli, hedeflerimizi büyük tutmalıyız.

   Merhum Kurucu Cumhurbaşkanımız Rauf Raif Denktaş’ı rahmetle anar, aziz hatırası önünde bir kez daha saygı ve minnetle eğiliyoruz.”

Akça: Akdeniz'in doğusunda yeni bir Türk devletinin kurucusu…

   Rauf Raif Denktaş ve Düşüncelerini Yaşatma Derneği Genel Başkanı Latif Akça, Kıbrıs Türkü'nün bağımsızlık ve özgürlük mücadelesinin devlet olgusu ile taçlanmasında Rauf Raif Denktaş'ın bir ömür boyu yorulmak bilmeden verdiği emek, döktüğü alın teri ve göz nuru insan ömrüne sığdırılmasının mümkün olmayan olağanüstü bir hadise olduğunu söyledi.

   Akça, tarihin içinde yürürken, tarihi yapan azmi ile Türk milletinin tarihinde yer alan büyük liderleri arasına, "Akdeniz'in doğusunda yeni bir Türk devletinin kurucusu" olarak ismini tescil ettiren Rauf Raif Denktaş'ı tanımak, anlamak ve yaptıklarını kavramanın kolay olmadığını söyledi.

   Akça, yayımladığı mesajda, Kıbrıs'ın son yüz yıllık tarihini inceleyenlerin, Türklüğün Kıbrıs'ta verdiği mücadelede Rauf Raif Denktaş isminin hiç sönmeden ışıldayan bir yıldız gibi yükseklerde parıldadığını gördüklerini kaydetti.

   Kıbrıs Türk mücadele tarihinin bir asra yakın bölümü Rauf Denktaş'ın hayatı ile özdeşleştiğine işaret eden Akça, Rauf Denktaş'ın hayatını bilmeden, O'nu tanımadan Kıbrıs Türk mücadelesini tam olarak kavramak olanağı olmadığını vurguladı.

Kıbrıs Türk Kültür Derneği de açıklama yaptı

   Kıbrıs Türk Kültür Derneği de, Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş’ın 7., Özgürlük Mücadelesi Lideri Dr. Fazıl Küçük’ün 35. ölüm yıldönümü nedeniyle yayımladığı mesajda, “Kıbrıs Türk halkının özgürlük, bağımsızlık, egemenlik ve varoluş mücadelesini başlatan vatansever, korkusuz ve her türlü mücadeleyi göze alarak başlatan ve kararlılıkla sürdüren liderlerine inanarak, güvenerek zor koşullarda verdiği savaşlarla bugünlere ulaşmıştır” dedi.

   Kıbrıs Türk halkının, Rum-Yunan tarafının, “Kıbrıs’ın bir Yunan adası olduğu ve Kıbrıs’ı Yunanistan’a ilhak etmek iddiasıyla” başlattığı terör eylemlerine, etnik temizlik saldırılarına karşı direnerek Kıbrıs’ta varlığını sürdürerek, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni kurduğu ifade edilen mesajda, Kıbrıs Türk halkının bağımsız ve özgür devletinde egemen bir halk olarak yaşadığı günleri, 20 Temmuz 1974 Kıbrıs Türk Barış Harekâtı ile kazandığı vurgulandı.

   Kıbrıs Türk halkının siyasal, sosyal ve kültürel tarihi bir halkın varoluş mücadelesinin onurlu ve egemenlik tarihin temellerini Dr. Fazıl Küçük ve Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf R. Denktaş’ın başlatıp geliştirdikleri özverili ve başarılı mücadeleler oluşturduğu ifade edilen mesajda, şöyle denildi

   “Dr. Küçük ve Denktaş’ın Rum-Yunan tarafını, amaçlarını ve hedeflerini doğru tahlil ederek başlattıkları ve kararlılıkla sürdürdükleri geleceğimizi belirleyen ve ufkun ötesine bakan anlayışları ile halkımızı örgütleyen stratejiler ve uyguladıkları politikalar sonucunda varoluş hedeflerimize ve zafere ulaşılmıştır.

  İskele Belediyesi ve Karadeniz  Kültür Derneği de açıklama yaptı

   Öte yandan İskele Belediyesi ve Karadeniz Kültür Derneği, Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf R. Denktaş’ın ölüm yıl dönümü dolayısıyla mesaj yayımladı.

   İskele Belediye Başkanı Hasan Sadıkoğlu, mesajında şunları kaydetti:

   “Hayatını, KKTC’nin varlığı için adayan Kurucu Cumhurbaşkanımız Rauf Denktaş, Kıbrıs Türk halkının hak, eşitlik ve hürriyet davasını, ana vatan Türkiye ile fikir ve gönül birliği içinde dirayet ve özveriyle savundu. Bu sebeptendir ki; Kıbrıs davasının yılmaz savunucusu, mücahit, lider, devlet adamı olan Denktaş, tüm dünyada takdir edilen liderlik ve devlet adamlığı vasıflarıyla tarihteki müstesna yerini her zaman muhafaza edecektir. Liderliğin dün olduğu gibi bugün de yolumuzu aydınlatıyor. Yerin asla doldurulamayacak büyük insan. Aziz ruhun şad olsun.”

   Karadeniz Kültür Derneği mesajında ise Denktaş için şunlar kaydedildi:

   “Hayatını Kıbrıs davasına adayan büyük bir devlet adamı, Türk dünyasının gönlünde taht kurmuş büyük bir lider olarak tarihe mal olan örnek kişiliğiniz daima hatırlanacak ve asla unutulmayacaktır…

 UBP Gençlik Kolları: Fikirleri güneş gibi  yolumuzu aydınlatmaya devam edecek

   Ulusal Birlik Partisi Gençlik Kolları, UBP’nin Kurucu Genel Başkanı ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş’ı, vefatının 7. yıldönümünde saygı ve rahmetle andıklarını belirtti.
   UBP Gençlik Kolları, yayımladığı mesajda, şunları kaydetti:
   “Kıbrıs Türk milli mücadele ve siyasi tarihine damgasını vuran ve Kıbrıs Türk halkının bağımsızlık mücadelesine ömrünü adayan büyük dava adamı Rauf Raif Denktaş’ın ideal ve fikriyatı bir güneş gibi yolumuzu aydınlatmaya devam edecektir.
   R.R. Denktaş, bu coğrafya üzerinde Rum hegemonyasına karşı verdiğimiz var olma mücadelesinin sesi olarak uluslararası alanda uzun yıllar halkımızı temsil etmiş olan diplomasi dehası yüksek bir liderimizdir. 
   UBP Gençlik Kolları olarak tarihimizden tecrübe edinerek olmayacak hayallerin peşine düşmeksizin, onun gösterdiği hedefe doğru, emin adımlarla bu meşakkatli yolda yürümeye devam edeceğiz.”

ATCA: İzolasyonların kaldırılması  için mücadelemizi sürdüreceğiz

   Yurt Dışında Yaşayan Kıbrıslı Türkler Birliği (ATCA), Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın yedinci ölüm yıldönümünde dolayısıyla mesaj yayımladı ve Denktaş’ı saygı ve özlem ile andıklarını belirtti.
   ATCA mesajında, “Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinin uluslararası alanda saygı, eşitlik ve tanınma sloganımız çerçevesinde global lobiciliğe, ve Kıbrıs Türk Halkının üzerindeki insan haklarına aykırı izolasyonun kaldırılması için mücadelemizi sürdüreceğimizi bu vesile ile vurgulamak istiyoruz” denildi.
   Mesajda özetle şunlar da kaydedildi:
   “Kıbrıs Türklerinin iradesine rağmen ve Kıbrıs Rum tarafının aşırı talepleri karşısında, son olarak 2017 Temmuz ayında Crans Montana’da ‘federasyon’ temelindeki müzakerelerin çökmesini hepimiz izledik.
   Vurgulamak isteriz ki federal temelinde bir çözümde, Rumlar bizimle “ortaklık” kurmayı, “siyasi eşit” olarak kabul etmemektedir. Mamafih, bunu kamüfle etmek için “işlevsel” kavramını da takdim ederek, Kıbrıs Türkünü etkisiz bir azınlık yapma hedefini ortaya koymuşturlar ki bunu kabul etmek mümkün değildir. 
   Bu gerçekleri bilerek, halen ayni zeminde müzakere etmek sadece zaman kaybetmek şöyle dursun, Kıbrıs Türklerini sözde müzakerelere hapis etmeye ve statükonun devamı demektir. Gençlerimizin siyasi olmayan dostluk müsabakalarına çıkmasını bile içine sindiremezken, Kuzey’e gelecek olan turistleri halen Kıbrıs adasından deporte ettiklerini izlemekteyiz.
   Kıbrıs Rum tarafı şimdiyse müzakere çerçevesinde ‘daha zayıf veya gevşek federasyon’ fikrini ortaya atıp, bunu yaparken de Rum yetkilerinin Kıbrıs Türklerinin siyasi eşitliğini kabul etmediğini gösteren beyanatları, Anavatan Türkiye’nin etkin ve fiili Garantisini 1963-1974 soykırım girişimlerine rağmen ve ENOSIS için mücadelelerine rağmen ‘çağ dışı’ ilan edilmesi bizleri daha fazla hayal kırıklığına uğratmıştır. 
   Kaç kez müzakerelerde ‘son istasyon’ ‘son şans’ kelimelerle 50 yıl geçmiştir. Bu statükoyu kabul etmek mümkün değildir.
   Hidrokarbon konusunda, Kıbrıs Türkü, Kıbrıs adasında hak sahibi olduğu bilincinde. İki tarafın işbirlik yapmalarını teşvik edeceklerine, Rumları daha da şımartıp gerginliğin artmasına sebep olanlar, bizleri daha fazla izole ederek Rum tarafının aşırı taleplerini kabul etmemizi beklememeli. 
   Bundan sonra, Anavatan Türkiye ile tüm konu ve alanlarda derin işbirliğini artırarak, vizyonlu, proaktif siyasetin geliştirilmesi gerekmektedir.”
  

KIBTES: Kıbrıslı Türkler için büyük bir mücadele verdiler
   Kıbrıs Türk Eğitimciler Sendikası (KIBTES), Kıbrıs Türk toplumunun bugünlere gelmesi sürecinde mücadeleyi başlatan önder Dr. Fazıl Küçük’ü 35. ve Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş’ı 7. ölüm yıl dönümünde saygı ve minnetle andıklarını belirtti.
   KIBTES, yayımladığı mesajda şunları kaydetti:
   “Kıbrıs Türkünün bağrından çıkan bu iki saygın ve unutulmaz liderimiz, sömürge yönetimine karşı haklarımızı savunmuş ve dava arkadaşları ile birlikte verdiği mücadele sonunda ENOSİS engellenmiştir. 
   Her iki lider de ‘Kıbrıs davasının Türkiyesiz çözülemeyeceğine’ inanarak hareket etmiş ve Kıbrıs Türklerinin Anavatanına bağlı bir halk olması için çalışmışlardır. 
   Kıbrıs Türk öğretmenleri olarak bizler de, dava önderlerimizin işaret ettiği gibi; gençlerimizin öz değerlerine bağlı ve yüce Türk milletinin bir ferdi olmaktan gurur duyan gençler olarak yetişmesi için çalışacağımızı belirtir, merhum liderlerimize Allah’tan rahmet dileriz. Ruhları şad olsun.”

 

 

Güncelleme Tarihi: 14 Ocak 2019, 09:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER