banner6

Asya bebeğin kas kaybı için tedavisi başladı ama esas olan gen tedavisi

banner37

Şu an Ankara’da olan SMA hastası Asya bebek, TC vatandaşı oldu, hastalık sürecini yavaşlatan ilacın ilk dozunu da önceki gün aldı. Asya bebeğin esas alması gereken Zolgensma gen tedavisi için ihtiyaç duyulan 2.5 milyon doların temin edilmesi amacıyla ülkemizde kampanyalar sürerken; Güney Kıbrıs, tedavi masrafını karşılamak için hazır olduğunu duyurdu, aile de gelecek güzel bir haber için umutlandı

Asya bebeğin kas kaybı için tedavisi başladı ama esas olan gen tedavisi
banner99

Eniz ORAKCIOĞLU

banner134

SMA hastası Asya Polatlı’dan güzel bir haber geldi. KIBRIS’a konuşan Asya bebeğin ailesi, yeni bilgileri paylaştı.

Şu an Ankara Şehir Hastanesi’ne bulunan Asya bebek, ücretsiz tedaviden yararlanabilmek için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığını aldı ve hastalık sürecini yavaşlatan ama durduramayan ilaç olan Spinraza adlı tedaviye önceki gün başladı.

Ancak Asya’nın yaşaması için tek kalıcı yöntem, gen tedavisi olan Zolgensma adlı ilaç… Bu ilacın fiyatı da 2.5 milyon dolar.

Paranın toplanıp, tedavinin sağlanması için ülkemizde aylardır kampanyalar yürütülüyor.

Aileyi sevindiren ve umutlarını artıran bir haber dün Güney Kıbrıs’tan geldi.

Rum Sağlık Bakanı Michalis Hadjipantelas, perşembe günü yaptığı açıklamada, hükümetin spinal müsküler atrofi (SMA) hastası olan Asya Polatlı’nın tedavisi için ödeme yapacağını söyledi.

Cyprus Mail’de yer alan habere göre, “Hükümetin yardıma hazır” olduğu haberlerinin ardından açıklama yapan Bakan, hastanın dosyasının masasında olduğunu ve gerekli tedavi için onay verileceğini söyledi.

Polatlı: Net bilgimiz yok

KIBRIS’a konuşan Asya bebeğin annesi Güler Polatlı, “Rum tarafından henüz aranmadık. Elimizde net bir bilgi yok. Görüşmeler yapılıyormuş ama net bir bilgi olmadan yanlış bir şey açıklamak doğru olmaz” dedi.

Polatlı, Asya’nın TC vatandaşı olduğunu belirterek kas kaybını yavaşlatmak için kullanılan ilacı almaya hak kazandığını ve ilk dozunu önceki gün aldığını söyledi.

Anne Polatlı, “Bizim esas hedefimiz Zolgensma gen tedavisidir. Bu tedavi için de 2.5 milyon dolara ihtiyaç var” dedi.

Hatırlanacağı üzere, KKTC'de tedavisi mümkün olmayan Asya Polatlı, Türkiye ile KKTC arasında Sağlık Alanındaki İşbirliği anlaşmaları uyarınca TC Lefkoşa Büyükelçiliği’nin desteğiyle hastalık sürecini yavaşlatan ama durduramayan ilaç olan Spinraza adlı tedaviyi almak üzere sağlık destek personeliyle birlikte Ankara’ya gönderilmişti.

Asya, ücretsiz tedaviden yararlanabilmek için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığına başvurmuştu.

Bakanlar Kurulu, SMA hastası olan ve Ankara Şehir Hastanesi’ne sevk edilen Asya Polatlı isimli bebeğin tedavi masraflarının karşılanması için şu kararı almıştı:

“Bakanlar Kurulu, SMA hastası Asya Polatlı isimli bebeğin tedavisinin KKTC’de yapılmasının mümkün olmaması nedeniyle, Türkiye Cumhuriyeti ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti arasında imzalanan ‘Sağlık Alanında İşbirliği Anlaşması’nın 9’uncu maddesi uyarınca tedavi amacıyla Ankara Şehir Hastanesi’ne sevk edilen hastanın, Ankara Şehir Hastanesi’ndeki tedavi masraflarının karşılanmasına karar verdi”.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104