Atai: Bu ciddi bir insan hakları ihlalidir

banner37

Kıbrıs Cumhuriyeti Ombudsmanının raporuna rağmen, ‘Kıbrıs Cumhuriyeti Hükümeti’nin Kıbrıslı Türklerin çocuklarına kayıt yaptırmak için 15 gün gecikmesi halinde 30 Euro, 3 ay gecikmesi halinde ise 150 Euro ceza kesmesi eleştirildi.

banner87
Atai: Bu ciddi bir insan hakları ihlalidir
banner90
banner8

Ahmet İLKTAÇ

Karma evliliklerden doğan çocukların Kıbrıs Cumhuriyeti vatandaşlığı alma konusunda yaşadığı sıkıntıların gazetemiz KIBRIS tarafından kamuoyuna aktarılmasının ardından, bu kez Kıbrıslı Türk çocukların, Kıbrıs Cumhuriyeti’ne kayıt olmak için yaşadığı sıkıntılar gündeme geldi.

Yeni doğan çocuklarını Kıbrıs Cumhuriyeti’ne kayıt yaptırmak isteyen Kıbrıslı Türkler, bir süre önce çıkan bir yasa nedeniyle bu işlemi yapmakta 15 gün gecikmesi halinde 30 Euro, 3 ay gecikmesi halinde de 150 Euro para cezası ödemek zorunda kalıyor.

Kıbrıslı Türklerin konuyla ilgili şikâyetleri üzerine Kıbrıs Cumhuriyeti Ombudsmanı 13 Mart 2017 tarihinde yayınladığı 10 sayfalık Rumca rapor, 2 sayfalık İngilizce bilgi notunda Kıbrıslı Türklerin başvurularında yasada öngörülen süreler aşılsa da herhangi bir ceza uygulanmamasına hükmettiği belirtildi.

Kıbrıs Cumhuriyeti Ombudsmanı’nın ilgili raporu Kıbrıs Cumhuriyeti İç İşleri Bakanlığı, tüm kazalardaki Nüfus Daireleri’ne ve Sicil Kayıt Muhaceret Departmanı Müdürlüğü’ne göndermesine rağmen, bu kararın uygulanmadığı bildirildi.

Kıbrıs Cumhuriyeti vatandaşlığını 2’inci bir vatandaşlık gibi gören binlerce Kıbrıslı Türk aileyi ilgilendiren konunun, ciddi bir insan hakları ihlali olduğunun altı çizildi.

Atai: Ombudsmana dilekçe yaptık

Gazetemiz KIBRIS’a konuşan Serdar Atai, sorunun Kuzey’de doğup, Kıbrıs Cumhuriyeti altında kayıt yaptıracak Kıbrıslı Türk ailelerin çocukları ile ilgili olduğunu söyledi.

Serdar Atai, 2014 yılı yazında kızlarını kayıt yaptırmak için Larnaka’da bulunan Mağusa Kaza Dairesi’ne başvurduklarını, evraklarını doldurup ilgili memura verince 150 Euro gecikme cezası ödemelerinin talep edildiğini kaydetti.

Bunun üzerine o tarihten 4 yıl evvel, ilk kızlarını kayıt ettirdiklerini ve böyle bir sorunla karşılaşmadıklarını söylediklerini ifade eden Atai, onların da kendilerine yasanın yeni geçtiğini ve uygulamak zorunda olduklarını söylediklerini bildirdi.

Serdar Atai, Kıbrıslı Türklere basın yayın yoluyla yasa değişikliğinin duyurulup, duyurulmadığını sorduklarında “ bilgimiz yok” cevabı aldıklarını dile getirdi.

Bu durumun hemen akabinde Kıbrıs Cumhuriyeti Ombudsmanına itiraz dosyaladıklarını belirten Atai, başka kaynaklardan öğrendikleri kadarıyla Kıbrıslı Rum ailelerden yeni doğmuş çocuklarını bilfiil götürüp göstermelerinin istenmediği ancak Kıbrıslı Türklerden bunun talep edildiğini ifade etti.

Serdar Atai, itirazlarını bununla birlikte değişik maddeler halinde Kıbrıs Cumhuriyeti Ombudsmanına sunduklarını söyledi.

Kıbrıs’ta yeni doğan çocukların kırklanmadan sokağa çıkarılmadıklarını ve 3 ayı doldurmadan uzun mesafeli bir

yere götürülmediklerini dolayısıyla da çoğu ailenin 3-4 aylık veya daha sonra çocuklarını götürme eyleminde olduklarını Ombudsmana bahsettiklerini kaydeden Atai, yeni yasada öngörülen 15 güne kadar kayıt veya sonrasında 30 Euro ceza ya da 3 aya kadar kayıt ve sonrasında 150 Euro cezanın Kıbrıslı Türkler açısından her halükarda kaçınılmaz bir cezai yaptırım olarak karşılarına çıktığını bildirdi.

Serdar Atai, Ombudsmana bu konulara değindikten sonra Kıbrıslı Türklerin, Kıbrıs Cumhuriyeti vatandaşlığına 2’inci vatandaşlık gibi baktıklarını ve normalde doğan çocuklarını birkaç hafta içerisinde KKTC makamlarına kayıt ettirdiklerini aktardıklarını söyledi.

Kıbrıslı Türklerin güneydeki yasada öngörülen süre zarfında kuzeyde bir kayıt işlemi yaptırdıklarını ve aslında bu kaydın pek çok diğer KKTC evrakının muhatap alındığı gibi muhatap alınabileceğini ve cezasız işlem uygulanabileceğini savunduklarını anlatan Atai, devamında Kıbrıslı Rumların da bizim pozisyonumuza benzer bir durumları olmuş olsaydı farklı davranmayacaklarını ve kendi bölgelerinde gecikmeden kayıt yaptıktan sonra 2’inci vatandaşlık gibi algılayacakları kuzey vatandaşlığı için acele etmeyeceklerini ilâve ettiklerini belirtti.

Serdar Atai, Kıbrıs Cumhuriyeti Ombudsmanına tam da bu nedenlerden dolayı Kıbrıslı Türklere yönelik pozitif ayrımcılık uygulaması isteyip, gecikmiş kayıtlardaki cezanın iptalini ve yeni doğan çocukların illaki bilfiil vücudu ispat şartından Kıbrıslı Rumlarda olduğu gibi kaldırılması için başvuru yaptıklarını açıkladı.

Ombudsman ceza uygulanmamasına hükmetti

Kıbrıs Cumhuriyeti Ombudsmanına yaptıkları başvurunun 3 yıla yakın bir süre cevapsız kaldığına değinen Atai, 13 Mart 2017 tarihinde Kıbrıs Cumhuriyeti Ombudsmanı’nın Ayrımcılık Karşıtı Dairesi’nden Yönetim ve İnsan Hakları Sorumlusu Eliza Savvidou’dan başvurularına yanıt geldiğini söyledi.

Serdar Atai, Savvidou’dan 10 sayfalık Rumca rapora ilaveten, 2 sayfalık bir İngilizce bilgi notu ile görüşünü kendilerine aktardığını bildirdi.

Raporda kısaca üç başlık altında taleplerine yanıt verildiğini anlatan Atai, birinci başlıkta diğer başvuru sahiplerinden talep edilen ön şartların Kıbrıslı Türklerin içinde bulunduğu uygunsuz koşullar ve dezavantajlar gözetilerek onlar lehine düzeltilmesi gerektiğinin yer aldığını ifade etti.

Serdar Atai, ikinci başlıkta ise başvuru sırasında “Alındı Makbuzu” kesilmeden kesinlikle işlem yapılmamasına, Kıbrıslı Türklerin başvurularında daha esnek bir prosedüre geçilerek yasada öngörülen süreler aşılsa da geçerli sebeplerden ötürü herhangi bir ceza uygulanmamasına hükmedildiğini açıkladı.

Yazıda 10 sayfalık Rumca orijinal raporun Ombudsman önerilerinin uygulanması için Kıbrıs Cumhuriyeti İç İşleri

Bakanlığı, tüm kazalardaki Nüfus Daireleri’ne ve Sicil Kayıt Muhaceret Departmanı Müdürlüğü’ne dağıtımının yapıldığının vurgulandığını aktaran Atai, bu tarihten sonra Mayıs başı ve Eylül başı olmak üzere Mağusa Kaza Dairesi’nden uygulamanın değişip değişmediğin, 2 kez yokladıklarını bildirdi.

Serdar Atai, bu yoklamanın ilkinde yeni doğan çocukların bilfiil ispatı vücut şartından vazgeçildiğini, ancak cezai uygulamanın devam ettiğini belirlediklerini kaydetti.

Cezai uygulamanın iptali ile ilgili yeni bir Bakanlar Kurulu kararına ihtiyaç duyulduğunu öğrendiklerini belirten Atai, Eylül ayı başında konuyu yeniden yoklamalarına rağmen durumunda bir değişiklik olmadığını öğrendiklerini dile getirdi.

Serdar Atai, Eylül ve Aralık aylarında kendilerine rapor gönderen Ombudsmanlığa hükümetin kararlarını uygulamada ayak sürüdüğü ile ilgili mesaj gönderdiklerini ancak bu mesaja yanıt alamadıklarını açıkladı.

Kıbrıs Cumhuriyeti vatandaşları olarak, hükümeti Ombudsmanın aldığı kararlarda ciddi davranmaya,  Kıbrıs Türk kökenli vatandaşlara Ombudsmanın ön gördüğü pozitif ayrımcılığı uygulamaya ve bir AB üyesi devlet sorumluluğu göstermeye davet ettiklerini bildiren Atai, konunun binlerce Kıbrıslı Türk aileyi ilgilendiren bir hal aldığına dikkat çekti.

Serdar Atai, konunun günlük hayatta, uğradıkları devlet dairelerinde, özel işletmelerde, sokakta duyabilecekleri boyutta olduğuna vurgu yaparak konunun ciddi bir insan hakları ihlali olduğunu sözlerine ekledi.

 

Güncelleme Tarihi: 07 Ocak 2018, 21:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75