banner6

Atakan: 2500 kişinin geleceği haberleri doğru değil

banner37

Atakan: 2500 kişinin geleceği haberleri doğru değil
banner99

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Tolga Atakan, ülkeye uçak seferi yapılacağı ve 2 bin 500 kişinin geleceği haberlerinin doğru olmadığını vurguladı. 
Atakan, 15 Mayıs tarihine kadar ülkeye sefer yapılmaması konusundaki Bakanlar Kurulu’nun koyduğu seyahat kısıtlamalarının sürdüğünü, gerekli olmadığı sürece ve Sağlık Bakanlığı onayı olmadan bu seferlerin yapılmayacağını söyledi.
Atakan, birçok KKTC vatandaşının yaşanan sıkıntılardan dolayı ülkesinden uzakta kaldığını, Türkiye ve İngiltere’deki temsilciliklere yapılan başvurulardan sayı takibi yaptıklarını ancak şu an için netleşmiş bir sefer olmadığını kaydetti.
Bilişim Yasası ile ilgili konuya da değinen Atakan, sosyal medyada yapılan hakaretlerin cezasız kalmadığını vurguladı, ceza yasasında bazı değişiklikler yapılarak da bu konunun çözülebileceğini anlattı.
Ekonomi ve Enerji Bakanı Hasan Taçoy da, geçen hafta bu kürsüden Bakanlar Kurulu’nun hangi iş yerlerinin nasıl açılacağı konusunda hazırlık yaptığını ve birçok konuya cevap verebilecek detaylandırma yaptıklarını anlattıklarını kaydetti.
Taçoy, denetimlerin İş Sağlığı ve Güvenliği Müfettişleri tarafından yapılacağını, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın bu konuda gerekli denetimlere destek vereceğini açıkladığını ifade etti.
İş yerlerinin denetimlerine dünden itibaren başlandığını, bu denetimlerin süreceğini ifade eden Taçoy, kendi bakanlığının da gerekli denetimleri yapacağını, ancak bu denetimleri yaparken de diğer bakanlıklarla koordineli şekilde çalışacaklarını ve iş yerlerini sıkmayacaklarını anlattı. Taçoy, hiçbir denetimi es geçmediklerini vurgulayarak, örneğin maske satışına yönelik bazı kararlar ürettiklerini ve bazı fiyat ve üretim tedbirleri aldıklarını söyledi.
Bazı iş yerlerinin açılıp bazılarının kapalı kalması kararını tek başlarına almadıklarını, kapalı olanların Mayıs’ın ikinci haftası açılmasının ön görüldüğünü ve bu kararların ilgili sektörlerle konuşularak alındığını ifade eden Taçoy, bu salgınla ilgili en önemli konunun temas olduğunu, bu yüzden yemek veya berber, güzellik uzmanlığı gibi temas yoluyla hizmet verecek işletmelerin açılmasının gerekli tedbirlerin alınmasının ardından olacağını kaydetti.
Taçoy, şu anda bir virüs ile savaştıklarını ve bu savaşın ekonomiyi etkilediğini ifade ederek, nakit akışında problem olduğunu, bir süre daha bu sıkıntının süreceğini belirtti. 
Bu süreçte piyasaya vadeli düşük faizli ve TL cinsinden bir “can suyu” vermeleri gerekeceğini anlatan Taçoy, ilk etapta küçük işletmelere destek vermeye çalıştıklarını, büyük işletmelerin de buna ihtiyaç duyabileceğini ifade ederek, her sektörle dayanışmayı sürdüreceklerini ve sıkıntıları aşacaklarına inandığını söyledi. 

banner134

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104