banner6

Atalay, adaya döndü

banner37

FETÖ/PDY’ye yönelik soruşturma kapsamında Türkiye’de gözaltına alınan ve ifadesinin ardından adli kontrol şartıyla serbest bırakılan KKTC Din İşleri Başkanı Prof. Dr. Talip Atalay dün akşam KKTC’ye geldi

Atalay, adaya döndü
banner99

Fetullahçı Terör Örgütü-Paralel Devlet Yapılanması’na (FETÖ-PDY) yönelik soruşturma kapsamında Diyarbakır’da gözaltına alınan ve Mersin’de ifadesi alındıktan sonra adli kontrol şartıyla serbest bırakılan KKTC Din İşleri Başkanı Prof. Dr. Talip Atalay dün akşam saat 20.00’de KKTC’ye döndü.

KKTC Din İşleri Başkanlığı dün Talip Atalay’ın Avukatı Hakan Keş’in açıklamasını basın organlarıyla paylaştı.

Bazı medya kuruluşlarında Talip Atalay’ın FETÖ-PYD üyesi olduğuna, örgüte özel Bylock isimli programı kullandığına, yurtdışına farklı kimliklerle çıkış yapmak suretiyle örgüt faaliyetlerini yürüttüğü iddialarının yer aldığını belirten Avukat Keş, “FETÖ-PDY Terör Örgütü üyeliği suçlaması, manevi olarak son derece ağır bir suçlama olması yanında, kişinin bugüne kadar biriktirdiği her türlü kazanımı yok ettiği gerçekliğinin de unutulmaması gerekir” dedi.

Keş, Atalay’ın ne kendisinin ne de kendisine kayıtlı olup ailesinin kullandığı hatlarda bylock bulunmadığını ve bahse konu örgüte aidiyeti belirleyen diğer kriterlerden de hiçbirinin bulunmadığını, suçlamaların tamamen asılsız olduğunu kaydetti.

Atalay’ın seyahatlerde kullandığı pasaport ve kimlikle ilgili iddialar üzerine ise Keş, Atalay’ın hem KKTC hem de TC’ye ait kimlik ve pasaportları bulunduğunu, ancak çıkan haberlerin veriliş biçiminin Atalay’ın farklı kişilere ait kimlikler kullandığı ve gizlilik içinde seyahatler yaptığı şeklinde algılanmaya müsait olduğunu ifade etti.

Keş, Atalay’ın seyahatlerinde KKTC ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından verilen resmi, geçerli kimlik ve pasaportları kullandığını ifade etti.

banner134

Atalay’ın kendisiyle ilgili bu yönde bir kararı 7 Temmuz’da öğrendiğini, bulunduğu yerel polisi davet ederek sürecin başlamasını sağladığını kaydeden Avukat Keş, “Bu yaşananlar müvekkilime yönelik açık bir operasyondur. Maalesef bylock, farklı kimliklerin kullanımı ve uzun gözaltı süresi gibi asılsız iddialar, en hafif ifadeyle Prof. Dr. Talip Atalay’ın dini lider olarak yüklendiği misyona, Kıbrıs, Türkiye ve uluslararası camiada sahip olduğu güvenilirlik ve itibara yapılmış çirkin bir saldırı olup söz konusu operasyona katkı sunmaktadır” dedi.

Güncelleme Tarihi: 12 Temmuz 2017, 07:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104