'Atalay'ın gözaltına alınması dinler arası diyalog görüşmeleri yüzünden'

banner37

FETÖ/PDY soruşturması kapsamında hakkında yakalama kararı çıkarılan Din İşleri Başkanı Prof. Dr. Talip Atalay, Diyarbakır'da gözaltına alındı. Mersin’de Savcılık sorgusunun ardından hakim karşısına çıkarılan Atalay, adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı

'Atalay'ın gözaltına alınması dinler arası diyalog görüşmeleri yüzünden'
banner99

Mustafa ÖZYAĞCI

Din İşleri Başkanı Prof. Dr. Talip Atalay, Mersin Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) yönelik soruşturma kapsamında Diyarbakır'da gözaltına alındı.

Mersin Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma çerçevesinde Atalay hakkında yakalama kararı çıkarıldı. Diyarbakır'da olduğu belirlenen Atalay, polis ekiplerince gözaltına alındı. Mersin Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi ekiplerince Mersin’e giden Atalay, adliyeye götürüldü.

Savcılık sorgusunun ardından hakim karşısına çıkarılan Atalay, adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı

Atalay’ın Mersin Başsavcılığı tarafından ifadesinin alınmasıyla ilgili KIBRIS’a açıklama yapan Din İşleri Dairesi Başkan Vekili Fahrettin Öğdü, kendilerine konuyla ilgili Atalay’ın avukatlarından bazı bilgiler geldiğini, ancak Atalay ile görüşme gerçekleştiremediklerini belirtti.

Öğdü, Atalay’ın Mersin’de hastanede yatan babasını ziyarete gittiğini ardından Diyarbakır’a geçtiğini ve burada da FETÖ/PDY yapılanmasına yönelik soruşturma kapsamında polisler tarafından gözaltına alındığını söyledi.

banner134
Öğdü, avukatlardan aldıkları bilgilere göre, soruşturma kapsamında Atalay’ın Türkiye’de herhangi bir suç istinadının bulunmadığı ve Bylock kesinlikle kullanmadığının ortaya çıktığını söyledi.

Öğdü, Atalay’ın gözaltına alınmasının nedeninin KKTC Dışişleri Bakanlığı’ndan giden bir takım suçlamaların yanı sıra adadaki barış görüşmeleri sürecinde din adamlarıyla yaptığı “Dinler arası diyalog” görüşmelerinin gösterildiğini söyledi.

“Bu bir iftira, kesinlikle alakası yok”

Atalay’la birlikte yıllardır çalıştıklarını ifade eden Öğdü, bunun bir iftira olduğunu ve kesinlikle bu yapıyla yakından uzaktan bağlantısının olmadığını düşündüklerini söyledi. Atalay’ın yaptığı çalışmaların ortada olduğunu vurgulayan Öğdü, 15 Temmuz hain darbe gecesinde sonucu ne olursa olsun bakmaksızın Din İşleri’nin bütün camilerde eş zamanlı sela okutulması için talimat verdiğini aktardı.

Darbe gecesinde kurum olarak diğer bütün STK’larla alanlarda nöbet tuttuklarını anlatan Öğdü, Atalay’ın o gece din sendikalarını arayıp TC Lefkoşa Elçiliği’nin önünde toplanmaları için çağrı yaptığını belirtti. Öğdü, bugün ellerini ovuşturanlar ve rüzgârın yönüne göre, yönünü belirleyenlerin bunun asılsızca bir iftira olduğunu göreceklerini söyledi.

“Birileri kendisini bu yapıyla ilişkilendirip, karalamak istiyor”

Birilerinin Atalay’ı, bu yapıyla ilişkilendirip karalamak istediğini ifade eden Öğdü, şöyle dedi:

“Hedef gösteriliyor. Ay geçmedi Talip Atalay’ı karalamadıkları. Aklanıp geleceğini düşünüyoruz. Biz de şu an çıkacak kararı bekliyoruz. Bugün bazı gazeteler ‘Atalay tutuklandı’ diye manşet attılar. Bunun manşet yapılması hiç doğru değil. Sanki böyle yazılması birilerinin beklentilerini karşılayacakmış gibi bir hava ortaya çıkıyor. Bir kişinin suçu kanıtlanmayıncaya kadar, masumiyet karinesi devam eder”.

Güncelleme Tarihi: 11 Temmuz 2017, 08:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75