“Atama ile münhal açılmalı, geçici göreve karşıyız”

banner37

Okulların açılmasına kısa bir süre kala orta eğitimde devam eden sıkıntılarla ilgili herhangi bir adım atılmadığını belirten KTOEÖS Başkanı Eylem, yeni eğitim ve öğretim yılına yine eksik kadroyla girileceğine dikkat çekti

banner87
“Atama ile münhal açılmalı, geçici göreve karşıyız”
banner90
banner99

“EK BİNA ÇOCUKLARIN OYUN ALANINI DARALTIYOR”… KTOEÖS Başkanı Selma Eylem, özellikle öğretmen, müdür muavini, bölüm şefi ve atölye şefi kadrolarının eksik olduğunu vurguladı. Acilen okul binasına ihtiyaç olduğunu ifade eden Eylem, sendika olarak kalıcı çözümler istenildiğine dikkat çekti. Eksik öğretmen kadrosuna yönelik atama ile münhal açılması gerektiğinin altını çizen Eylem, “Geçici görevlendirmeye karşıyız” dedi.

“MÜCADELE DEVAM EDECEK”… İlahiyat alanında Anadolu Lisesi’nin eğitim sisteminin içinin boşaltılmaya, gerici ve dinci yapıya dönüştürülmeye çalışıldığını ifade eden Eylem, konuyla ilgili 2011 yılından beri mücadelenin devam ettiğine dikkat çekti. Eylem, “Çağdaş, laik, bilimsel ve kamusal eğitim için sendikamız eylemsel ve hukuki mücadeleye devam edecek” dedi.

Serap ŞAHİN

Okulların açılmasına az bir zaman kala orta eğitimde acil ihtiyaçlar arasında bulunan okul binası sıkıntısı ve eksik öğretmen kadrosu sorunu giderilemezken, çözüm olarak artan öğrenci sayısına karşılık ek bina yapımına da devam ediliyor.


Eksik öğretmen kadrosunun tamamlanması için açılan münhal sınavının eylül ayının ortasında olması, yeni eğitim ve öğretim yılına yine eksik kadroyla başlanacağı işaretini veriyor.


KIBRIS’a konuşan Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası (KTOEÖS) Başkanı Selma Eylem, özellikle öğretmen, müdür muavini, bölüm şefi ve atölye şefi kadrolarının eksik olduğunu vurguladı.


Okul ihtiyacına karşılık ek bina yapımının çocukların oyun alanının daralttığını ifade eden Eylem “Geçici değil, kalıcı çözümler istiyoruz” dedi.


Eğitimde sistemle ilgili sıkıntıların sürdüğüne dikkat çeken Eylem, ilahiyat alanında Anadolu Lisesi’nin eğitim sisteminin içinin boşaltılmaya, gerici dinci yapıya dönüştürülmeye çalışıldığını ifade etti.

“Öğretmen, müdür muavini, bölüm şefi ve atölye şefi ihtiyacı var”


Milli Eğitim Bakanlığı’nın okulların acil ihtiyaçlarını sağlamadığını ifade eden KTOEÖS Başkanı Selma Eylem, özellikle öğretmen, müdür muavini, bölüm şefi ve atölye şefi kadrolarının eksik olduğunu vurguladı.


Açılan münhal için sınavın eylül ayının ortasında olduğunu belirten Eylem, “Bu da demektir ki öğretmen atamaları ekim ortasını bulacak. Okulların 16 Eylül’de açılacağını düşünürsek bu yıl yine eksik kadrolarla yeni eğitim-öğretim yılına başlanacak” dedi.

“Esas önemli ihtiyaç okul binası”


Bazı bölgelerin ihaleye açıldığını ancak alt yapı sorunlarının halen devam ettiğini ve tamamlanmadığını ifade eden Eylem, esas önemli ihtiyacın okul binası olduğunun altını çizdi.


Kontrolsüz artan nüfustan dolayı öğrenci sayısında artış olduğuna dikkat çeken Eylem, özellikle Lefkoşa, Girne, Gazimağusa ve İskele bölgelerinde yoğunluğun daha çok olduğundan dolayı okul binasına ihtiyaç olduğunu belirtti.


Okul binası konusunda Milli Eğitim Bakanlığı tarafından herhangi bir adım atılmadığını ifade eden Eylem, bu konuda geçici çözüm olarak ek bina yapıldığını ancak bunun da doğru olmadığını vurguladı.


Okul ihtiyacına karşılık ek bina yapımının çocukların oyun alanını daralttığını ifade eden Eylem “Geçici değil, kalıcı çözümler istiyoruz” dedi.

“Eğitim sistemi gerici, dinci yapıya dönüştürülmeye çalışılıyor”


Eğitimde sistemle ilgili sıkıntıların sürdüğüne dikkat çeken Eylem, ilahiyat alanında Anadolu Lisesi’nin eğitim sisteminin içinin boşaltılmaya, gerici dinci yapıya dönüştürülmeye çalışıldığını ifade etti.


Eylem, bu konuyla ilgili 2011 yılından beri mücadelenin devam ettiğine dikkat çekerek, “Çağdaş, laik, bilimsel ve kamusal eğitim için sendikamız eylemsel ve hukuki mücadeleye devam edecek” dedi.


Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Nazım Çavuşoğlu’nun İlahiyat Anadolu Lisesi ile ilgili “koordinatörler” açıklamasına karşılık “Böyle bir şey yasamızda yok. Bölüm şefi, atölye şefi var. Bunlar denetimi sağlayan ve atamanın nasıl olacağını yasayla belirlenmiş kadrolardır. Bu tür kadrolara görevlendirme her ne isim altında olursa olsun, bu konuda ve yasal olmayan tüm uygulamalara karşı tavrımız net” ifadelerini kullandı.

“Geçici görevlendirmeye karşıyız”


Eksik kadroların tamamlanmadığı takdirde sendika olarak bu konudaki tavrın net olacağının altını çizen Eylem, atama ile münhal açılmasının gerektiğini, geçici görevlendirmeye karşı olduklarını vurguladı.

“Kamusal eğitim bitirilmeye ve özele devredilmeye çalışılıyor”


Devletin kamusal eğitime ve hizmetlere önemli yatırımı yapması gerektiğinin altını çizen Eylem, ülkemizde eğitimin gözden çıkarılmış durumda olduğuna işaret etti.


Ülkemizde kamusal eğitimin bitirilmeye ve özele devredilmeye çalışıldığını ifade eden Eylem, bu konuda devletin ve yetkililerin üzerine düşeni yapması çağrısında bulundu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75