banner6

“Atama krizi” yeni bir boyuta taşındı

banner37

Lapta Belediyesi’ne yıllar önce “yasa dışı” olarak atandığı iddia edilen bazı üst kademe yöneticilerinin hâlâ görevde olması, çalışanlar arasında huzursuzluğa neden oluyor

“Atama krizi” yeni bir boyuta taşındı
banner8

Ahmet UÇAR

Lapta Belediyesi’nde yıllardır devam eden “atama krizi” tartışmaları, yeni bir boyuta taşındı.

Bir önceki yönetim tarafından belediyeye “yasa dışı” olarak atandığı iddia edilen bazı üst kademe yöneticilerinin hâlâ görevde olması, çalışanlar arasında huzursuzluğa neden oluyor.

“Yasa dışı atanan kişilerin” verdiği talimatları yerine getirmek istemeyen çalışanlar, bu sorunun en kısa sürede çözüme kavuşturulmasını bekliyor.

Belediye Emekçileri Sendikası (BES) Başkanı Mustafa Yalınkaya, Lapta Belediyesi’ne atama yapılabilmesi için ‘sınav tüzüğü’ hazırlanması gerektiğini, ancak bir önceki yönetimin bu tüzüğü hazırlamayarak yasa dışı atamalar yaptığını iddia etti.

Lapta Belediye Başkanı Mustafa Aktuğ ise göreve geldikten sonra atamaların incelenmesi için Sayıştaylığa yazı yazdığını ve belediyeye yapılan atamaların doğru olmadığının Sayıştay raporuna da yansıdığını ifade etti.

Aktuğ, ayrıca konuyu yargıya taşıdıklarını ve mahkemenin sonuçlanmasını beklediklerini vurguladı.

Yalınkaya: Belediyeye yasadışı bir şekilde atama yaptı

BES Başkanı Mustafa Yalınkaya, Lapta Belediyesi’nde münhal açılabilmesi veya atama yapılabilmesi için ‘sınav tüzüğü’ hazırlanması gerektiğini, ancak bir önceki yönetimin bu tüzüğü hazırlamadığını ileri sürdü.

Yalınkaya, bir önceki yönetimin yasa dışı atamalar yaptığını ve bu durumun Sayıştay raporuna da yansıdığını iddia etti.

Belediye çalışanlarının, “yasaya aykırı bir şekilde” atanan yöneticilerin talimatlarını yerine getirmediğini kaydeden Yalınkaya, söz konusu yöneticilerin çalışanlara yaptırım uygulamaya çalıştığını, ancak ciddiye alınmadıklarını söyledi.

Yalınkaya, şu anda görevde bulunan Lapta Belediye Başkanı Mustafa Altuğ’un konuyla ilgileneceğini söylemesine rağmen herhangi bir adım atmadığını öne sürdü.

Yalınkaya, atamaların iptal edilmesi gerektiğini belirterek, belediye çalışanlarının “yasa dışı atanan” yöneticilerin talimatlarını yerine getirmeyeceğini sözlerine ekledi.

Aktuğ: Mahkemenin sonuçlanmasını bekliyoruz

Lapta Belediye Başkanı Mustafa Aktuğ, belediyeye “yasa dışı bir şekilde” atama yapıldığının doğru olduğunu, bu konuyu yargıya taşıdıklarını, mahkemenin sonuçlanmasını beklediklerini söyledi.

Aktuğ, Belediye Personel Yasası’na göre belediyeye atama yapılabilmesi için sınav tüzüğü gerektiğini, ancak bir önceki yönetimin tüzük olmadan atama yaptığını belirtti.

2018 yılında göreve geldiğinde bu atamaların incelenmesi için Sayıştaylığa yazı yazdığını kaydeden Aktuğ, sınav tüzüğünün geçirilmemesi nedeniyle bu atamaların doğru bir yanının da bulunmadığını ifade etti.

Atamaların doğru olmadığının Sayıştay raporuna da yansıdığını belirten Aktuğ, Belediye Meclisi’nde yaptıkları değerlendirmelerde mahkeme süreci tamamlanana kadar herhangi bir girişimde bulunulmamasına karar verdiklerini söyledi.

Aktuğ ayrıca, Belediyeler Birliği olarak Başbakan Faiz Sucuoğlu’yla yaptıkları görüşmede de sınav tüzüğü üzerinde durduklarını belirterek, Sucuoğlu’nun bu konuda çaba sarf ettiğini ve konunun takipçisi olacağını söylediğini ifade etti.

banner134

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104