banner6

Atamaya para var ek mesaiye yok!

banner37

Atamaya para var ek mesaiye yok!
banner151 banner143

Ceren ÖZBİL

   Ekonomik sorunlar bahane gösterilerek kamuda ek mesai ödemeleri zamanında yapılmazken, üçlü kararname ile atamaların devam etmesi, sendikaları harekete geçirdi.

   KTAMS, Kamu-Sen ve Kamu-İş, örgütlü olduğu ve ek mesai çalışılan devlet kurum, kuruluş ve dairlerdeki ek mesai çalışmalarını dün itibariyle durdurdu. Çalışanlar, sadece normal mesai saatlerinde çalıştı.

   Sendikalar, ek mesai çalışmama eylemini kaldırmak için şubat ayına ait ek mesailerin ödenmesini ve geri kalan ek mesai ödemeleri için de bir takvimlendirme yapılıp, bunun da basın önünde açıklanmasını talep ediyor.

   Konuyla ilgili KIBRIS Gazetesi’ne konuşan KTAMS Başkanı Güven Bengihan, ek mesailer ödenmezken, 3’lü kararname ile atamaların devam edip, hatta 4 bin 700 Euro’luk maaşla çocuğu Türkiye’de okuyan partililerin bu ülkeye ateşe olarak atandığını söyledi.  

   Kamu-Sen Başkanı Metin Atan da benzer ifadeler kullandı ve artık söz değil, icraat istediklerini belirtti.

Meclis’te, limanlarda ve sağlıkta ek mesailer durdu

   Kamu- Sen Başkanı Metin Atan, kamuda ek mesai ödemeleri yapılmazken, yurt dışı temsilcilikleri ile devletin diğer bakanlık ve dairelerine atamaların devam ettiğini söyledi ve bu nedenle üç sendika Kamu-Sen, KTAMS ve Kamu-İş olarak greve gitme kararı aldıklarını açıkladı.

   Bu grevin sadece Cumhuriyet Meclisi’nde değil, limanlarda ve sağlıkta da, yani ek mesai yapılan her yerde devam ettiğini kaydeden Atan, taleplerinin de şubat ayı ek mesailerinin ödenmesiyle ilgili takvimlendirme yapılması olduğunu ifade etti.

   Atan, hükümetin verdiği tüm sözlere rağmen ek mesaileri ödemediğini ve artık söz değil, icraat istediklerini belirtti.

Bengihan: Ek mesailer ödenmezken atamalar devam ediyor

   KTAMS Başkanı Güven Bengihan KTAMS, Kamu-Sen ve Kamu-İş’in, ek mesailer konusunda, çalışanlara ve sendikalara defalarca söz verilmesine rağmen bunların ödenmemesi üzerine grev kararı aldığını söyledi.

   Bengihan, ek mesailerin ödenmemesine gerekçe olarak ekonomik sıkıntılar gösterilirken, hükümetin gerek yurt dışı temsilciliklere, gerekse de bakanlık, daire, kurum ve kuruluşlara atama yapmaya devam ettiğini kaydetti.   

   Güven Bengihan, şöyle konuştu:

   “Ek mesailer konusunda verilen sözler tutulmadı. Ek mesai çalışılan yerler, 24 saat çalışılan ve telafisi mümkün olmayan hizmetlerdir.

   Bunlar arasında sağlık, cezaevi, limanlar, sivil havacılık ve Meclis yer alıyor. Bu yerler stratejik öneme sahiptir. Bu insanların gösterdiği fedakarlığın ve anlayışın üzerine hükümet edenler maalesef sadece dalga geçti.  

   Bize ekonomik sıkıntı var diyerek 5-6 aydır ek mesai ödenmezken, müdür, müsteşar ve dış temsilci atamalarına devam ettiler. Bir gecede 11 kişi 3’lü kararname ile atandı.

   Ayrıca partilileri, 4 bin 700 Euro maaşla ateşe olarak Türkiye’de görevlendirildi. Çocukları Türkiye’de okuyan partililerine böyle bir ayrıcalık tanıdılar.

   Bizlerin tüm iyi niyetimizin böylesine sorumsuzca ve duyarsızca kullanılmasına artık tahammülümüz kalmamıştır. Şubat ayı ek mesaileri ödenip, geri kalan ek mesailerle de ilgili bakan basına açıklama yapıncaya kadar grevimizi sürdürmeye kararlıyız.

   Basına açıklama yapılması da bizim için önemlidir. Başka türlü bu eylem durmayacaktır.

   Telafisi mümkün olmayan hizmetlerde aksama olacak. Bunun sorumlusu ise sorumsuz ve savurgan hükümettir.”

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104