Atan: 13’üncü maaşı yasayla aldık lütfedilip verilmedi

banner37

banner87
Atan: 13’üncü maaşı yasayla aldık lütfedilip verilmedi
banner90
banner99

Kamu-Sen Genel Başkanı Metin Atan KIBRIS TV ekranlarına konuk oldu.  KAMU-SEN Genel Başkanı herkesin gözü 13’üncü maaşta, biz 13’üncü maaşı yasayla aldık. Kimse bize bu maaşı lütfedip vermedi’ dedi.

Kamu-Sen Genel Başkanı Sibel Kolçak’ın sunduğu Gün Ortası programının konuğu oldu.  Türkiye Cumhuriyeti ve KKTC arasındaki protokol anlaşmasını değerlendiren Atan, bütçemizin 3’te 1’i kadar muazzam bir katkı yapıldı dedi.  16 yıldır kamu reformunun yapılmadığını da hatırlatan Metin Atan, hükümet ile en kısa zamanda görüşüleceğini belirtti ve ‘Tepkilerimiz olacak, kamu haklarını daha fazla budayamazsanız’ dedi. Atan sendika görüşlerinin uzlaşı içinde iletileceğini vurguladı.  13’^üncü maaşlar konusunda da açıklamalarda bulunan Atan ‘herkesin gözü 13’üncü maaşta dedi.

İKİ ÜLKE YETKİLİLERİ KAPILAR KONUSUNDA UZLAŞMALI

Güney’de çalışan Kıbrıslı Türkler’in yaptığı eylemi değerlendirerek cümlelerine başlayan Atan, hükümetin katkısı nereye kadar? Bu insanlarımız da ekmek kavgası peşinde iki ülke yetkililerinin oturup bir uzlaşı yapılmalı’ ifadelerini kullandı. Atan, “Başarılı yaşadığımız süreci kapıların açılması tehlikeye sokar diye düşünüyorum ama bu insanlarımız da ekmek kavgası peşinde. Bu nedenle onlarında böyle bir hakkı var ama burada iki ülke yetkililerinin oturup bir uzlaşı mantığı ile yaklaşması gerekmekte. Covid-19’un affı yok. Orada bulaş olup buraya da gelirse sil baştan olması bizlere de büyük sıkıntı yaratır.”

KAMU REFORMU 16 YILDIR YAPILMIYOR

Türkiye Cumhuriyeti ve KKTC arasındaki protokol anlaşmasını değerlendiren Atan, protokolü desteklemeyenler de olduğunu ancak protokol içeriğinde proje üretme ve uzman denetleme anlayışının olduğunu şu sözlerle kaydetti, “Bütçemizin 3’te biri kadar muazzam bir katkı yapıldı. Bunu da desteklemeyip yorum yapanlar da var. Bu protokolün içerdiği maddelerde yaptırım olması sıkıntıdır ama içeriğine baktığınız da sizden proje isteniyor.  Kamu reform yasası 2004-2006 yılından beri gündemde olan her gün geçecek…  16 yıldır hala daha kamu reformu geçmedi. Kamu reformunun geçmemesi ile ilgili tabi ki tepkilerimiz olacak çünkü bazı maddeler var ki bizim kamuda çalışanların haklarını daha fazla budamaya yöneliktir. Bunları da sendika olarak müsaade etmeyeceğiz.”

ÜLKENİN KAYMAĞINI YİYENLER ÇALIŞANINA 15 GÜN DAYANAMADI

Küçük esnafın zor durumda olduğunu vurgulayan KAMU-SEN Genel Başkanı çeklerin takas yöntemine gitmesini de değerlendirdi ve KIBRIS TV ekranlarından insanların 90 gün sonunda parası yoksa ne olacak diye sordu. Atan, “Pandemi öncesi ve sonrası küçük esnaf ve özel sektörün canlanabilmesi için para sirkülasyonu sağlanmalı küçük esnaf bitmiş durumda. Sermaye kesimi dediğimiz bir kesim var ki hiç bu pandemi döneminde taşın altına elini sokmadı desek yeridir. Bankaların bu konudaki konumu yasal tefeci durumundadır faizin de faizini aldıkları için. İnsanlar bir o kadar daha zor döneme girdi. Bakanlar Kurulu çekleri takas yöntemini gündeme getirdi. 90 gün sonra ne olacak insanların parası yoksa yine sıkıntılar başlayacak. Özel sektör yerlerde sürünüyor ama büyük iş adamları, oteller zinciri olanlar 13 Mart’tan 15 gün sonra ben iflas ettim dedi.  Bir otelken beş otel alanlar, bu ülkenin kaymağını yiyenler, kredi, teşvik, elektriğinden yararlananlar 15 gün çalışanına dayanamadı. En bittim dedi ve çalışanlarına izin verdi.  Böyle bir ortamda siz bunu yaparsanız aynı gemideyiz diyoruz batarsak hep birlikte batacağız. Bir otelimiz broşürler dağıtarak take a way servis yapmaya çalışıyor. Bırakı ya biraz da küçük esnaf yararlansın. Krizi fırsata çeviriyorsunuz. Bir para sirkülasyonu pompalanmazsa iç piyasaya göreceksiniz kalkamayacak insanlar, battıkları yerden çıkamayacaklar.  Sanayimiz, üretimimiz yok. Değirmeni suyla çeviriyoruz bugüne kadar böyle idare ettik.”

HERKESİN GÖZÜ 13’ÜNCÜ MAAŞTA

Metin Atan, toplumu da ilgilendiren konularda katkı koymamız lazım diyerek, hükümetin sendika ile diyaloga girmek istemediğini de kaydeden Atan, “Sendikalar bu ülkede denge unsurudur. Sendikalar köprü vazifesi görüyor. Eski sendikacılık devri geçti. Özel sektörde sendikalar eğer devreye girmezse, özel sektör her aman için ezilmeye mahkum olacaktır.  Özel sektördeki kamuya neden gelmek istiyor? Maaşından dolayı değil haklarıyla ilgili sıkıntılar dolayısıyla gelmek istiyor” dedi ve 13’üncü maaşlar hakkında da açıklama yapan Atan şunları ifade etti, “Bu aydan itibaren maaşlar tam ödenecek. Seçim öncesi bu kesintiler ödenir. 13’üncü maaşla ilgili de bu söylenebilir. 13’üncü maaşın ödenmemesini kesinlikle müsaade etmiyoruz. 13’üncü maaşı yasayla aldık.  Ödenmesi gereken bir maaştır bize lütfedilip verilmedi. Herkesin gözü 13’üncü maaşta. 13’üncü maaşı vermezse piyasaya nasıl dolaşacak bu para?”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75