banner6

Ataoğlu: Girne Antik Yat Limanı 1 ay içerisinde tamamlanacak

banner37

Başbakan Yardımcısı, Turizm, Kültür, Gençlik ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, Girne Antik Liman Restorasyon Projesi çerçevesinde yer döşemelerine başlandığını ifade ederek, yaklaşık 1 ay içerisinde restorasyonun tamamlanacağını açıkladı. Ataoğlu, “Gerek yeraltı kablosundaki sıkıntılar nedeniyle gerekse tarihi eserlerin bulunması dolayısıyla birkaç aylık gecikme oldu ama bitiyor” dedi.

Ataoğlu: Girne Antik Yat Limanı 1 ay içerisinde tamamlanacak
banner150

banner150 banner150

Öykü KENDİR

   Başbakan Yardımcısı, Turizm, Kültür, Gençlik ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, KIBRIS TV ekranlarında yayınlanan ve Haluk Yerli’nin hazırlayıp sunduğu ‘Sabah Sabah’ adlı programa katılarak, gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

   Ataoğlu, yeni Ercan Havalimanı’nda birtakım eksiklerin olabileceğinin gayet normal olduğunun altını çizerek, “Yeni havalimanının neredeyse üçte biri kullanılıyor. Kapasitesinin artması sonrasında havalimanının tümünü kullanabileceğiz. Mevcut hava yolları şirketlerinin sefer sayısının artırılması ya da yeni hava yolu şirketleri ile charter seferlerin artırılması ile tam kapasitenin kullanılmasını sağlamalıyız” dedi.

“Turistlerin konaklayacağı yeni alanlar yaratmalıyız”

   Bakan Ataoğlu, “Çalışmalarımızı sürdürüyoruz… Türkiye Turizm ve Kültür Bakanlığı ile iş birliği içerisindeyiz. Bütün tanıtımlarımızı, reklamlarımızı dünyanın farklı ülkelerindeki televizyonlarda yayınlıyoruz. Bunun masrafını ise Türkiye Kültür Bakanlığı karşılıyor. Herkes seferberlik halinde çalışıyorsa ülkeye gelecek olan turistlerin konaklayacağı yeni alanlar da yaratmamız lazım” diye konuştu.

“Villa turizminin getirisi çok daha yüksek, ancak kayıt altına alınmalı”

   Yeni otellerin yapılması ile yatak sayısının artırılması gerektiğinin altını çizen Bakan Ataoğlu, “Otellerin yanında villa turizmi dediğimiz konut turizmi de var. Onların sayısı da neredeyse bizim turizmdeki yatak sayımıza eşdeğerdir. Ancak bu kayıtlı değil, kayıt altına alınması lazım” dedi.

   Ataoğlu, vegriden bir kayıp olduğunu aktararak, “Tek eksiklik devlet olarak bunların kontrol altına alınmasıdır. Bu turizm modelinin getirisi çok daha yüksektir. Bütün bunlar üzerinde çalışmalarımız sürüyor. Villa turizmi dediğimiz olayda da ciddi şekilde dolulukları var” ifadelerini kullandı.

“Girne Antik Yat Limanı 1 ay içerisinde tamamlanacak”

   Girne Antik Liman Restorasyon Projesi çerçevesinde yer döşemelerine başlandığını ifade eden Ataoğlu, şunları kaydetti:

   “Yaklaşık 1 ay içerisinde restorasyon tamamlanacak. Sosyal medya üzerinden birçok eleştiri vardı. Kimseye cevap vermedik çünkü haklıydılar. Her gelen Turizm Bakanı yapacağını söyledi, bütün hükümet programlarında yer aldı. Biz ‘yapıyoruz’ deyince yine ‘yapılmayacak’ algısı oluştu. Hala eleştiriler var. Ancak başladı ve bitiyor. Gerek yeraltı kablosundaki sıkıntılar nedeniyle, gerekse tarihi eserlerin bulunması dolayısıyla birkaç aylık gecikme oldu ama şu anda başlandı ve bitiyor. Girne Antik Yat Limanı bir ay içerisinde bitecek kısmetse.”

“Gazimağusa’da yat limanı projesinin artık günü geldi”

   Gazimağusa’da yat limanı projesi için 2018 yılından beri uğraştıklarını aktaran Ataoğlu, “Üç kez ihaleye çıkıldı ancak katılım gösterilmedi. Şu anda Maliye Bakanlığı’na aktarıldı. Bize teklif gelmesi halinde ilgili bakanlığına ileteceğiz. İlgili bakanlık talebi değerlendirecek. Yine aynı şekilde yap-işlet-devret modeli olacak. Bu projenin de artık günü geldi” ifadelerini kullandı.

   Ataoğlu, “Girne Antik Liman’ın biteceğinden bir ay içerisinde biteceğini göz önüne alırsak, 3-4 tane daha gözle görülür projenin de inşasına başladıktan sonra insanlarımızın da gönlü rahat olacaktır” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner34

banner75

banner88

banner104