banner6

Ataser: Mare Monte kararı yanlış

banner37

Lapta-Alsancak Belediye Başkanı Ataser, Yüksek İdare Mahkemesi’nin Mare Monte Otel’in sahil kısmını kira sözleşmesinden çıkarttığını hatırlattı; ancak plajın kimin kullanımına verileceğinin henüz netleşmediğini vurguladı:

Ataser: Mare Monte kararı yanlış
banner150

banner150

banner99

ÖZEL HABERCemre CEMALİ

“TEPKİLER SERTLEŞECEK”… Lapta-Alsancak Belediye Başkanı Fırat Ataser, Mare Monte Otel’le ilgili, Bakanlar Kurulu’nun aldığı karara tepki göstererek, “Bu bana ve Alsancak halkına karşı yapılan bir yanlıştır” dedi. Ataser, Mare Monte ile ilgili, gerekli yerlerden randevu istediklerini belirterek, kendilerine randevu verilmemesi ve bu durumun bir sonuca varmaması halinde mücadelelerini daha fazla serleştireceklerini ifade etti. Ataser, şu ana kadar plajın kimin kullanımına verileceğinin netleşmediğini açıkladı.

“YÜKSEK İDARE MAHKEMESİ’NİN KARARI VAR”… Fırat Ataser, Mare Monte Otel ile sahil kısmının ayrı olduğunun altını çizerek, Bakanlar Kurulu’nun Vakıflar İdaresi’ne otel kısmını kiralayabilme yetkisi verdiği gibi otelin plaj kısmı için de Vakıflar İdaresi’ne, ‘taraflar anlaştığı takdirde’ kiralama yetkisinin verdiğini kaydetti. Ataser,“Yüksek İdare Mahkemesi, ‘Burası halkındır’ yönünde karar alarak sahil kısmını kira sözleşmesinden çıkartmıştı. Yüksek İdare Mahkemesi’nin aldığı karar Bakanlar Kurulu’nun üstündedir” dedi.

   Denize girmek için yaz aylarında birçok kişinin gittiği Mare Monte Plajı’nın akıbeti henüz bilinmiyor.

   Lapta-Alsancak Belediye Başkanı Fırat Ataser, Yüksek İdare Mahkemesi’nin, Mare Monte Otel’in sahil kısmını kira sözleşmesinden çıkarttığını hatırlattı ancak plajın kimin kullanımına verileceğinin henüz netleşmediğini vurguladı.

   Net Turistik Hizmetleri Ltd. ile Mare Monte Otel için yapılacak kira sözleşmesi hakkında dava sürecinin çok uzaması ve kira gelirinin canlandırılması amacıyla Bakanlar Kurulu yeni bir karar aldı.

  Buna göre, Net Turistik Hizmetler Ltd. ile sulh sağlanmasına ve mahkemeye başvurup geçmiş döneme ait kira mukavelesinin yapıldığı tarihte 2013 yılından itibaren ödenmemiş borçlarının aylık bin sterlin olarak hesaplanmasına karar verildi.

  Tüm borçların ödenmesi halinde idare ile Net Turistik Hizmetleri Ltd. ile aralarında akdolunan 2007 tarihli kira sözleşmesinin feshedilmesine, ancak 2007 tarihli kira sözleşmesinde, kararın yayınlandığı gün itibarıyla mutabakata varılan değişiklik koşullarının da dikkate alınarak ekteki şartlarla 30 yıllık yeni bir kira sözleşmesi yapılmasına karar kılındı.

   Konu ile ilgili, KIBRIS’a konuşan Ataser, Yüksek İdare Mahkemesi’nin sahil kısmını kira sözleşmesinden çıkarttığını hatırlatarak, sahil kısmındaki arazilerin hali arazi, ve kilise malı olmasından dolayı kiralanamadığını belirtti.

   Yüksek İdare Mahkemesi’nin plajın halkın kullanımında olması kaydı ile kiradan düşebileceği yönünde bir ibare kullandığına işaret eden Ataser, şu ana kadar plajın kimin kullanımına verileceğinin netleşmediğini açıkladı.

“Sahil kullanılabilecek”

   Fırat Ataser, vatandaşların yaz aylarında Mare Monte Plajı’nı kullanabileceğini ifade ederek, “Sahili kullanacağız, onda bir sıkıntı yok” dedi.

    Ataser, Mare Monte Otel kısmı ile sahil kısmının ayrı olduğunun altını çizerek, otel kısmının Vakıflar’ın malı olduğunu, Bakanlar Kurulu’nun, Vakıflar İdaresi’ne, otel kısmını kiralayabilme yetkisi verdiğini belirtti.

   Otelin plaj kısmı için de Bakanlar Kurulu’nun, Vakıflar İdaresi’ne, ‘taraflar anlaştığı takdirde’ kiralama yetkisinin de verildiğini belirten Ataser, “Taraflar anlaşamaz çünkü Yüksek İdare Mahkemesi’nin aldığı karar var. Vakıflar kiralayamayacak çünkü sahil kısmını kiralama yetkileri yok. Yüksek İdare Mahkemesi’nin aldığı karar, Bakanlar Kurulu’nun üstündedir. Bunu yapacaklarını sanmıyorum” dedi.

“Mahkeme sahil kısmını kira sözleşmesinden çıkarttı”

   Fırat Ataser, Yüksek İdare Mahkemesi’nin sahil kısmını kira sözleşmesinden çıkarttığını hatırlatarak, sahil kısmındaki arazilerin hali arazi, KKTC ve kilise malı olmasından dolayı kiralanamadığını kaydetti.

   Yüksek İdare Mahkemesi’nin plajın halkın kullanımında olması kaydı ile kiradan düşebileceği yönünde bir ibare kullandığına işaret eden Ataser, şu ana kadar plajın kimin kullanımına verileceğinin netleşmediğini açıkladı.

   Ataser şöyle devam etti:

   “Biz plajı açtık ama açarken bunları bilmiyorduk. Son olan gelişmelerde sıkıntı şudur: Bakanlar Kurulu, Vakıflar İdaresi’ne kiralama yetkisi verirken, malların sahibi kimse anlaşılırsa ve vakıflara mülkiyeti devrederse, sahili de kiralayabilirsiniz dedi. Yani bu, Merit’e kiralayabilirler demek”.

“Çok mücadele ettik”

   Fırat Ataser, Başbakan, İçişleri Bakanlığı ve mülkiyetin sahibi de olmak üzere hepsine giderek Mare Monte Plajı’nı talep ettiklerini fakat herkes tarafından oyalandıklarını belirterek, bu konuda kırgın olduklarını ifade etti.

   Mare Monte Plajı ile ilgili çok mücadele ettiklerini ve bütün siyasi başkanların bu konuda bilgisi olmasına karşın kendilerine karşı yapılan bu hareketi sindiremediklerinin altını çizen Ataser, “Bu bana ve Alsancak halkına karşı yapılan yanlıştır. Bu konu ile ilgili bizi çağırıp konuşmalıydılar. Ya olur ya da olmaz, en azından telefonla bildirebilirlerdi” dedi.

   Ataser, Bakanlar Kurulu’nun aldığı karardan sonra bakanları arayıp “Mare Monte konusunda ne yaptığınızın farkında mısınız?” diye sorduğunu ifade ederek, bu konuda da herkesin birbirini suçladığını belirtti.

   Her koşulda birinin memnun edilmesinin istendiğine dikkat çeken Ataser,  bu karar alınırken bölgede yaşanacak siyasi sıkıntının düşünülmediğini kaydetti.

“Mücadelemin bir parçasıdır”

  Fırat Ataser, “Bir grup ya da bir kişi, Mare Monte için onlardan bu talepte bulundu ama onlar bu grubun bin katına karşı tepki aldı” vurgusu yaparak, Mare Monte konusunda insanların, örgütlerin, köylerdeki muhtarlar da olmak üzere herkesin kendisini destek için aradığını açıkladı.

  Arayanların, “Başkan, bu süreçte mücadeleni gördük. Özellikle seçimde sana yapılanı gördük. Halk uyanıktır. Sen yeter ki bizi çağır” dediklerini ifade eden Ataser,  “Bu benim mücadelemin bir parçasıdır” şeklinde konuştu.

    Ataser, Lapta-Alsancak Belediyesi olarak gerekli yerlerden randevu istediklerini söyleyerek kendilerine randevu verilmemesi ve bu durumun bir sonuca varılması halinde mücadelelerini daha fazla serleştireceklerini kaydetti.

“Dilekçemizi hiçe saydılar”

   Yüksek İdare Mahkemesi’nin Mare Monte Plajı için “Burası halkındır, burayı kamuya açıyorum” dediğini ifade eden Ataser, “Biz de kamuya açılan yer belediyeye verilsin dedik ve burayı talep ettiğimiz bir dilekçemiz de var. Kimse cevap vermedi. Bu dilekçeyi hiçe saydılar. Devlet, Vakıflar İdaresi’ne yetki verdi, git, çöz dedi” şeklinde konuştu.

   Ataser, sadece Mare Monte konusunda değil; bütün sahiller konusunda hassasiyetli davrandıklarına işaret ederek, bölge genelinde vatandaşın kullanabileceği alanları bulup halkın kullanımına açacaklarını belirtti.

Güncelleme Tarihi: 17 Mayıs 2023, 16:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104