Atatürk saygıyla anılıyor

banner37

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk için ölümünün 81. Yıldönümü dolayısıyla KKTC’de de törenler düzenlenecek

banner87
Atatürk saygıyla anılıyor
banner90
banner99

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, ölümünün 81’inci yıldönümü olan bugün, Türkiye’yle birlikte Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde de törenlerle anılacak.


Atatürk’ün hayatını kaybettiği saat 09.05’te tüm ülkede sirenler eşliğinde saygı duruşunda bulunulacak; gönderdeki bayraklar yarıya indirilecek.

Lefkoşa’da iki tören

Başkent Lefkoşa’daki ilk tören, Atatürk Anıtı önünde yapılacak. Tören, saat 09.00’da protokol sırasına göre çelenklerin anıta sunulmasıyla başlayacak. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı eşliğinde bayrakların yarıya indirilmesinin ardından Anıt Özel Defteri imzalanacak. Anıt Özel Defteri Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, TC Lefkoşa Büyükelçisi Murat Başçeri ve Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Sezai Öztürk tarafından imzalanacak.


Lefkoşa’daki ikinci tören ise saat 09.15’te AKM’de yer alacak. Buradaki “Atatürk’ü Anma Programı”nda, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından, Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanı (KTBK) ve Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçiliği adına konuşmalar yapılacak. Ayrıca, Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Nazım Çavuşoğlu konuşacak.


Anma programı, Lefkoşa Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi’nin sunacağı “Oratoryo” ile sona erecek.

İlçelerdeki törenler

Gazimağusa’daki Atatürk’ü anma töreni Zafer Anıtı önünde saat 08.50’de; Girne’deki, anma töreni Atatürk Anıtı önünde saat 08.55’te, Güzelyurt’taki Atatürk Anıtı önünde saat 08.45’te; İskele’deki tören saat 08.45’te; Lefke’deki tören Atatürk Anıtı önünde saat 08.45’te; Geçitkale’deki tören Kasaba Meydanı’nda saat 09.00’da; Mehmetçik’teki anma töreni ise Mehmetçik Belediyesi Park Gazinosu’nda saat 09.00’da yapılacak.

Mesajlar yayımlandı

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Dursun Oğuz, Atatürk’ün ölüm yıldönümü dolayısıyla mesaj yayımladı.


Bakan Oğuz, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Ulu Önder Atatürk için, ülkesini karanlıktan aydınlığa çıkardığını, ilkeleri ve inkılaplarıyla çağdaşlaşmanın önünü açtığını söyledi.


Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Nazım Çavuşoğlu, Kıbrıs Türk halkının Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün verdiği bağımsızlık ve özgürlük mücadelesini yakından takip ettiğini, Türkiye Cumhuriyeti’ni kurmasını büyük bir sevinçle karşılayarak, kendi mücadelesine rehber ettiğini belirtti.


Bakan Çavuşoğlu, 10 Kasım Atatürk'ün 81. ölüm yıldönümü ve Atatürk’ü anma günü nedeniyle yayımladığı mesajda, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu, Kurtuluş Savaşı’nın eşsiz komutanı, Büyük Önder ve Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü 81. ölüm yıldönümünde saygıyla yad ettiklerini kaydetti.


Ekonomi ve Enerji Bakanı Hasan Taçoy, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Ulu Önder Atatürk’e her Türk’ün çok şeyler borçlu olduğunu ifade eden Taçoy, Atatürk’ün sadece bir devlet ve cumhuriyet değil koskocaman bir ulus yarattığını kaydetti.


K. T. Belediyeler Birliği ve Güzelyurt Belediye Başkanı Mahmut Özçınar, Atatürk’ün ölüm yıldönümü dolayısıyla mesaj yayımladı.


Özçınar, Türkiye Cumhuriyeti’nin Kurucusu, Ulu Önder Atatürk'ü ebediyete intikalinin 81. yılında, Büyük Lider Atatürk’ü saygıyla andıklarını ve bedenen aramızdan ayrılmış olsa da, çizdiği yolun, bugün halen bizlere rehber olmakta olduğunu belirtti.


İskele Belediye Başkanı Hasan Sadıkoğlu, Atatürk’ün düşünce ve ilkelerinin Kıbrıs Türk halkının da en önemli yol göstericisi olduğunu söyledi.


Sadıkoğlu, “Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü, ölümünün 81. yıldönümünde bir kez daha büyük bir özlem, rahmet ve minnetle anıyoruz” dedi.


Toplumcu Kurtuluş Partisi Yeni Güçler (TKP-YG) Genel Başkanı Mehmet Çakıcı, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün devrimlerinin yollarını aydınlatmaya devam ettiğine işaret ederek, O’nu ebediyete intikalinin 81. yılında saygı, rahmet ve özlemle andıklarını belirtti.


KAMU-SEN Genel Başkanı Metin Atan, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün

Türk milletinin, liderlik vasfına haiz çok önemli isimler yetiştirdiğini, onların etrafında kenetlenerek hem yükselmeyi hem de varlığını, birliğini sürdürmeyi bildiğini ve tarihin bunun sayısız örnekleriyle dolu olduğunu belirtti.


Gazi Mustafa Kemal’in liderliği ve mücadelesinin Türk milletinin bekasını temin etmenin yanı sıra dünyanın mazlum milletlerine de ilham kaynağı olduğunu söyledi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75