banner6

Atık işini halledeceğiz

banner37

KIBRIS’a konuşan UBP Gazimağusa Belediye Başkan Adayı Özcenk, önceliklerinin ‘sağlıklı bir atık yönetim politikası geliştirmek’ olduğunu söyledi:

Atık işini halledeceğiz
banner90
banner99

KIBRIS’a konuşan UBP Gazimağusa Belediye Başkan Adayı Özcenk, önceliklerinin ‘sağlıklı bir atık yönetim politikası geliştirmek’ olduğunu söyledi:

Ulusal Birlik Partisi (UBP) Gazimağusa Belediye Başkan Adayı Erdal Özcenk, KIBRIS’a konuştu; çözüm ve projelerini kamuoyuyla paylaştı.

Temizlik ve atık yönetimi konusunda ‘entegre akıllı atık yönetimi’ sistemine geçileceğini kaydeden Özcenk, belediyenin son yıllarda atık yönetimi konusunda, azalan araç sayılarına ve hızlı artan nüfusa bağlı sorunlar yaşadığının bilindiğini kaydetti.

“Göreve gelmemiz halinde önceliğimiz, sağlıklı bir atık yönetim politikası geliştirmek ve zaman içerisinde de entegre akıllı atık yönetim sistemini bölgemize kazandırmak olacaktır” diyen Özcenk, bu sayede çok daha iyi bir hizmetin yüzde 40–60 arası düşük bir maliyetle yapabileceğini belirtti.

Entegre akıllı atık toplama sistemi ile zaman, maliyet ve iş gücünden tasarruf sağlarken; çok daha sağlıklı bir ortam oluşturulacağını ifade eden Özcenk, kurulacak yeni konteynerle yer altı ve üstü çöp doluluk oranlarının tespit edileceğini ve yakıt, personel, araç ve zamandan tasarruf sağlanacağını vurguladı.

“Bu durum, çevre temizliği ve karbon salınımı gibi konularda da bize destek olacaktır” diyen Özcenk, ilk olarak eldeki tüm araç ve ekipmanların çalışır hale gelmesinin sağlanacağını aktardı.

Kullanılan atık toplama ve taşıma araç ve ekipmanların, yeni sistemin de bir parçası olarak kullanılmaya devam edileceğini söyleyen Özcenk, “Mevcut ekipmanlarımızı internet ve sensörlerle destekleyip kontrol edilebilir bir yapı oluşturacağız” ifadelerini kullandı.

Yeni tip yer altı ve üstü konteynerlerle akıllı bir sitem oluşturmaya başlayacakları bilgisini veren Özcenk, geliştirilecek uygulama ile canlı destek sağlanacağını ve vatandaşların taleplerinin‘canlı’ karşılanacağını aktardı.

Bu süreçte, kalabalık yerleşim yerleri ve Mağusa’nın en yoğun bölgelerinde öncelikli bir stratejileri olacağını kaydeden Özcenk, ‘Sulu çember-Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) çemberi-Tuzla çemberi arasındaki Glapsides bölgesi, DAÜ kampüs içerisi, Palmbeach bölgesi, Suriçi, Kalliland bölgesi ile Citymall AVM ve büyük sitelerin bu durumda olduğuna işaret etti.

Sıfır atık, düşük karbon emisyonu

Asıl amaçlarının, günümüz koşullarında tabii ki ‘sıfır atık’ ve hedeflerinin de kendilerine tanınacak sürenin sonuna kadar bu hedefe yaklaşmak olduğunu belirten Erdal Özcenk, “Bu yol, uzun bir yoldur. İlk etapta Mağusa Surlariçi pilot bölge olarak belirlendi. Surlariçi, Avrupa suriçi bölgeleri gibi özenle düzenlenecek ve sağlıklı bir ortam oluşturulacak” dedi.

Surlariçi için ikinci projelerinin de yaz dönemlerinde yürüyüş yollarının güneş sıcağından korunması adına tentelerle düzenlenmesi olduğunu açıklayan Özcenk, çevre düzenlemeleri konusunda da ‘yürüyüş ve bisiklet yolları; yeni yollar, kaldırım ve aydınlatmalar; DAÜ giriş bölgesinin düzenlenmesi için yol ya da çember, Salamis yolunun tamamı, yeni yürüyüş yolunun tamamı ve solar aydınlatma’ gibi projeleri olduğunu kaydetti.

Parklar ve ağaçlandırma konularında da çamlık ve hayvanat bahçesinin yeniden düzenlemesi ve daha yoğun kullanılmasının sağlanacağını aktaran Özcenk, Gülseren ve Ayluka göletlerinin düzenleneceğini, yürüyüş yolları ve park alanlarının oluşturulacağını, çevre ve doğa yanlısı bir belediyecilik anlayışıyla park ve piknik alanları ile doğal aparattan yapılan ‘sürdürülebilir parklar’ inşa edileceğini, yaşayan bahçeler oluşturularak ağaçlandırma yapılacağını söyledi.

Ulaşım

Paylaşımlı bir mikromobilite, elektrikli ulaşım, entegrasyon, dijitale uyum temel alınarak bir entegre sistem, elektrikli belediye araçları ve otobüsler, pop-up bisiklet ve scooter yollarının hayata geçirileceğini de söyleyen Erdal Özcenk, “Entegre bir ulaşım sistemi, martılar, elektrikli araçlar, yeni otobüsler, üniversitelerle işbirliği, sanal ortamda taksi uygulaması, deniz seferlerinin artırılması, akıllı trafik uygulaması/kontrolü ve yoğun trafik oluşan bölgelerin yönlendirme ve ışıklarının sensörler yardımıyla düzenlenmesi de sağlanacak” şeklinde görüş belirtti.

Belediyenin maddi problemleri göz önünde bulundurularak, gelir artırıcı açılımlar da yapılacağını kaydeden Özcenk, ‘yenilebilir enerji açılımı’ dahilinde pazar yerinin üzeri öncelikli olmak üzere solar panel projesi yapılacağını açıkladı.

“Belediyenin yıllık 2.2 milyon liralık bir elektrik ödemesi var, bu gideri yıllar içerisinde sıfıra getirecek bir modele geçmeliyiz” şeklinde konuşan Özcenk, kullanılacak araçları elektrikliye çevireceklerini, belediyede elektrikli araçların sayları arttık sonra da akaryakıt giderinde yıllık 1.8 milyon TL’lik bir azalma olacağını açıkladı.

Ulaşım ve yollar/aydınlatmalar konularında elektrikli araç ve ekonomik/solar çözümlere gideceklerini kaydeden Özcenk, Lemar yanı ve arkasındaki bölgeye ‘Üniversite Caddesi’ adında bir açık AVM, otopark ve spor tesislerinden oluşan bir projeleri olacağını ifade etti.

Özcenk, “Döveç alanına kapalı/açık düğün salonu, Maraş bölgesine düğün salonu ve spor tesisleri, Tuzla bölgesine MGA, Yürüyüş yolu, Kapalı Maraş’a VR Techve marina da söz konusu” şeklinde konuştu.

Kaliteli çağdaş hizmet ve Dijital Dönüşüm

Erdal Özcenk, “Web sitesinden başlayacağız ve çağdaş, günümüz tasarımlarına uygun ve kullanılabilirliği yüksek bir web sitesi planlayacağız şeklinde konuşurken; gelişen ve değişen Mağusa nüfusuna uygun ‘çok dilli’ bir sitenin yapılacağını söyledi.

E-Belediyecilik anlamında da çok ciddi değişimler yapacaklarını ve çevrimiçi birçok işlemin yapılabilmesine olanak sağlayacaklarını kaydeden Özcenk, “Özellikle yeni yasayla, bu konularda birçok belediyenin vatandaşına daha hızlı hizmet vermesi ve erişilebilir olması son derece önemli olacak. Vatandaşlarımızın belediyenin karar süreçlerinin bir parçası olması için de sosyal medya ve internet ortamında yararlanacağız. Bu süreçlerde son derece şeffaf olacağız” şeklinde görüş belirtti.

Birçok noktadan ücretsiz Wi-Fi desteği ve dijital dönüşüm kapsamında ihtiyaç duyan yaşlı ve engelli gibi vatandaşlara evlerine gidecek elemanlar aracılığıyla hizmet vereceklerini kaydeden Özcenk, Mağusa’daki merkez, meydan ve özel bölgelerde ücretsiz Wi-Fi desteği sağlayacaklarını belirtti.

Sosyal hizmetler alanında ‘Mağusa Kart, sosyal yardım, ücretsiz ulaşım ve yaşlılara gezi ve temizlik hizmetleri vereceklerini söyleyen Özcenk, turizm, eğitim, kültür, sanat ve spor alanlarında da projelerinin olduğunu vurguladı.

Bu bağlamda, E-Turizm uygulamaları/akıllı turizm projesi kapsamında yapay zeka teknolojileri kullanılarak rota optimizasyonu yapılacağını söyleyen Özcenk,Mağusa Kart sayesinde turistlere servis sağlanması ve turizm tanıtımları, belediye sınırları içerisindeki tarihi yapıların tanıtımları için dijital/sanal ortamda etkili tanıtımları yapılacağı bilgisini paylaştı.

Eğitim ve sağlık

MGA’ların yeniden yapılandırılması, çevrimiçi ve yüz yüze kursların oluşturulması, yeni bir MGA’nın Tuzla bölgesine açılması, PalmBeach Yelken Okulu, amatör sporlarda açılımlar ve çocuklara ve gençlere yönelik birçok spor kursu açılması gibi planları olduğunu da açıklayan Erdal Özcenk, özellikle Othello Haftası’nda kültür sanat festivalleri, DAÜ iş birliği ile Rauf Raif Denktaş Kongre Merkezi’nin kullanılmayan bölümü için müze öngörüldüğünü; ayrıca Turizm Bakanlığı iş birliğinde Osmanlı padişahları, Canbulat, Namık Kemal, SophiaLauren’in yanı sıra Dr. Fazıl Küçük ve Rauf Denktaş gibi siyasi figürleri de barındıracak bir Balmumu Müzesi açılacağını kaydetti.

Özellikle Maraş bölgesine Mağusa bölgesi spor kulüplerinin işbirliği ve desteğindeçocuk, genç, yaşlı ve engelli projeleri yapılacağını da söyleyen Özcenk, Kent Konseyi,Çocuk Meclisi, Çocuk Gündüz Bakımevi ve Sağlık Merkezi ile eğitimi destekleyen çocuk ve çevre dostu parklarve bilim, teknoloji, araştırma ve inovasyonunçocuklara girişimcilik ruhu, sanat ve kültür eşliğinde aşılamasının hedeflendiği ‘Eğitsel park’ projelerini de açıkladı.

Özcenk, Genç Konseyi, Dede–Torun Projesi ve engellilere yönelik projeleri olduğunu da söyledi; belediye bünyesinde açılacak sağlık ocağı sayesinde muayene, laboratuvar işlemleri ve radyoloji hizmetiyle bütünlüklü bir çalışma gerçekleştirileceğini açıkladı.

Özcenk, sözlerini “Poliklinik, tedavi merkezi, ağız ve diş sağlığı merkezi, aile sağlığı merkezi inşa edip yaygın ve kesintisiz bir sağlık hizmeti sağlayacağız. Ayrıca 65 yaş üzeri vatandaşlarımızı mobil servislerle merkeze taşıma veya evde sağlık hizmeti vereceğiz” ifadeleriyle sonlandırdı.

Güncelleme Tarihi: 09 Aralık 2022, 12:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104