Atık pil ve aküler ülkemizi mahvediyor

banner37

Ülkemizde yılda yaklaşık 70 ton pil, 500 ton da araç aküsü atık hale geliyor. Atık pil ve aküler tehlikeli kimyasallar içerdikleri için Tehlikeli Atık Deposu’nda muhafaza edilmeleri gerekiyor. Ancak ülkemizde bunun için yeterli bir tesis bulunmuyor

Atık pil ve aküler ülkemizi mahvediyor
banner87

Ahmet İLKTAÇ

İçerdiği kimyasal maddeler nedeniyle çevreye veya evsel atıklardan ayrıştırılmaları ve özel alanlarda muhafaza edilmeleri gereken atık pil ve aküler, küçük kampanyalar dışında sistemli bir şekilde toplanmıyorlar.

Çevreye bırakılan veya evsel atıkların içerisine atılan pil ve aküler, içerdikleri kimyasal maddeler nedeniyle çevremizi ve yer altı kaynaklarımızı kirletiyorlar.

Sistemli toplanmanın yanında doğru muhafaza edilmeleri de önemli olan atık pil ve aküler, tehlikeli atıklar sınıfına girdikleri için “Tehlikeli Atık Depoları’nda” muhafaza edilmeleri gerekiyor.

Yapılan araştırmalarda ülkemizde her yıl yaklaşık 70 ton atık pil ve 500 ton atık akü yaratıldığı bilinmesine rağmen, sadece Güngör Düzenli Depolama Tesisleri’nde küçük bir “Tehlikeli Atık Deposu” bulunuyor.

Uzmanlar, konuyla ilgili pil ve akü ithalatçılarının da sorumluluk üstlenerek bu atıkların bertaraf edilmesi gerektiğine dikkat çekti.

 

Veysioğlu: Pilleri ithal edenler sorumluluk almalı

Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Doğuç Veysioğlu, atık pillerin içerilerindeki kimyasallardan dolayı tehlikeli atıklar sınıfına girdiğini söyledi.

Pillerin doğaya bırakıldıklarında kimyasal reaksiyona girdiklerini anlatan Veysioğlu, bu reaksiyon sonucunda da ortaya çıkan kimyasal maddelerin oldukça zararlı olduğuna vurgu yaptı.

Doğuç Veysioğlu, ülkemizde atık pil üretiminin yılda yaklaşık 70 ton olduğunu, atık pillerin evsel atıklardan ayrı toplanmaları gerektiğini, bertaraf edilmelerinde üretici ve ithalatçıların da sorumlu olmaları gerektiğine dikkat çekti.

Güngör Düzenli Depolama Alanı’nın tehlikeli atıklar için inşa edilmiş bir tesis olmadığını aktaran Veysioğlu, atık pillerin Güngör’de küçük bir Tehlikeli Atık Deposu’nda tanklar içerisinde muhafaza edildiklerini bildirdi.

Doğuç Veysioğlu, ülkemizde her yıl yaklaşık 40 bin adet araç aküsü ithal edildiğini bunun da atık akü olarak yılda yaklaşık 500 tona denk geldiğini dile getirdi.

Doğuç Veysioğlu, bu rakamlara Güngör’deki küçük Tehlikeli Atık Deposu’nun hiç de yeterli olmadığını ifade etti.

Ülkemizde sistemli bir şekilde atık pillerin toplaması bulunmadığını söyleyen Veysioğlu, ülkemize pilleri ithal edenlerin geri toplanmasında sorumluluk üstlenmesi bunun yasa ile de zorunlu kılınması gerektiğini kaydetti.

Doğuç Veysioğlu, atık araç akülerinin toplanması ile ilgili birkaç tesis bulunduğunu ancak bu işlemin sağlıklı bir şekilde yapılıp yapılmadığı konusunda pek de fazla bilgi bulunmadığını açıkladı.

Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Veysioğlu, atık pil ve akülerin üretildikleri ülkeye geri gönderilebileceklerini veya tehlikeli atık depolama tesisinde depolanabileceklerini söyledi. Doğuç Veysioğlu, tüm bu işlemlerden üretici ve ithalatçıların sorumlu olması gerektiğinin altını çizdi.

 

Sahir: Küçük kampanyalar yetersiz

Yeşil Barış Hareketi Genel Sekreteri Doğan Sahir, atık pillerin tehlikeli atıklar sınıfına girmekte olduğunu söyledi.  Pillerin oldukça zararlı ağır metaller içermekte olduklarını kaydeden Sahir, bu maddelerin de toprağa karışması halinde yer altı kaynaklarının kirleneceğini bildirdi.

Doğan Sahir, denize ve akarsulara kadar ulaşabilen bu maddenin besin kaynaklarımıza da ulaşmasının kaçınılmaz olduğunu belirtti.

Ülkemizde atık piller konusunda alınan gerçekçi bir önlem olmadığına vurgu yapan Sahir, zaman zaman küçük projelerle atık pil toplama kampanyası yapıldığını ancak bu kampanyalarla sistemli bir atık pil toplama olmadığını dile getirdi.

Doğan Sahir, bu projelerle toplanan pillerin de günün sonunda bir yere götürülüp yığıldığını ifade etti. Atık pillerin toplandıktan sonra ne yapılacaklarının da önemli olduğunu anlatan Sahir, gelişi güzel yığılan pillerden de çevreye zararlı madde sızıntısı olabileceğini sözlerine ekledi.

Güncelleme Tarihi: 04 Kasım 2018, 10:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER