banner6

Atina'da enerji zirvesi yarın

banner37

Yunanistan, Kıbrıs Cumhuriyeti ve İsrail enerji bakanlarının, yarın Atina’da üçlü görüşme gerçekleştireceği haber verildi.

Atina'da enerji zirvesi yarın
banner151 banner143

Doğu Akdeniz ülkelerinin AB ile olan enerji bağlantılarının ileriye götürülmesinin, yarın gerçekleştirilecek üçlü görüşmede ele alınacağını yazan Simerini gazetesi, “East Med” ve “Euroasia Interconnector” projelerinin, üçlü görüşmenin odak noktasını teşkil edeceğini kaydetti.

Yarın yapılacak olan görüşmenin, üç ülkenin başkanlarının geçtiğimiz Ocak ayında Lefkoşa’nı Kıbrıs Rum kesiminde gerçekleştirdiği görüşmenin devamını teşkil edeceğini anımsatan gazete, yarın Atina’da gerçekleşecek görüşmeye Yunanistan Çevre ve Enerji Bakanı Panos Skurletis, Rum Enerji Bakanı Yorgos Lakkotripis ve İsrail Alt Yapı, Enerji ve Su Konuları Bakanı Yuval Steinitz’in katılacağını haber verdi.

Üç ülkenin istişare masasında bulunan enerji projeleri arasında, deniz altına doğal gaz boru hattı inşa edilmesi olan East Med ile (İsrail, Güney Kıbrıs ve Yunanistan’ın elektrik şebekelerini, deniz altından elektrik kabloları döşenmesi suretiyle birbirine bağlayacak olan) “Euroasia Interconnector” projelerinin bulunduğunu anımsatan gazete, East Med projesi ile birlikte, Güney Doğu Akdeniz’deki doğal gaz yataklarının Yunanistan’a, akabinde de İtalya’ya taşınacağını anımsattı.

Gazete, bugüne kadar yapılan ilk teknik incelemelerin, iki projenin de inşa edilmeleri açısından mümkün ve uygulanabilir olduğu şeklinde olduğunu ekledi.

Güncelleme Tarihi: 27 Eylül 2016, 10:27
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104