Atun: Doğal Kaynaklar bizim için nimet

banner37

Atun: Doğal Kaynaklar bizim için nimet
banner90
banner99

Kıbrıs Tv’de Sibel Kolçak’ın hazırlaıp sunduğu “Gün Ortası” programına konuk UBP Milletvekili Sunat Atun gündemi değerlendirdi.  Doğu Akdeniz’deki gelişmelere dikkat çeken Atun,  bölgedeki doğal gazın KKTC ‘ye uluslar arası bir güç kazandıracağına inanç belirtti.  Doğu Akdeniz’de suların durulmadığına işaret eden Atun, Türkiye’nin doğru strateji ve siyasetle bölgede taviz veren değil, taviz alan pozisyonda olacağını ifade etti.

“Doğal Kaynaklar bizim için nimet”

KKTC’nin ekonomik açmazları dışında siyasi açmazlarının da olduğunu savunan Atun, ‘Doğal kaynaklar bizim için büyük bir nimet’ dedi. Atun,  KKTC’nin kendi kaynaklarına sahip olduğu noktada bölgede tamamlayacı bir undur haline geleceğinin altını çizdi. Atun, “Doğal gaz konusu, bizim uluslararası siyasi avantajlar elde edeceğimiz, bize uluslar arası siyasi güç kazandıracak son derece önemli bir unsur. Doğal gaz konusuna anavatan Türkiye Cumhuriyeti’de son derece önem veriyor” dedi.

“Petrole talep azalacak”

İlerleyen yıllarda dünyada petrole talebin azalacağını aktaran Atun, “2030’larda dünyada petrol diye bir şey olmayacak. Dünya da sürekli bir dönüşüm var. Bu dönüşüm yenilenebilir enerjiye yönelik. Petrolün alternatifi de doğal gaz oluyor. Akdeniz’in tamamında doğal gaz kaynaklarına ilişkin araştırmalar var. Böyle bir nokta da bizim de KKTC olarak yerimizi olmamız, kendi kaynaklarımıza sahip olmamız, bu kaynaklarında bölgede tamamlayıcı bir unsur olması bize siyasi anlamda da avantajlar getiriyor” ifadelerini kullandı.

banner134
Gaz çıkarılana kadar tavizler alınıp verilecek

Türkiye ile 2011 ve 2016 yıllarında  bir dizi anlaşma imzalandığını hatırlatan Atun, KKTC’nin bölgedeki haklarının anavatan Türkiye aracılığıyla korunduğunu vurguladı

Atun sözlerini şöyle sürdürdü:

 “Bu noktadan sonra bizim haklarımıza kendi bağlamımızda bir helal gelmesi söz konusu değil. Biz bütün haklarımızı Türkiye Cumhuriyeti’ne devrederek, parsellerde 30 yıllık hak tanıdık. Türkiye’nin Libya ile yaptığı anlaşma son derece önemli bir anlaşma.  Batıda Libya – Türkiye Anlaşması doğuda KKTC ile Türkiye’nin yapmış olduğu anlaşmalar. Bunlar Türkiye Cumhuriyeti’ne Doğu Akdeniz’de hem gaz sahalarında hem de deniz hukuku bağlamında çok önemli güçler ve avantajlar getirmiştir.”

“Doğu Akdeniz bir müddet daha durulmayacak”

Doğu Akdeniz’de suların bir müddet daha durulmayacağına işaret eden Atun ‘Bölgede satranç oynanıyor’ dedi. Atun, ülkelerin çıkarları için birbirlerine taviz vermek zorunda olduğuna dikkat çekti ancak Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bu satrancı çok iyi oynadığının altını çizdi. Atun, “Bu gaz kaynakları çıkarılır noktaya gelene kadar belli ki birileri birilerine tavizler verecek. Ama benim gördüğüm Türk kanadı olarak Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bu etkin proaktif ve akıl dolu siyaseti ile tavizleri daha fazla alacak durumda diye görüyorum” şeklinde konuştu.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner75