banner6

Atun: Rauf Denktaş'ı ve Fazıl Küçüğü unutmayız ve unutturmayız

banner37

KIBRIS TV'ye konuk olan KKTC eski Başbakan'ı Hakkı Atun soruları yanıtladı.

Atun: Rauf Denktaş'ı ve Fazıl Küçüğü unutmayız ve unutturmayız
banner99

KIBRIS TV'ye konuk olan eski Başbakan Hakkı Atun soruları yanıtladı:

"Rauf Denktaş'ı ve Fazıl Küçüğü unutmayız ve unutturmayız"

Fazıl Küçük ve Rauf Denktaş'tan övgüyle bahseden Atun, "Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları nasıl Atatürk'ü unutmuyor, unutturmuyorsa elbette biz de kendi toplumumuzca Rauf Denktaş'ı ve Fazıl Küçüğü unutmayız ve unutturmayız. Bugün geldiğimiz noktayı onlara borçluyuz. Bir şeyin başını çekmek, ilk mücadele reisi olmak ayrı bir anlam içerir. O yüreğe, o cesarete herkes sahip olamaz..." dedi.

"Bazı şeyleri şimdiki hükümetin dışarı vurması doğru değil"

Gerek okuduklarından gerekse gördüklerinden ötürü Türkiye Cumhuriyeti ile her zaman yakın ilişki kurulduğunu söyleyen Atun, "Bazı şeyleri şimdiki hükümetin dışarı vurması doğru değil. Türkiye'yle her şey konuşulur ama bizim zamanımızda, Denktaş'ın zamanında elbette fikir ayrılıkları, itiraz edinilen konular oldu ama bunu Türkiye'yle bizim aramızda, bizi ilgilendiren özel ilişkiydi" ifadelerini kullandı.

"Türkiye ile ilişkileri en üst düzeyde tutan yine Sayın Küçük ve Sayın Denktaş'tı"

Atun son olarak, "Türkiye ile ilişkileri en üst düzeyde tutan yine Sayın Küçük ve Sayın Denktaş'tı. Mesela Rauf Denktaş'ın anlattığı en can alıcı nokta bize, 'Anlaşma ufukta görününce, bir orta yolla, bağımsızlık  bir orta model olarak ortaya çıkınca bizim Türkiye'nin yalnız garantörlüğüne bağlı olmamız yetersiz' diyordu ve, 'Türk askeri adaya mutlaka gelmeli' diyordu" vurgusunu yaptı.

Güncelleme Tarihi: 11 Ocak 2023, 16:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104