banner6

Av, büyük bir duyarsızlıktır

banner37

Yeşil Barış Hareketi, pazar günü başlayacak avın cinayet olduğu görüşünü belirterek, doğayı sevdiğini iddia eden avcıları ava gitmemeye çağırdı.

Av, büyük bir duyarsızlıktır
banner151 banner143

Hareket’ten yapılan açıklamada, Bakanlar Kurulu’nun av açma kararı ‘büyük bir duyarsızlık’ olarak nitelendi.

Av kararıyla dünyayı saran küresel ısınmanın yakıcı etkileri sonucu ortaya çıkan kuraklık nedeni ile yorgun düşen doğaya ve doğal yaşama bir kez daha ölümcül bir darbe vurulmasına çanak tutulmuş olduğu belirtilen açıklamada, şu ifadeler yer aldı:

‘Bakanlar Kurulu’nun, bilimsel verilerden uzak, kendini doğaüstü kararlar alabilecek yetkide görmesi ibret vericidir. Bu avı açmak cinayettir. Size, hiç vermediğimiz ve hiçbir zaman vermeyeceğimiz, doğayı ve doğal yaşamı yok etme hakkını nereden buluyorsunuz?

Milli Park ve/veya AB projeleri kapsamında ‘Natura 2000’ çalışmalarının yapıldığı koruma alanlarının dahi, avlanmaya açılması da başka bir tutarsızlıktır. Ekosistemimizi temelden sarsacak niteliğe ve boyutlara varan avcılık doğal yaşam yıkımı biçiminde gerçekleşmektedir.

Ülkemizde kuraklığın etkilerinin, bizim yaptığımız hatalar yüzünden, dünyadaki diğer ülkelerden en önce ve en etkili bir biçimde yansıdığını hep birlikte yaşayarak görmekteyiz. Bütün veriler olumsuzdur, ancak buna rağmen av açılmıştır. Doğayı sevdiğini iddia eden avcıları, bu koşullarda ava gitmemeye çağırıyoruz.’

Av kararıyla ilgili başka eleştirilerin de yer aldığı açıklamada, kararın kabul edilemez olduğu ifade edilerek, ‘Kuraklık yüzünden açlıktan, gücünü toplama fırsatı bulamamış, susuzluktan kırılarak yaşam kavgasına yenik düşmek üzere olan, doğada son kalan kuşların ve hayvanların ‘keyif için’ öldürülmesi çağ dışı bir davranıştır’ denildi.

Güncelleme Tarihi: 28 Ekim 2016, 19:04
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104