“Avıma dokunma”

banner37

Avcılık Federasyonu “Avcıları itibarsızlaştırmaya çalışıyorlar” gerekçesiyle Başbakanlık önünde eylem yaptı

banner87
“Avıma dokunma”
banner90
banner99

Avcılık Federasyonu “Avına Sahip Çık” sloganı ile Lefkoşa’da eylem yaptı.

Lefkoşa Atatürk Spor Salonunda yer alan federasyon merkezinden araçlarla hareket eden avcılar, Başbakanlık önüne toplandı.
   Başbakanlık önünde "avıma dokunma" sloganı ile eylem yapan avcılar, eyleme köpeklerini de getirdi.
   Polisin geniş güvenlik önlemi aldığı Başbakanlık önünde yer alan eyleme avcılar büyük katılım gösterdi, "Avcılığı siyasi malzeme yaptırmayınız", "Yerli üretime destek olalım", "Avıma dokunma", "Portakala dokunan eller kırılsın", "Avcılığın olduğu yerde kötü alışkanlık barınmaz" pankartları açtı.
   Avcılık Federasyonu, Başbakanlık önünde eylem yaparak, avını ve sosyal faaliyetini düzgün yapan avcıların, toplum gözünde itibarsızlaştırılmaya çalışıldığını belirterek, bunu eleştirdi.

 

Tatar ve Baybars’tan av haritasındaki

hatadan vazgeçilmesini istediler

Eylemin tamamlanmasının ardından Başbakan Ersin Tatar, Avcılık Federasyonu’ndan bir heyeti kabul etti.

Başbakan Ersin Tatar, Erhan Keser başkanlığındaki Avcılık Federasyonu yetkilileri ile bölge temsilcilerini kabul etti. Başbakanlık Şeref Salonunda yer alan görüşmeye, İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars, Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Nazım Çavuşoğlu da katıldı.
   Tatar, görüşmede Avcılık Federasyonu Başkanı Keser ve özellikle Güzelyurt bölgesindeki birliklerin yetkililerinin sıkıntı ve taleplerini dinledi. Görüşme ile ilgili TAK muhabirine bilgi veren Avcılık Federasyonu Başkanı Erhan Keser, görüşmenin oldukça yararlı geçtiğini belirterek, Başbakan Tatar ve İçişleri Bakanı Baybars’a talep ve önerilerini sunma fırsatı bulduklarını kaydetti.
   Keser, hükümetten avcıların ve avcılığın sıkıntılarına çözüm bulmalarını ve avcıların mağdur edilmemesini istediklerini belirterek, yeni av haritasında kendilerine göre olan hatadan vazgeçilmesini talep ettiklerini ve önerilerde bulunduklarını söyledi.

 

Bakanlar Kurulu’nun çalışma

yapması kararlaştırıldı
 

Başbakan Ersin Tatar ile avcıların görüşmesi sonrası, narenciye bahçeleri dışında kalan bazı bölgelerin de ava açılması konusunda Bakanlar Kurulu’nun bir çalışma yapması kararlaştırıldı.
   Narenciye bahçelerinin ava kapalı kalmaya devam etmesi yönünde alınan karar ise geçerliliğini koruyor.

 

Keser: Avcılığın, bir kenara itilip yok

sayılmasına ‘dur’ demek için geldik
 

Avcılık Federasyonu Başkanı Erhan Keser, Başbakanlık önünde yaptığı basın açıklamasında, “Kıbrıs insanının yaşam tarzı, geleneği, kültürü ve en büyük sosyal aktivesi olan avcılığın, bazı siyasiler tarafından bir kenara itilip yok sayılmasına ‘dur’ demek için geldiklerini” söyledi.
   Keser, son günlerde yaşanan gelişmelerin; avcıların toplama ve seslerini duyurup, unutulan avcıların var olduğunu siyasilere hatırlatmasına vesile olduğunu kaydetti.
   Merkezi Av Komisyonu’nda alınan kararların dikkate alınmasını ve Bakanlar Kurulu’nda onaylanmasını talep ettiklerini ifade eden Keser, bazı milletvekillerinin kendi bölgelerindeki sıkıntıları Bakanlar Kurulu’na aktarıp sağlıklı kararlar üretilmesinde farklı görüş belirtmelerinin gayet doğal olduğunu, ancak bu görüşler belirtilirken, mantıklı gerekçelerle ortaya konması gerektiğini kaydetti.
   Keser, “Biz federasyon olarak av bölge ve tarihlerini belirlerken önerilerimizi tüm gerekçeleriyle ortaya koyarken, siyasilerin popülizm ve oy uğruna ahbap, çavuş, delege, üye, amca ve dayı ilişkilerini dikkate alarak saçma sapan gerekçelerle Merkezi Av Komisyonu kararını hiçe sayıp Bakanlar Kurulu’nda etkili olmaları tarafımızca asla kabul edilemez” ifadelerini kullanarak, şöyle devam etti:
   “Öncelikle şunun bilinmesini isterim. 51, 52, 53, 54, 55 numaralı Güzelyurt, Lefke, Akçay, Güneşköy vs. bölgelerin açılsın veya kapansın amacı için değil.
   ‘Hasan'ın lastiğini vurdular, Ahmet'in portakallarını yaraladılar, Hüseyin'in bahçesine girdiler’ gibi tüm avcıları suçlar bir biçimde, bizim de kabul etmediğimiz bir kaç eli silahlının yaptığı hoş olmayan ve suç teşkil eden eylemleri tüm avcı camiasına mal ederek, tarafımızdan kabul görmeyecek gerekçelerle sürekli engel çıkarmalarıdır.
   Avını ve sosyal faaliyetini düzgün yapan avcıları, bir kaç eli silahlıyla aynı kefeye koyup toplum gözünde itibarsızlaştırmaya çalışanları, oynadıkları oyunun çok tehlikeli olduğunu da hatırlatmak isterim.”
   Başbakanlık önünde avcılara da seslenen Keser, “Bugün burada verdiğimiz mesajın gerekli yerlere ulaştığına eminim. Avcılar öyle, avcılar böyle, avcılar katil, avcılar şu, avcılar bu diye dolamışlar dillerine döndürüyorlar. Sanki de toplum içerisinde farklı bir bireymiş gibi ayrıştırmaya çalışıyorlar” dedi.
   Avcıların; “babamız, çocuğumuz, doktor, yargıç, yapıcı, öğretmen, çiftçi, narenciyeci, hayvancı, dülger, şoför, avukat, mühendis, eczacı, makinist, market işletmecisi, hurdacı toplumun içinden kopmuş her türlü insanlardan oluştuğunu ve aslında toplumun ta kendisi olduğunu” ifade eden Keser, avcılığın ise; “birbirlerini yılda bir kez bile görmeyen veya bir araya gelemeyen, 7'den 70'e yılda 3-5 gün olsun, bir ailenin tüm bireylerinin bir araya getiren bir vesile” olduğunu kaydetti.
   Keser, avcılığa; devletin sahip çıkması ve geliştirmesi gerektiğini de belirterek, şöyle devam etti:
   “Son günlerde siyasiler bilinçli olarak tehlikeli oyunlar içerisine girmişlerdir. Çeşitli açıklamalarla narenciye üreticilerini kışkırtıp, avcılarla karşı karşıya getirip böl yönet politikası yolunu seçmişlerdir.
   Biz hiç bir zaman bu oyuna gelmeyeceğimizi ve her türlü konuda narenciye üreticilerinin yanında destek olacağımızı belirtiriz.
   Siyasiler günü kurtarmaya yönelik, yasakçı zihniyetle, avcıların narenciye üreticilerine zarar verdiğini iddia edip tüm avcıları cezalandırmak yerine, narenciyede yaşanan sorunlara kalıcı ve gerçekçi çözüm bulmalarını öneririm.”
   Keser, son günlerde Batı Nil Virüsü’nden yaşamını yitiren insanların olduğuna da işaret ederek, bu konuyla ilgili bakanlığın yaptığı açıklamalarda Batı Nil Virüsü’nün adaya göçmen kuşlar tarafından taşındığı yönünde açıklamalar yapılırken, Avrupa Birliği’nin batı Nil virüsüne farklı kuş türünde tespit ettiğini açıkladığını, bunların başında da saksağan, güvercin, kumru gibi kuşların geldiğini kaydetti.
   Sayın Bakanın yönettiği bakanlıkla ilgili kararları kenara bırakıp, tüm narenciye bahçelerini kapattırmaya çalışarak dolaylı olarak bu kuşları koruma altına aldığını savunarak bunun manidar olduğunu ileri süren Keser, konuşmasını avcılara seslenerek şöyle tamamladı:
   “Değerli kardeşlerim bugün burada verdiğimiz mesaj ileride avcılıkla ilgili yapılacak olan çalışmalarda etkili olacaktır. Şunun da bilinmesini isteriz ki, yanlış üretilen kararlar ve atılan yanlış adımlar karşısında, makamlarına siyah çelenk koyduğumuz Bakanlıkların, yapılacak her türlü yapıcı, olumlu ve doğru adımlar atılması durumunda da siyah çelenk koyduğumuz bu makamlara çiçek götürmeyi de iyi biliriz.
   Değerli avcılar sayın İçişler Bakanımız Ayşegül Baybars bölge kulüpleriyle birlikte, dün (pazartesi günü) bizi makamında kabul ederek bu olayın, bizim de tahmin ettiğimiz gibi kendisinin iyi niyetinden dolayı kaynaklandığını, bu şekilde bir tepki oluşacağını tahmin etmediğini, federasyonumuzla bugüne kadar birlikte çalıştığını bundan sonra da çalışmaya devam edeceğini ve tüm ortak paydaşların bir araya gelerek ileriki av döneminde hiç kimsenin mağdur olmayacağı şekilde çalışma yapılarak olumsuzlukların ortadan kaldırılacağını belirtti.
   Bugün burada coşkulu bir kalabalıkla toplanıp avcıları kimin temsil edip etmediğini birebir göstermiş bulunmaktasınız. ‘Siz burada tüm avcıları temsil etmiyorsunuz’ diyenlere biz de, işinden ve gücünden feragat ederek buraya gelebilen avcılarla en güçlü cevabı vermiş bulunuyoruz.
   Hiçbir türlü provokasyona fırsat vermediğiniz ve avcının gerçek yüzünü yansıttığınız için hepinize teşekkür ederim.”

 

“‘RHA’ plakalı araç avcıların parası ile alındı”

Bu arada Avcılık Federasyonu, federasyonun önderliğinde dün yapılan eylemde kullanılan RHA plakalı aracın, avcıların ödediği paralarla alındığını ve tamamen federasyonun hizmetinde olduğunu açıkladı.
   Federasyondan yapılan açıklamada, söz konusu aracın tüm yakıt, sigorta ve bakım onarım giderlerinin de yine avcıların ödediği paralarla karşılandığı kaydedilerek, “Söz konusu araçta devletin 1 TL’si bile harcanmamıştır. Aracın RHA plakalı olmasının nedeni ise kaçak avcılıkla ilgili mücadele için de kullanılıyor olmasıdır.” denildi.


 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner75

banner108