banner6

Avtepe’ye 11 bin kök lavanta ekti

banner37

Kadın girişimci Feride Pekri Demir, bir yıllık çalışmasının sonucunda hayalini gerçeğe dönüştürdü

Avtepe’ye 11 bin kök lavanta ekti
banner150 banner151 banner143

Ayşe BULUT
 

Avtepe köyünde güzelliği ve muhteşem kokusuyla ünlü lavanta bitkisinin ekimine başlandı.


Aslen Gazimağusa doğumlu olan girişimci kadın Feride Pekri Demir, bir yıllık uğraşı sonucunda lavanta bahçesi projesini hayata geçirdi.


Hayallerinin peşinde koşarken birçok güçlükle karşılaşmış olsa da Avtepe köyünün girişine 11 bin köklük lavanta bahçesini kurmayı başaran Demir, şimdi de muhteşem bahçesinin açılışını yapacağı günü iple çekiyor.


KIBRIS’a konuşan Feride Pekri Demir, lavanta bahçesinin çocuklarının istediği bir proje olduğunu belirterek, “Bahçeyi kurma amacım; çocuklarıma üreterek var olunabileceği gerçeğini öğretmek istememdir” dedi.


Çocuklarının küçük yaşta böyle bir projeyi istemesinin mutluluk verici olduğunu söyleyen Demir, ilerleyen zamanlarda bahçenin bulunduğu alana bir ‘kafe’ de açacağını belirtti.


Lavantalar büyüdüğünde yağından da faydalanacağını ifade eden Demir, lavantalardan sabun veya kozmetik ürünü yapacağını söyledi.


Demir, lavanta fidelerini bulmakta ve getirmekte oldukça zorlandığını, ancak sonunda ülkeye getirmeyi başardığını belirterek, “Bizim ektiğimiz tür; Angostoforya sentopolistir. Yani yağlık bir cinstir. İlk etapta 11 bin kök lavanta ektik, bunların bir kısmı yağlık, bir kısmı da görsel amaçla kullanılacak. Bu yıl haziran veya temmuz ayında ilk hasadımızı almayı hedefliyoruz” şeklinde konuştu.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110