'Avukatlar, mahkemelerin ve yargının sözcüsüdür'

banner37

'Avukatlar, mahkemelerin ve yargının sözcüsüdür'

Avukat Levent Kızılduman, Havadis gazetesinde yayımlanan ‘Basına Haciz’ başlıklı haber ile ilgili kişisel sosyal medya hesabından açıklama yaptı.

Cahil ve eğitimsiz kitlelerin avukatlara saldırıda bulunmasının kaçınamadıkları bir olgu olduğunu belirten Kızılduman, “Cahilliklerine vermek en faydalı yoldur” ifadelerini kullandı.

Avukatların mahkemelerin ve yargının sözcüsü olduğunu belirten Kızılduman, davayı kazanan da kaybeden de, ömür boyu hapis cezası alan da beraat eden de, mahkeme hükmünden dolayı avukatı mesul gördüğünü belirtti.

Kızılduman, “hakimlerin mesul tutulması, eleştirilmesi ise bambaşka bir şeydir. Hüküm ne olursa olsun hiç bir avukat hakimi mesul tutmaz, sorumlu göstermez. ‘Vatandaş da hakim doğru ya da yanlış karar verdi’ der. Ama asla hakimi tenkit etmez. Kabul olunur ki mahkemenin hikmetinden sual olunmaz” dedi.

Hakimlerin tenkit edilmesi, manşetten hedef gösterilmesi cehaletle ya da eğitimsizlikle izah edilebilen bir şey olmadığını ifade eden Kızılduman, “Hele bu bir gazetenin manşetinde ise artık söz bitmiştir” şeklinde konuştu.

“Yasal haklarımızı kullanacağız”

Levent Kızılduman sözlerini şöyle sürdürdü;

“Tacan Reynar, layıkıyla görevini yerine getirmiş ve şu anda görevini terk etmiş bir kişidir. Havadis gazetesi dünkü nüshasında hem Tacan Reynar’a hem de ofisimize ve müvekkillerimize saldırıda bulunmaktadır. Bunu kabul edemeyiz. Yasal haklarımızı kullanacağız.

Konunun kamuoyu ile paylaşılması sebebiyle ilgili yasal mevzuatı aşağıya aktarıyoruz.

9/76 Mahkemeler Yasası

Madde 52: Mahkeme karar ve emirlerine uymayanların cezalandırılması

   (1) Bir kişi,

   (c ) Yargısal işlemlerin askıda veya kararlaştırılmamış olduğu sırada, işlemi yanlış aksettiren veya işlemin adil bir şekilde görülmesine halel getirici nitelikte olan veya adaletin seyrini engelleyen veya geciktiren veya işlemin huzurunda yapıldığı veya yürütüldüğü kişinin otoritesini küçük düşürücü nitelikte yazı yayınlar, konuşma yapar veya harekette bulunursa; veya

   (I) Yargısal bir işleme veya bu işlemin huzurunda yapıldığı veya yürütüldüğü kişiye kasten saygısızlıkta bulunursa;

   Bir suç işlemiş olur ve mahkumiyeti halinde üç yıla kadar hapis cezasına veya 50,000.-TL(Elli Bin Türk Lirası)’na kadar para cezasına veya her iki cezaya birden çarptırılabilir.”

 

Güncelleme Tarihi: 16 Ekim 2018, 22:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER