banner6

Ay sonu eyleme gidecekler

banner37

Kıbrıs Türk Çiftçiler Birliği, kuraklık ödemelerinin halen yapılmadığını belirterek eylem uyarısında bulundu

Ay sonu eyleme gidecekler
banner99

Mustafa ÖZYAĞCI

Kıbrıs Türk Çiftçiler Birliği, kuraklık ödemelerinin ay sonuna kadar yapılmaması halinde eyleme gidecekleri uyarısında bulundu.

Kıbrıs Türk Çiftçiler Birliği Başkanı Hüseyin Çavuş (Kelle), kuraklık ödeneklerinin uzun bir süreden beridir yapılmamasından dolayı üreticinin ekim yapamadığını ve ekimlerin geç yapılmasından dolayı, üreticinin istenilen seviyede verim alamayacağını kaydetti.

Hüseyin Çavuş, çiftçinin kuraklık ödemelerinin ay sonuna kadar yapılmaması halinde çeşitli eylem planlarını uygulamaya koyacaklarını açıkladı.

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Erkut Şahali ise, kuraklık ödemelerinin ne zaman yapılacağı ile ilgili bir tarihin belli olmadığını ifade ederek, bu ödemenin Meclis’in mesaisine göre şekilleneceğini kaydetti. Bakan Şahali, Meclis’te önce komitenin bunları karar altına alması gerektiğini, ardından da genel kuruldan geçmesinin gerektiğini, ödemenin ondan sonra yapılabileceğini belirterek, bunun için de zamana ihtiyaçları olduğunun altını çizdi.

“Erteleyip, öteleyerek durumun bugünlere gelmesi sağlandı”

Tarım Bakanlığı ile nisan ayından bu yana görüşmeler yaptıklarını ve bu ülkede tarımın sürdürülmesi adına yaşanan kuraklığa rağmen ellerini taşın altına koyarak üretime devam ettiklerini belirten Kıbrıs Türk Çiftçiler Birliği Başkanı Hüseyin Çavuş, fakat hükümetin kuraklık ödemelerini ısrarla erteleyip, öteleyerek durumun bugünlere gelmesini sağladığını söyledi.

Yapılacak tüm çalışmaların tamamlandığını, üç haftadır konunun Bakanlar Kurulu gündemine getirilmesine rağmen sorunun görüşülmeden geri gelmesi sonrasında artık üreticinin sabrının kalmadığına dikkat çeken Çavuş, eğer ileriki günlerde çiftçinin, köylünün sesine kulak tıkanılması durumunda birlik olarak gerekeni yapacaklarını kaydetti.

“Üretici tohum sıkıntısı çekiyor”

Sorunların kuraklık parasının ödenmemesi ya da geç ödenmesi olmadığına dikkat çeken Çavuş, ülkede tarımı devam ettirmek adına bazı sıkıntıların olduğunu, bunlardan birinin de tohum sıkıntısı olduğunu söyledi.

Tohum dağıtımına bu hafta başlandığını ve yeterli derece hızlı dağıtılmadığını savunan Çavuş, ekim sezonun ortasına gelinmesine rağmen ülkede dengeleyici pozisyonda olan Koop Levazım’ın gübre getirmemesi ve herhangi bir açıklama yapmamasının da üreticileri tedirgin ettiğini anlattı.

Başkan Çavuş, ağustos ayı başından yaptıkları uyarılara rağmen dengeleyici pozisyonda olan Koop Levazım’ın henüz herhangi bir önlem almaması ve dersini iyi çalışmaması sonucu kendilerini bu duruma getirdiğine dikkat çekti.

“Her zaman diyalogdan yana olduk”

Hükümetle defalarca yaptıkları görüşmelerde, her seferinde “bu haftaki Bakanlar Kurulu” denilerek bunu ertelemeleri sonrasında artık sabırları kalmadığını ifade eden Çavuş, eğer bu soruna hafta içerisinde herhangi bir çözüm üretilmemesi halinde ay sonunda bir dizi eylem planını devreye sokacaklarını söyledi.

Ülke genelindeki tarım üreticisine toplam 66 milyon TL’lik bir kuraklık ödemesinin yapılması gerektiğini belirten Çavuş, bu ödemenin bir an önce yapılması gerektiğini, yapılaması halinde kaba ot ve hububat üretiminde sıkıntının yaşanacağını ve bunun da beraberinde ithalat getireceğini kaydetti.

Çavuş son olarak, ülkenin içersinde bulunduğu durumun farkında olduklarını, her zaman diyalogdan yana olduklarını, ancak bu sorunun kısa sürede çözülmemesi halinde üyeleriyle eyleme gitmekte kararlı olduklarını söyledi.

“Arzu edilen hızda yol alınmadı”

Tarım üreticilerinin kuraklık ödeneklerinin son Bakanlar Kurulu’nda görüşüldüğünü ifade eden Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Erkut Şahali, ancak henüz karar altına alınmadığını söyledi.

Şahali, kuraklık ödeneğinin 19 Ekim tarihinde ödenmesiyle ilgili beyanın doğrudan bir beyan olmadığını sadece öngörülen bir durum olduğunu belirtti.

Bir önceki dönemde kuraklık ödemelerinin 19 Ekim tarihinde ödenmeye başladığını anımsatan Şahali, dolayısıyla ödeme hedeflerinin bir önceki dönem olan 19 Ekim’de yapılması yönünde olduğunu, ancak arzu edilen hızda yol alınmadığından henüz ödeme yapılabilecek noktaya gelmediklerini açıkladı.

“Daha önce usulsüzce borçlanma yapılmış”

Son Bakanlar Kurulu’nda, 2016 Tadil Bütçesi’nin geçirildiğini ve bu bütçenin çok önemli olduğunu anlatan Bakan Şahali, “kuraklık bedellerinin ödenmesi sırasında Genel Tarım Sigorta Fonu’nun ‘usulsüzce borçlanmasının’ telafi edilmesi anlamındaydı. Yani o borçlanma işlemi ve ona bağlı bütçenin tadilatı yapılmamıştı. Dolayısıyla 2016 yılı Tadil Bütçesi, Bakanlar Kurulu’ndan geçirildi. 2017 yılı bütçesi yapılmamıştı, onu da Bakanlar Kurulu geçirdi. 2016 yılı Tadil Bütçesi yapılmadığından, 2017-2018 yılı Tadil Bütçesi’nin teknik olarak yapılması mümkün değildi. Dolaysıyla önce o usulsüz borçlanma işleminin telafisi sağlandı. Ayrıca yapılmamış bütçeler Bakanlar Kurulu’ndan geçirilerek kuraklık ödemelerinin önü açılmış oldu” dedi.

“Bir daha tarih telaffuz etmeyeceğim”

Kuraklık ödemelerinin ne zaman yapılacağı ile ilgili bir tarihin belli olmadığını ifade eden Bakan Erkut Şahali, bu ödemenin Meclis’in mesaisine göre şekilleneceğini belirtti.

Meclis’te komitenin bunları karar altına alması gerektiğini, sonrasında ise genel kuruldan geçirilmesi gerektiğini, ödemenin ancak o zaman yapılabileceğini ifade eden Bakan Şahali, bunun için zamana ihtiyaçları olduğunun altını çizdi.

Bakan Şahali, bir daha tarih telaffuz etmeyi tercih etmediğini vurguladı.

Şahali, gübre alımını sağlamaya dönük bir açılım yaptıklarını ve o konuda bir sıkıntının yaşanamayacağını öngördüklerini söyledi.

“Gübre için 6 milyon 800 bin TL’lik bir kaynak aktarımı yapıldı”

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Erkut Şahali, yapılan son Bakanlar Kurulu’nda Kooperatif Levazım’a gübre aktarımı için “avans” olarak 6 milyon 800 bin TL’lik bir kaynak aktarımı yapıldığının altını çizdi.

Gübre konusundaki sıkıntının şu an için aşıldığını ve geriye kuraklık tazminatların ödenmesi kaldığını belirten Bakan Şahali, alan bazlı tazminat miktarlarının karar altına alınamamasından dolayı ödenecek tutarın belli olmadığını, sadece telaffuz edilen rakamların tahmini olarak yapıldığına dikkat çekti.

banner134

Şahali son olarak, ellerinden gelenin en iyisini kısa zamanda yapma gayreti içerisinde olduklarını ifade ederek, eylem kararının çiftçilerin kendi takdirleri olduğunu söyledi.

Güncelleme Tarihi: 25 Ekim 2018, 09:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104